Image
11.8.2015 0 Comments

Kompaktné fotoaparáty na Slovensku mierne zdražujú, čakanie sa neopláca

Kompaktné fotoaparáty na Slovensku naďalej mierne zdražujú. Od decembra minulého roka sa ich cena zvýšila v priemere o tri eurá na 329 eur za kus. Výrobcovia nezlacňovali ani pred začiatkom letných prázdnin. Ľuďom, ktorí nákup fotoaparátu odkladali, sa čakanie tento rok neoplatilo. Vyplýva to z výsledkov merania služby Karsa Monitor, ktorá analyzuje ceny tovaru v internetových obchodoch.

Ceny kompaktov, ktoré sa v porovnaní so zrkadlovkami odlišujú najmä konštrukciou v hľadáčiku, sa príliš nemenia. Napríklad od konca marca do konca mája sa v priemere vôbec nepohli. V júni prišlo mierne zdraženie o jedno euro na súčasných priemerných 329 eur za kus.

Z aktuálnych štatistík vyplýva, že výrobcovia po uvedení nového produktu na trh následne mierne znížia ceny kompaktných fotoaparátov, aby zákazníkov motivovali na nákup. Postupom času pritom ceny naďalej klesajú.

Najnižšie sú priemerné ceny kompaktov v decembri a januári. Situácia na Slovensku je odlišná od Českej republiky, kde kompakty zlacňujú v polovici roka, teda pred štartom dovoleniek, keď je o ne najväčší záujem. Na Slovensku sú, naopak, v júli a auguste najdrahšie. Dôvodom je menšia konkurencia na trhu. Najdrahšie na slovenskom trhu sú kompakty značky Leica, ktoré vyjdú priemerne na takmer 2000 eur, najlacnejší je Samsung s cenou pod 204 eur za kus. Najviac druhov ponúka na trhu Nikon a Canon so 40 typmi, nasledujú Sony a Fujifilm.

Čo sa týka zrkadloviek, najnižšie ceny boli v marci tohto roka. Jeden prístroj stál priemerne 1465 eur. V porovnaní s novembrom minulého roka zrkadlovky priemerne zlacneli približne o 4 %. Od marca do konca júna zrkadlovky podobne ako kompakty zdraželi na súčasnú úroveň 1467 eur za kus.

Zrkadlovky sú vo všeobecnosti najlacnejšie v marci, najdrahšie v auguste. Cenový rozdiel tvorí priemerne zhruba 60 eur za kus. Ľudia sa na slovenskom trhu stretnú najmä s ponukou značiek Nikon a Canon. Ich produkty patria aj k najdrahším, kým najlacnejšie sú zrkadlovky Samsung a Sony.

Priemerná cena kompaktov podľa značky (od najlacnejších)

Značka

Cena

Samsung

204 €

Nikon

223 €

Canon

226 €

Spy Point

290 €

Panasonic

346 €

Fujifilm

347 €

Olympus

370 €

Sony

444 €

Sigma

1 406 €

Leica

1 999 €

​Počet modelov kompaktov v jednotlivých značkách v slovenských e-shopoch​ (od značky s najvyšším počtom modelov)

Značka

Počet modelov

Canon

40

Nikon

40

Sony

36

Fujifilm

25

Olympus

19

Samsung

19

Panasonic

16

Leica

6

Priemerná cena zrkadloviek podľa značky (od najlacnejších)

Značka

Cena

Samsung

543 €

Sony

742 €

Sigma

891 €

Pentax

945 €

Olympus

1 032 €

Nikon

1 790 €

Canon

1 871 €

Počet modelov zrkadloviek v jednotlivých značkách v slovenských e-shopoch (od značky s najvyšším počtom modelov)

Značka

Počet modelov

Nikon

31

Canon

17

Sony

6

Pentax

4


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Prieskumy trhu

CES 2017: BMW i Inside Future a BMW HoloActive Touch – toto je budúcnosť automobilizmu

05.01.2017 09:42

BMW predstavilo nové koncepty a technológie pre autonómne riadené vozidlá. Na tlačovej konferencii bola predstavená štúdia elektromobilu BMW i Inside Future ktorá má za úlohu návštevníkom ukázať ako b ...

Prieskumy trhu

Prieskum: Výdavky na digitálne iniciatívy narastú v priebehu dvoch rokov o 50 %

27.12.2016 00:08

Že sa CIO v Európe, ale aj na strednom východe a v Afrike (región EMEA), zapájajú do digitálneho biznisu, dokazujú výsledky prieskumu Gartner 2017 CIO Agenda. Organizácia plnej polovice z nich sú aktí ...

Prieskumy trhu

Prieskum: Stredoeurópania sa prihlasujú na Facebook sedemkrát denne

23.12.2016 00:05

Spoločnosť Ericsson vo svojom najnovšom vydaní štúdie konštatuje, že telekomunikačný trh v strednej a východnej Európy (CEE) má rastúci trend, najmä vďaka stúpajúcemu používaniu smartfónov a aplikácií ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá