Image
10.8.2015 0 Comments

Hackeri zneužili tvár prezidenta Kisku na vydieranie

Webová stránka s fotografiou Andreja Kisku pýta od ľudí desiatky eur za údajné porušenie zákona. Pochybná stránka s množstvom gramatických chýb pýta od ľudí desiatky eur.

Obvinenie z prezerania a distribúcie pornografického materiálu aj z porušenia deklarácie podľa článku 161 trestného zákonníka Slovenskej republiky a ďalších zákonov, za ktoré hrozí finančná pokuta, ale i väzenie.

Na webe je aj fotografia prezidenta

Takéto varovanie si prečítate na webovej stránke, ktorá vydiera a pýta od vás desiatky eur. Opäť sa objavila na internete a tvári sa, že prichytila používateľa pri trestnom čine. Vyskakuje vo forme pop-upu a na zastrašovanie hackeri dokonca použili fotografiu slovenského prezidenta Andreja Kisku.

Z prezidentskej kancelárie sme vyjadrenie nedostali, ale hovorca Prezídia Policajného zboru Martin Wäldl uviedol, že "na podvodné konanie páchatelia využívajú rôzne prostriedky, prakticky čokoľvek, čo môže zvýšiť dôveryhodnosť ich konania pri vylákaní neoprávneného prospechu."

Text je plný chýb

Za všetkým je škodlivý kód patriaci do rodiny ransomvéru, ktorého hlavnou úlohou je zablovať počítač a spravidla vyžaduje zaplatiť "výkupné" (angl. ransom), aby počítač sprístupnil. Spomínaná stránka s Kiskovou fotografiou túto funkciu nemá, ale slúži iba na zastrašenie.

Za údajné porušenie zákona máte zaplatiť do 48 hodín pokutu 100 eur, inak bude proti vám vedené trestné stíhanie. "Akonáhle zaplatíte pokutu a peniaze budú pripísané na účet štátu, váš webový prehliadač sa odomkne" píše sa na stránke.

podvod.png.jpg

To, že ide o podvod je zrejmé z textu, v ktorom sa nachádza množstvo gramatických chýb. Okrem toho vždy platí, že žiadne organizácie alebo štátne orgány nikdy nežiadajú pokuty alebo rôzne nedoplatky vo forme zamknutých počítačov, či dokonca v e-mailových správach.

"Polícia každému odporúča vždy skutočnosti overiť a na podvodné ponuky alebo žiadosti nereagovať," doplnil Wäldl.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť 1

FSB: Ruským bankám hrozia kyberútoky zo zahraničia

03.12.2016 00:05

Ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB) varovala, že bližšie nešpecifikované zahraničné tajné služby plánovali sériu kybernetických útokov na ruský bankový systém. FSB údajne identifikovala servery ...

Bezpečnosť 1

Elektrické autá budú musieť pri nízkych rýchlostiach vydávať umelý zvuk, aby neohrozovali chodcov

29.11.2016 00:22

Podľa nového nariadenia vydaného americkým Národným úradom pre bezpečnosť cestnej premávky budú musieť byť elektrické a hybridné vozidlá hlučnejšie počas jazdy pri nízkej rýchlosti. Má sa tým zabrániť ...

Bezpečnosť

Aj slúchadlá vás môžu špehovať. Malvér z nich urobí mikrofón

28.11.2016 00:16

Opatrní používatelia počítačov prelepujú ich webovú kameru páskou. Iní sa obávajú sledovania pomocou mikrofónov, preto vypínajú či dokonca odstraňujú tieto audiokomponenty. No skupina izraelských výsk ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá