Image
10.8.2015 0 Comments

Hackeri zneužili tvár prezidenta Kisku na vydieranie

Webová stránka s fotografiou Andreja Kisku pýta od ľudí desiatky eur za údajné porušenie zákona. Pochybná stránka s množstvom gramatických chýb pýta od ľudí desiatky eur.

Obvinenie z prezerania a distribúcie pornografického materiálu aj z porušenia deklarácie podľa článku 161 trestného zákonníka Slovenskej republiky a ďalších zákonov, za ktoré hrozí finančná pokuta, ale i väzenie.

Na webe je aj fotografia prezidenta

Takéto varovanie si prečítate na webovej stránke, ktorá vydiera a pýta od vás desiatky eur. Opäť sa objavila na internete a tvári sa, že prichytila používateľa pri trestnom čine. Vyskakuje vo forme pop-upu a na zastrašovanie hackeri dokonca použili fotografiu slovenského prezidenta Andreja Kisku.

Z prezidentskej kancelárie sme vyjadrenie nedostali, ale hovorca Prezídia Policajného zboru Martin Wäldl uviedol, že "na podvodné konanie páchatelia využívajú rôzne prostriedky, prakticky čokoľvek, čo môže zvýšiť dôveryhodnosť ich konania pri vylákaní neoprávneného prospechu."

Text je plný chýb

Za všetkým je škodlivý kód patriaci do rodiny ransomvéru, ktorého hlavnou úlohou je zablovať počítač a spravidla vyžaduje zaplatiť "výkupné" (angl. ransom), aby počítač sprístupnil. Spomínaná stránka s Kiskovou fotografiou túto funkciu nemá, ale slúži iba na zastrašenie.

Za údajné porušenie zákona máte zaplatiť do 48 hodín pokutu 100 eur, inak bude proti vám vedené trestné stíhanie. "Akonáhle zaplatíte pokutu a peniaze budú pripísané na účet štátu, váš webový prehliadač sa odomkne" píše sa na stránke.

podvod.png.jpg

To, že ide o podvod je zrejmé z textu, v ktorom sa nachádza množstvo gramatických chýb. Okrem toho vždy platí, že žiadne organizácie alebo štátne orgány nikdy nežiadajú pokuty alebo rôzne nedoplatky vo forme zamknutých počítačov, či dokonca v e-mailových správach.

"Polícia každému odporúča vždy skutočnosti overiť a na podvodné ponuky alebo žiadosti nereagovať," doplnil Wäldl.


Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť 1

Kybernetické útoky spôsobili výpadky na weboch Twitteru, PayPalu či Netflixu

24.10.2016 00:07

Kybernetické útoky vyradili v piatok dočasne z prevádzky alebo výrazne spomalili webové stránky spoločností Twitter, Paypal, Netflix, Spotify a ďalších. Výpadky či spomalenia zaznamenali v Európe a ti ...

Bezpečnosť

Vesmírni hackeri: Budú satelity ďalším bojiskom kybervojny?

24.10.2016 00:25

Nová správa Chatham House, nezávislého politického inštitútu so sídlom v Londýne, varuje, že hackerský útok na kozmické systémy a satelity by mohol viesť ku „globálnej katastrofe“. Hackeri by mohli vá ...

Bezpečnosť 2

Apple už nebude iPhone vo svojich predajniach priväzovať a ľudia si ho budú môcť dať do vrecka

24.10.2016 00:13

Apple skúša v niektorých svojich obchodoch vo Veľkej Británii a Kanade nový spôsob vystavovania iPhonov a iPadov. Odstránil z nich bezpečnostný kábel, ktorý ich mal chrániť proti krádeži, no zároveň k ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá