26.6.2015 0 Comments

Internet vecí: Do roku 2020 bude vo svete 26 miliárd pripojených zariadení

Najnovšia analýza mobilných trendov Ericsson Mobility Report uvádza, že v roku 2020 bude vo svete pripojených 26 miliárd zariadení, z ktorých takmer 15 miliárd budú telefóny, tablety, notebooky a počítače. Celkové číslo nezahŕňa pasívne senzory a RFID identifikátory.

Analytici Ericssonu očakávajú v najbližších rokoch strmší rast počtu pripojených zariadení. Dôvodom budú stále širšie možnosti uplatnenia M2M technológií využívaných v rôznych typoch aplikácií. Švédska firma tvrdí, že tento vývoj je v súlade s jej víziou, podľa ktorej máme v neďalekej budúcnosti dosiahnuť hranicu 50 miliárd pripojených zariadení.

Júnové vydanie Ericsson Mobility Report označilo mobilné telefóny za najväčší segment, ak hovoríme o pripojených zariadeniach. Aj keď v blízkej budúcnosti budú naďalej rásť, odborníci Ericssonu predpovedajú najväčší rast zariadeniam M2M (Machine-to-Machine).

„Dôvody môžeme hľadať v nových spôsoboch využitia vecí pripojených na internet. Všetko čo môže profitovať z pripojenia na sieť, bude pripojené. Či to budú automobily, rôzne typy senzorov alebo celé inteligentné výrobné linky. Mnohé z takýchto zariadení alebo celých odvetví dnes ešte ani neexistujú. Ak je reč o raste počtu pripojených zariadení, zaostávať nebudú ani domácnosti. Očakáva sa totiž, že práve tie budú motorom zavádzania pripojenej spotrebiteľskej elektroniky," hovorí Marián Bezák, prezident Ericsson Slovakia.

Nárast počtu pripojených zariadení stále zrýchľuje, čo majú na svedomí najmä stále rozšírenejšie aplikácie, nové obchodné modely a klesajúce ceny modemov. Ďalším dôvodom tohto rastu je aj stále kvalitnejšie a širšie pokrytie mobilným signálom, ktoré má dnes vo svete dosah na 90 percent populácie.

Mobilné pripojenia

Na konci roku 2014 bolo vo svete zhruba 230 miliónov mobilných M2M pripojení, toto číslo bude v najbližších rokoch výrazne narastať. Mnoho „vecí" bude pripojených cez kapilárne siete, ktoré využívajú zariadenia s krátkym dosahom. Mobilné siete budú všadeprítomné, budú bezpečnejšie a budú umožňovať jednoduché pripojenie nových typov zariadení. Dobrým príkladom týchto technológií je domáci alarm, kde senzory vo dverách a oknách, ako aj detektory pohybu a požiarny hlásič budú pripojené na centrálny alarm prostredníctvom mobilnej brány (cellular gateway).

„Dnes je 75 percent M2M modulov pripojených výhradne do GSM sietí. Zníženie cien LTE modemov umožní príchod nových aplikácií s požiadavkami na nízku latenciu a podstatne vyššie rýchlosti prenosu. Očakávame, že ďalší vývoj mobilných sietí a príchod 5G dramaticky rozšíria paletu aplikácií a tým vydláždia cestu pre masívne rozšírenie komunikácie medzi zariadeniami," dodáva Marián Bezák.

Evolúcia sietí

Výhody používania mobilných M2M pripojení pre komunikáciu medzi zariadeniami (Machine-Type Communication - MTC) zahŕňajú stabilnú výkonnosť, bezpečnostné mechanizmy a globálny dosah. „Podiel LTE na penetrácii M2M zariadení je dnes zhruba na úrovni 3 percent. Ďalšie znižovanie cien a nákladov však prinesie nárast počtu M2M zariadení pripojených cez LTE siete," uvádza Marián Bezák.

V súčasnosti sa štandardizujú ďalšie LTE a GSM/EDGE módy, aby dokázali uspokojovať rastúce MTC požiadavky. Nové zariadenia už budú profitovať z „dozrievajúcich" 3GPP štandardov, napríklad systémových zlepšení na podporu životnosti batérií na viac ako 10 rokov, čo je žiadané napríklad u vzdialených a ťažko dostupných zariadení.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Tlačové správy

MV: Občianske s elektronickým podpisom možno vybaviť aj v sobotu

03.12.2016 00:10

Občianske preukazy so zaručeným elektronickým podpisom si občania budú môcť vybaviť aj túto sobotu. Otvorené budú všetky pracoviská dokladov v Bratislave, a to od 08:00 do 13:00. V tom istom čase vyba ...

Tlačové správy

Správca národnej domény .sk pripravuje inovácie a natrvalo znižuje ceny

02.12.2016 14:00

Slovenské domény zaregistrujete od nového roku za polovicu Spoločnosť SK-NIC, a.s., správca národnej domény .sk, od roku 2017 natrvalo znižuje cenu domén. Firmy aj fyzické osoby si tak budú môcť od n ...

Tlačové správy

Európski lídri digitalizácie sa v Bruseli dohodli – internet potrebujú aj v Afrike!

02.12.2016 13:50

Podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini, belgický podpredseda vlády Alexander De Croo a podpredseda Európskej komisie pre jednotný digitálny trh Andrus Ansip dnes v Bruse ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá