Image
11.8.2015 0 Comments

Kompaktné fotoaparáty na Slovensku mierne zdražujú, čakanie sa neopláca

Kompaktné fotoaparáty na Slovensku naďalej mierne zdražujú. Od decembra minulého roka sa ich cena zvýšila v priemere o tri eurá na 329 eur za kus. Výrobcovia nezlacňovali ani pred začiatkom letných prázdnin. Ľuďom, ktorí nákup fotoaparátu odkladali, sa čakanie tento rok neoplatilo. Vyplýva to z výsledkov merania služby Karsa Monitor, ktorá analyzuje ceny tovaru v internetových obchodoch.

Ceny kompaktov, ktoré sa v porovnaní so zrkadlovkami odlišujú najmä konštrukciou v hľadáčiku, sa príliš nemenia. Napríklad od konca marca do konca mája sa v priemere vôbec nepohli. V júni prišlo mierne zdraženie o jedno euro na súčasných priemerných 329 eur za kus.

Z aktuálnych štatistík vyplýva, že výrobcovia po uvedení nového produktu na trh následne mierne znížia ceny kompaktných fotoaparátov, aby zákazníkov motivovali na nákup. Postupom času pritom ceny naďalej klesajú.

Najnižšie sú priemerné ceny kompaktov v decembri a januári. Situácia na Slovensku je odlišná od Českej republiky, kde kompakty zlacňujú v polovici roka, teda pred štartom dovoleniek, keď je o ne najväčší záujem. Na Slovensku sú, naopak, v júli a auguste najdrahšie. Dôvodom je menšia konkurencia na trhu. Najdrahšie na slovenskom trhu sú kompakty značky Leica, ktoré vyjdú priemerne na takmer 2000 eur, najlacnejší je Samsung s cenou pod 204 eur za kus. Najviac druhov ponúka na trhu Nikon a Canon so 40 typmi, nasledujú Sony a Fujifilm.

Čo sa týka zrkadloviek, najnižšie ceny boli v marci tohto roka. Jeden prístroj stál priemerne 1465 eur. V porovnaní s novembrom minulého roka zrkadlovky priemerne zlacneli približne o 4 %. Od marca do konca júna zrkadlovky podobne ako kompakty zdraželi na súčasnú úroveň 1467 eur za kus.

Zrkadlovky sú vo všeobecnosti najlacnejšie v marci, najdrahšie v auguste. Cenový rozdiel tvorí priemerne zhruba 60 eur za kus. Ľudia sa na slovenskom trhu stretnú najmä s ponukou značiek Nikon a Canon. Ich produkty patria aj k najdrahším, kým najlacnejšie sú zrkadlovky Samsung a Sony.

Priemerná cena kompaktov podľa značky (od najlacnejších)

Značka

Cena

Samsung

204 €

Nikon

223 €

Canon

226 €

Spy Point

290 €

Panasonic

346 €

Fujifilm

347 €

Olympus

370 €

Sony

444 €

Sigma

1 406 €

Leica

1 999 €

​Počet modelov kompaktov v jednotlivých značkách v slovenských e-shopoch​ (od značky s najvyšším počtom modelov)

Značka

Počet modelov

Canon

40

Nikon

40

Sony

36

Fujifilm

25

Olympus

19

Samsung

19

Panasonic

16

Leica

6

Priemerná cena zrkadloviek podľa značky (od najlacnejších)

Značka

Cena

Samsung

543 €

Sony

742 €

Sigma

891 €

Pentax

945 €

Olympus

1 032 €

Nikon

1 790 €

Canon

1 871 €

Počet modelov zrkadloviek v jednotlivých značkách v slovenských e-shopoch (od značky s najvyšším počtom modelov)

Značka

Počet modelov

Nikon

31

Canon

17

Sony

6

Pentax

4


Mohlo by Vás zaujímať

Prieskumy trhu

Hybridné zariadenia predstavujú nový štandard. Čaká nás budúcnosť bez notebookov?

12.09.2016 00:22

Vo svete, kde každý rok stále rýchlejšie vznikajú nové technológie, je zaujímavé čítať o tom, ktoré technológie sú údajne na zostupe. Minulý mesiac napríklad ukázala štúdia spoločnosti comScore, že su ...

Prieskumy trhu 2

Vo Švédsku končí na skládkach len 1 % komunálneho odpadu

12.09.2016 00:10

Švédsko je lídrom v ochrane životného prostredia. Svedčí o tom okrem iného  aj projekt elektrických ciest, určených pre vozidlá, ktoré sú priťažké na to, aby boli poháňané iba elektrinou. Prvý dvojkil ...

Prieskumy trhu

PRIESKUM: Bankovú mobilnú aplikáciu využíva týždenne 22 % Slovákov

31.08.2016 00:07

Raz za týždeň využíva mobilnú aplikáciu svojej banky 22 % Slovákov. Takmer každý deň aplikáciu využije 14 % oslovených respondentov. V ČR je situácia obdobná, keď v oboch prípadoch sú výsledky len o p ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá