Image
23.2.2015 0 Comments

GuardBot – robotický prieskumník v tvare lopty prejde každý terén. Pôvodne mal ísť na Mars

guardbot.jpg Americké námorníctvo v súčasnosti testuje guľovitého robota, ktorý sa môže kotúľať po zemi, ale aj plávať vo vode a vykonávať prieskum pre ozbrojené sily.

GuardBot je produkt spoločnosti GuardBot Inc., robotickej firmy so sídlom v Stamforde (Connecticut, USA). Myšlienka robota bola koncipovaná v roku 2004 a pôvodne sa vyvíjal ako autonómny robot určený na misiu na Mars. Teraz však oň prejavila záujem armáda.

Tvorcom tohto obojživelného robota, ktorý vo vode dosahuje rýchlosť 6,4 km/h, zatiaľ čo na súši sa pohybuje rýchlosťou 9,7 km/h, a to aj v piesku a snehu, je Peter Muhlrad. GuardBot nemá problém ani v teréne s 30-stupňovým sklonom.


Pohonný systém robota je založený na „kyvadlovom pohybe" s 9-osovou stabilizáciou. Na ovládanie pohybu robota presunom jeho ťažiska dopredu a dozadu existuje množstvo algoritmov.

Guľa má priemer 60 cm a na bokoch sú dva výstupky so senzormi a kamerami na živý streaming videozáznamu z oboch smerov súčasne. Technológia je však škálovateľná, a tak možno vyrobiť aj malé guľôčky s priemerom 10 cm.

guardbot2.jpg

Na jedno nabitie môže GuardBot fungovať 8 hodín, pričom ho možno kontrolovať pomocou diaľkového ovládania. V priehľadných bočných polguliach sa nachádza aj laserový spektroskop, schopný detegovať chemické látky používané na výrobu bômb. K ďalšej výbave patria detektory radiácie, sonary, nočné videnie.


V súčasnosti prieskumného robota skúša americké námorníctvo v prevádzkových podmienkach. Na prieskum sa má vydať z námornej lode a po dovŕšení úlohy sa musí na loď zasa vrátiť.

Muhlradov tím teraz pracuje na novom softvéri, ktorý zahŕňa dáta z geografického informačného systému (GIS), takže v budúcnosti bude môcť operátor vybrať miesto na mape, zadať robotu zemepisné súradnice a ten sa hneď vydá na určené miesto.

Zdroj: ibtimes.co.uk


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

Technológie

Hardvérová divízia Facebooku pracuje na technológii, ktorá vyzerá ako čítanie myšlienok

16.01.2017 00:30

Pred istým časom sa Mark Zuckerberg v jednom rozhovore vyjadril, že je presvedčený o tom, že jedného dňa si ľudia budú navzájom posielať myšlienky s využitím digitálnych technológií. Teraz sa jeho sen ...

Technológie

PR: Konferencia ShowIT – ukážeme vám novinky TOP IT technológií

13.01.2017 00:05

Na začiatku, pred ôsmimi rokmi, bola myšlienka priniesť kvalitu zahraničných IT eventov na Slovensko. Dnes je IT konferencia ShowIT už tradičná zimná vzdelávacia udalosť v Bratislave. Poďte sa s nami ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá