Image
8.7.2014 0 Comments

IBM plánuje superpočítač veľký ako škatuľa z pizze

ibm-supercomputer.jpg Inžinieri IBM pokročili v práci na ambicióznom projekte - zmenšiť superpočítač Watson na takú veľkosť, aby bol veľký ako škatuľa z pizze.

IBM na návrhu miniatúrneho superpočítača pracuje už roky a minulý týždeň bol predstavený aktuálny prototyp vysoko integrovaného systému mikropočítača vo veľkosti smartfónu, ktorý by mal byť v budúcnosti súčasťou komplexnejších systémov. Ronald Luijten, výskumný pracovník IBM, verí, že výsledkom projektu bude „dátové centrum v škatuli", ktoré by malo vydláždiť cestu menším a úspornejším superpočítačom. V súčasnosti má jeden server superpočítača Watson veľkosť ako tri škatule z pizze a cieľom je dostať sa na veľkosť jednej.

Luijten je presvedčený, že tento cieľ sa podarí čoskoro dosiahnuť a že vývoj sa už úspešne blíži k stanoveným požiadavkám. Práve v miniaturizácii vidí IBM veľkú budúcnosť, pretože priestor je v dátových centrách jedna z nedostatkových komodít.

V miniaturizácii je budúcnosť

IBM ďalej predstavila v praxi prototyp kombinovaného vysoko integrovaného systému so 128 mikropočítačmi s rozmermi 133 × 55 mm v úlohe blade, ktoré mali dovedna výkon porovnateľný so servermi 4× až 10× väčšími. A navyše spotreba sa pohybovala len zhruba medzi 55 až 60 wattmi. Systém obsahoval spolu 1536 procesorových jadier a bol schopný spracovať 3072 aplikačných jadier súčasne. Použité procesory T4240 boli založené na architektúre PowerPC a disponovali 12 jadrami. V teste na ňom bola prevádzkovaná databáza DB2 od IBM, ale možno si predstaviť jeho využitie aj na analytické účely alebo pre cloudové aplikácie.

V budúcom roku navyše IBM hodlá predstaviť verziu, ktorá bude mať rovnaký výkon a bude spotrebúvať len 30 - 35 wattov, čo je porovnateľná hodnota ako pri úspornejších notebookoch.

Podľa Luijtena je základom úspechu integrácia predtým samostatných komponentov do jedného čipu, čo je napokon trend, ktorý možno sledovať pri PC a smartfónoch. Je preto logické prísť s podobným prístupom aj pri serveroch. IBM sa v súčasnosti snaží vytvoriť protiváhu Intelu a ARM-u, ktorí sa snažia znižovať spotrebu svojich riešení, ale ani v jednom prípade podľa IBM nie je pomer výkonu a spotreby vyhovujúci.

Zdroj: ICT manažer


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Dizajnér navrhol nábytok, ktorý sa poskladá sám

20.01.2017 00:05

Máte problém s dopravou či montážou novozakúpeného nábytku? Mladému dizajnérovi sa podarilo tento problém vyriešiť. Plocho balený nábytok uľahčuje prepravu, keď však príde na jeho montáž, zostávajú m ...

Produkty

Rozmery Samsung Galaxy S8 a S8 Plus naznačujú, že pôjde o takmer bezrámčekové telefóny s veľkými displejmi

20.01.2017 00:30

Väčšia verzia nového vlajkového modelu Samsungu Galaxy S8 Plus bude mať rozmery 152,38 × 78,51 × 7,94 mm. Tvrdí to web  GSM Arena na základe 3D renderov, ktoré získal od výrobcu krytov. Bude teda vyšš ...

Produkty

Začína sa nová séria rýchlostných pretekov elektromobilov. Upravená Tesla vraj zrýchli z 0 na 100 km/h za 2,1 s

20.01.2017 00:20

Vlani usporiadatelia ohlásili popri Formule E, najznámejších pretekoch elektromobilov, aj novú sériu Electric GT Championship. Ako pretekárske auto sa v nej použije Tesla Model S P100D. Ide o uprave ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ShowIT

Najnovšie videá