Image
10.9.2014 0 Comments

Intel Xeon E5-2600/1600 v3: Vyšší výkon aj nové funkcie

intel_xeon_e5.jpg Spoločnosť Intel predstavila produktové rodiny procesorov Intel Xeon E5-2600/1600 v3 (Haswell EP), ktorých hlavným cieľom je riešiť požiadavky rôznych pracovných záťaží a rýchlo sa vyvíjajúce potreby dátových centier. Nové rodiny procesorov zahŕňajú mnohé zlepšenia, ktoré poskytujú až trojnásobný nárast oproti predchádzajúcej generácii, lepšiu energetickú efektivitu a zosilnené zabezpečenie.

Aby sa vyhovelo rastúcemu dopytu po softvérovo definovanej architektúre (SDI), zobrazujú procesory kľúčové údaje prostredníctvom telemetrie, takže infraštruktúra môže ponúknuť služby s najvyšším výkonom, odolnosťou a optimalizovanými celkovými nákladmi na vlastníctvo.

Procesory sa budú využívať v serveroch, pracovných staniciach a sieťovej infraštruktúre, kde budú poháňať široké spektrum pracovných záťaží, ako je napríklad analýza dát, vysokovýkonné výpočtové úlohy, telekomunikačné a cloudové služby, ako aj komplexné spracovanie dát pre internet vecí.

Produktová rodina Intel Xeon E5-2600 v3 zavádza nové funkcie, ktoré ponúkajú vyššiu viditeľnosť dovnútra systému než kedykoľvek predtým. Nová funkcia monitoringu cache poskytuje dáta, na základe ktorých môžu harmonizujúce nástroje inteligentne rozdeľovať a vyvažovať jednotlivé pracovné záťaže, vďaka čomu sa úlohy dokončujú skôr. Takisto vďaka tomu možno vykonávať analýzu výkonnostných anomálií vzhľadom na súperenie o cache v zložitom prostredí cloudu, kde sa nedá zistiť, aké pracovné záťaže používatelia spúšťajú.

Nové procesory zahŕňajú aj platformové telemetrické senzory a metriku pre CPU, pamäť a využitie I/O. Pridaním tepelných senzorov na lepší tok vzduchu a výstupnú teplotu sa viditeľnosť oproti predchádzajúcej generácii výrazne zvýšila. Procesory ponúkajú holistickú súpravu senzorov a telemetriu pre akékoľvek harmonizačné riešenie, ktoré tak bude môcť detailnejšie monitorovať, spravovať a kontrolovať využitie systému na dosiahnutie maximálnej efektivity dátového centra a nižších celkových nákladov na vlastníctvo.

Až s osemnástimi jadrami na socket a 45 MB najnovšej cache ponúka produktová rodina Intel Xeon E5-2600 v3 až o 50 percent viac jadier a cache oproti procesorom predchádzajúcej generácie. Popri tom extenzia Intel Advanced Vector Extensions (Intel AVX2) 4 zdvojuje šírku inštrukcií vektorového celku na 256 bitov na cyklus pre citlivé záťaže a vďaka tomu ponúka 1,9-násobne vyšší výkon.

Produktová rodina Xeon E5-2600 v3 takisto zvyšuje virtualizačnú hutnosť a ponúka podporu pre až o 70 percent viac VM na server oproti procesorom predchádzajúcej generácie, čo pomáha znižovať prevádzkové náklady dátových centier. Pracovné záťaže limitované pamäťovou pásmovou šírkou zaznamenali 1,4-násobný nárast výkonu oproti predchádzajúcej generácii, a to vďaka podpore pamätí DDR4 novej generácie. Takisto boli zlepšené inštrukcie šifrovacieho štandardu Intel Advanced Encryption Standard (Intel AESNI), čo urýchlilo šifrovanie aj dešifrovanie dát zhruba dvojnásobne bez toho, aby bolo treba obetovať reakčnú dobu aplikácií.

Procesory sú postavené na báze technológie 22 nm 3-D Tri-Gate, ktorá dokáže znižovať spotrebu energie a zároveň zvyšovať výkon jednotlivých tranzistorov. Novo možno dynamicky regulovať príkon na jadro a zabezpečiť tak energeticky účinnejšie spracovanie jednotlivých úloh.

V rámci možnosti testovania novej generácie serverových CPU Intel Haswell EP v národnom superpočítačovom centre IT4Innovations porovnali výkony v niekoľkých syntetických benchmarkoch a v niekoľkých benchmarkoch založených na pracovných verziách kódov, ktoré sú predmetom výskumu a produkčných výpočtov centra. Na porovnanie sa použili produkčné CPU Intel Sandy Bridge, ktoré sú použité v štandardných výpočtových uzloch klastra Anselm.

Na získanie porovnania čisto výpočtového výkonu bol použitý vlastný syntetický benchmark vyvíjaný v IT4Innovations, ktorý má pracovný názov Mandelbrot, a štandardný syntetický benchmark STREAM na testovanie priepustnosti pamäťového subsystému. Mandelbrot ukázal 1,89-násobný nárast výkonu (pri použití inštrukcií AVX) a 3,37-násobne (pri použití nových inštrukcií FMA) vyšší ako pri procesore Sandy Bridge. STREAM ukázal nárast výkonu priepustnosti pamätí 1,47-násobne vyšší ako pri procesore Sandy Bridge.

Ako posledný reprezentant z radu výskumných aktivít projektu IT4Innovations bol zvolený riešič Multidis z balíka nástrojov na výpočty molekulárnej dynamiky Multidyn, kde v testovacom výpočte dosiahol CPU Haswell EP 2,55-násobný nárast oproti Sandy Bridge.

Zdroj: ICT manažer


Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Video: V Monaku vyskúšali naozaj funkčný a dobre ovládateľný jetpack

21.10.2016 10:01

Na začiatku októbra 2016 JetPack Aviation, výrobca batohov s prúdovým motorom, ukázal najnovšiu verziu svojho Jetpacku JB-9 v Monaku. JetPack JB-9 je schopný zvislého vzletu a pristátia. Mal by byť d ...

Produkty

Google chce pomôcť odhaliť na webe články obsahujúce dezinformácie, bludy, hoaxy a nezmysly

21.10.2016 00:22

Web je skvelý zdroj informácií, no nie všetky z nich sú hodnoverné. Možno sa tu stretnúť aj s množstvom falošných a zavádzajúcich správ, dezinformujúcich článkov, senzáciechtivých  titulkov, chybných ...

Produkty

Apple už o týždeň predstaví nové počítače Mac. Podľa parametrov to vyzerá zaujímavo

21.10.2016 00:19

Po uvedení nových telefónov iPhone a Apple Watch minulý mesiac Apple rozposlal pozvánky aj na ďalšie svoje podujatie, ktoré sa uskutoční 27. Októbra. Podľa očakávania na ňom majú debutovať nové počíta ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá