Image
8.7.2014 0 Comments

IBM plánuje superpočítač veľký ako škatuľa z pizze

ibm-supercomputer.jpg Inžinieri IBM pokročili v práci na ambicióznom projekte - zmenšiť superpočítač Watson na takú veľkosť, aby bol veľký ako škatuľa z pizze.

IBM na návrhu miniatúrneho superpočítača pracuje už roky a minulý týždeň bol predstavený aktuálny prototyp vysoko integrovaného systému mikropočítača vo veľkosti smartfónu, ktorý by mal byť v budúcnosti súčasťou komplexnejších systémov. Ronald Luijten, výskumný pracovník IBM, verí, že výsledkom projektu bude „dátové centrum v škatuli", ktoré by malo vydláždiť cestu menším a úspornejším superpočítačom. V súčasnosti má jeden server superpočítača Watson veľkosť ako tri škatule z pizze a cieľom je dostať sa na veľkosť jednej.

Luijten je presvedčený, že tento cieľ sa podarí čoskoro dosiahnuť a že vývoj sa už úspešne blíži k stanoveným požiadavkám. Práve v miniaturizácii vidí IBM veľkú budúcnosť, pretože priestor je v dátových centrách jedna z nedostatkových komodít.

V miniaturizácii je budúcnosť

IBM ďalej predstavila v praxi prototyp kombinovaného vysoko integrovaného systému so 128 mikropočítačmi s rozmermi 133 × 55 mm v úlohe blade, ktoré mali dovedna výkon porovnateľný so servermi 4× až 10× väčšími. A navyše spotreba sa pohybovala len zhruba medzi 55 až 60 wattmi. Systém obsahoval spolu 1536 procesorových jadier a bol schopný spracovať 3072 aplikačných jadier súčasne. Použité procesory T4240 boli založené na architektúre PowerPC a disponovali 12 jadrami. V teste na ňom bola prevádzkovaná databáza DB2 od IBM, ale možno si predstaviť jeho využitie aj na analytické účely alebo pre cloudové aplikácie.

V budúcom roku navyše IBM hodlá predstaviť verziu, ktorá bude mať rovnaký výkon a bude spotrebúvať len 30 - 35 wattov, čo je porovnateľná hodnota ako pri úspornejších notebookoch.

Podľa Luijtena je základom úspechu integrácia predtým samostatných komponentov do jedného čipu, čo je napokon trend, ktorý možno sledovať pri PC a smartfónoch. Je preto logické prísť s podobným prístupom aj pri serveroch. IBM sa v súčasnosti snaží vytvoriť protiváhu Intelu a ARM-u, ktorí sa snažia znižovať spotrebu svojich riešení, ale ani v jednom prípade podľa IBM nie je pomer výkonu a spotreby vyhovujúci.

Zdroj: ICT manažer


Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Video: V Monaku vyskúšali naozaj funkčný a dobre ovládateľný jetpack

21.10.2016 10:01

Na začiatku októbra 2016 JetPack Aviation, výrobca batohov s prúdovým motorom, ukázal najnovšiu verziu svojho Jetpacku JB-9 v Monaku. JetPack JB-9 je schopný zvislého vzletu a pristátia. Mal by byť d ...

Produkty

Google chce pomôcť odhaliť na webe články obsahujúce dezinformácie, bludy, hoaxy a nezmysly

21.10.2016 00:22

Web je skvelý zdroj informácií, no nie všetky z nich sú hodnoverné. Možno sa tu stretnúť aj s množstvom falošných a zavádzajúcich správ, dezinformujúcich článkov, senzáciechtivých  titulkov, chybných ...

Produkty

Apple už o týždeň predstaví nové počítače Mac. Podľa parametrov to vyzerá zaujímavo

21.10.2016 00:19

Po uvedení nových telefónov iPhone a Apple Watch minulý mesiac Apple rozposlal pozvánky aj na ďalšie svoje podujatie, ktoré sa uskutoční 27. Októbra. Podľa očakávania na ňom majú debutovať nové počíta ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá