Image
23.2.2015 0 Comments

GuardBot – robotický prieskumník v tvare lopty prejde každý terén. Pôvodne mal ísť na Mars

guardbot.jpg Americké námorníctvo v súčasnosti testuje guľovitého robota, ktorý sa môže kotúľať po zemi, ale aj plávať vo vode a vykonávať prieskum pre ozbrojené sily.

GuardBot je produkt spoločnosti GuardBot Inc., robotickej firmy so sídlom v Stamforde (Connecticut, USA). Myšlienka robota bola koncipovaná v roku 2004 a pôvodne sa vyvíjal ako autonómny robot určený na misiu na Mars. Teraz však oň prejavila záujem armáda.

Tvorcom tohto obojživelného robota, ktorý vo vode dosahuje rýchlosť 6,4 km/h, zatiaľ čo na súši sa pohybuje rýchlosťou 9,7 km/h, a to aj v piesku a snehu, je Peter Muhlrad. GuardBot nemá problém ani v teréne s 30-stupňovým sklonom.


Pohonný systém robota je založený na „kyvadlovom pohybe" s 9-osovou stabilizáciou. Na ovládanie pohybu robota presunom jeho ťažiska dopredu a dozadu existuje množstvo algoritmov.

Guľa má priemer 60 cm a na bokoch sú dva výstupky so senzormi a kamerami na živý streaming videozáznamu z oboch smerov súčasne. Technológia je však škálovateľná, a tak možno vyrobiť aj malé guľôčky s priemerom 10 cm.

guardbot2.jpg

Na jedno nabitie môže GuardBot fungovať 8 hodín, pričom ho možno kontrolovať pomocou diaľkového ovládania. V priehľadných bočných polguliach sa nachádza aj laserový spektroskop, schopný detegovať chemické látky používané na výrobu bômb. K ďalšej výbave patria detektory radiácie, sonary, nočné videnie.


V súčasnosti prieskumného robota skúša americké námorníctvo v prevádzkových podmienkach. Na prieskum sa má vydať z námornej lode a po dovŕšení úlohy sa musí na loď zasa vrátiť.

Muhlradov tím teraz pracuje na novom softvéri, ktorý zahŕňa dáta z geografického informačného systému (GIS), takže v budúcnosti bude môcť operátor vybrať miesto na mape, zadať robotu zemepisné súradnice a ten sa hneď vydá na určené miesto.

Zdroj: ibtimes.co.uk


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Video: Robot Atlas už prejde po členitom teréne bez toho, aby ho dopredu poznal

02.12.2016 11:58

Známy výrobca robotov Boston Dynamics vydal najnovšiu verziu dvojnohého robota Atlas začiatkom roka. Teraz ho v spolupráci s Florida Institute for Human & Machine Cognition (IMHC) ďalej zlepšil. N ...

Technológie

V Indii dali do prevádzky najväčšiu solárnu elektráreň na svete s výkonom 648 MW

02.12.2016 00:16

Po ôsmich mesiacoch výstavby spustili do prevádzky solárnu elektráreň v indickom Kamuthi (v štáte Tamilnádu), ktorá sa stala najväčšou na svete a na prvej priečke rebríčka nahradila kalifornskú elektr ...

Technológie

Japonská neurónová sieť vie vyfarbiť čiernobiele obrázky. Vyskúšajte si to

01.12.2016 00:16

Máte čiernobiele fotografie, no radi by ste z nich urobili farebné? Pomôcť vám môže šikovný nástroj založený na neurónovej sieti, ktorý vytvorili japonskí akademici z tokijskej Waseda University. Nás ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá