Image
23.2.2015 0 Comments

GuardBot – robotický prieskumník v tvare lopty prejde každý terén. Pôvodne mal ísť na Mars

guardbot.jpg Americké námorníctvo v súčasnosti testuje guľovitého robota, ktorý sa môže kotúľať po zemi, ale aj plávať vo vode a vykonávať prieskum pre ozbrojené sily.

GuardBot je produkt spoločnosti GuardBot Inc., robotickej firmy so sídlom v Stamforde (Connecticut, USA). Myšlienka robota bola koncipovaná v roku 2004 a pôvodne sa vyvíjal ako autonómny robot určený na misiu na Mars. Teraz však oň prejavila záujem armáda.

Tvorcom tohto obojživelného robota, ktorý vo vode dosahuje rýchlosť 6,4 km/h, zatiaľ čo na súši sa pohybuje rýchlosťou 9,7 km/h, a to aj v piesku a snehu, je Peter Muhlrad. GuardBot nemá problém ani v teréne s 30-stupňovým sklonom.


Pohonný systém robota je založený na „kyvadlovom pohybe" s 9-osovou stabilizáciou. Na ovládanie pohybu robota presunom jeho ťažiska dopredu a dozadu existuje množstvo algoritmov.

Guľa má priemer 60 cm a na bokoch sú dva výstupky so senzormi a kamerami na živý streaming videozáznamu z oboch smerov súčasne. Technológia je však škálovateľná, a tak možno vyrobiť aj malé guľôčky s priemerom 10 cm.

guardbot2.jpg

Na jedno nabitie môže GuardBot fungovať 8 hodín, pričom ho možno kontrolovať pomocou diaľkového ovládania. V priehľadných bočných polguliach sa nachádza aj laserový spektroskop, schopný detegovať chemické látky používané na výrobu bômb. K ďalšej výbave patria detektory radiácie, sonary, nočné videnie.


V súčasnosti prieskumného robota skúša americké námorníctvo v prevádzkových podmienkach. Na prieskum sa má vydať z námornej lode a po dovŕšení úlohy sa musí na loď zasa vrátiť.

Muhlradov tím teraz pracuje na novom softvéri, ktorý zahŕňa dáta z geografického informačného systému (GIS), takže v budúcnosti bude môcť operátor vybrať miesto na mape, zadať robotu zemepisné súradnice a ten sa hneď vydá na určené miesto.

Zdroj: ibtimes.co.uk


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 4

V Južnej Kórei už možno surfovať rýchlosťou 52,5 Gb/s. Aj na existujúcom vedení

21.10.2016 00:25

Nová éra gigabitového internetu, UHD videa a služieb s virtuálnou a rozšírenou realitou vyžaduje zavádzanie novej sieťovej infraštruktúry. Juhokórejský operátor SK Broadband preto nasadil do používani ...

Technológie

Google naučil umelú inteligenciu narábať s vlastnou pamäťou

20.10.2016 00:22

Londýnska dcérska spoločnosť Googlu Deep Mind urobila prielom vo vývoji „myslenia“ počítačov vytvorením strojového učenia, ktoré kombinuje neurónové siete s konvenčnou počítačovou pamäťou. Neurónová ...

Technológie 1

Japonský robot Kengoro sa dokáže ochladzovať potením. Funguje to trikrát lepšie ako chladenie vzduchom

19.10.2016 00:16

Rovnako ako ľudské svaly aj motory, ktoré poháňajú roboty, generujú veľké množstvo tepla. Ale na rozdiel od ľudí roboty doteraz nemohli ochladzovať svoje mechanizmy potením. Robot zhotovený na Toki ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá