Image
19.11.2012 0 Comments

Google vyrobil „vysávačový“ skener kníh. Vyrobiť si ho môžete aj sami.

Google dlhé roky skenoval knihy a vytváral ich digitálne kópie. Hoci bola celá aktivita neraz terčom rôznych otázok, týkajúcich sa najmä autorských práv, Google vytvoril obrovskú digitálnu knižnicu.

google_skener_1811.png

Tá pozostáva z viac ako 7 miliónov kníh, pričom mnohé publikácie, ktoré Google skenoval, boli veľmi vzácne a už sa v tlačenej forme nedajú zohnať. Bolo teda veľmi dôležité, aby sa knihy počas procesu skenovania nepoškodili. Spoločnosť preto využívala patentovaný skener, pozostávajúci z infračerveného projektora a dvojice kamier, ktorého cena bola pomerne vysoká.

Google však vytvoril lacnú alternatívu, ktorá je prezentovaná ako open source projekt a svoj vlastný Google skener si tak môže vytvoriť každý. Takéto zariadenie dokáže naskenovať 1000-stranovú knihu za 90 minút. Základnými stavebnými komponentmi sú vysávač a skener od spoločnosti Canon.

Zariadenie využíva vysávač na vytvorenie podtlaku, ktorý ťahá knihu naprieč telom zariadenia. To je vybavené senzormi, ktoré knihu skenujú. Nasávacia sila a špeciálny kovový plát slúžia na oddelenie skenovanej stránky od zvyšku knihy. Hoci sa môže stať, že niekedy ostane viacero strán pokope, snahou bolo vytvoriť čo najefektívnejšie zariadenie.

V súvislosti s atypickým využitím vysávača ako súčasti skenera sa objavujú pripomienky ohľadom bezpečnosti zariadenia, najmä čo sa týka kníh. Podľa Danyho Qumsiyeha, ktorý zariadenie navrhol, však z času na čas knihu poškodia aj profesionálne skenery - možnosť uchovať knihu v digitálnej forme je pre knižnice dôležitá, a to aj za cenu možného poškodenia.

Zaujímavý nápad, neskúsite si vyrobiť takéto zariadenie svojpomocne?

Zdroj: wired.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

Technológie

Hardvérová divízia Facebooku pracuje na technológii, ktorá vyzerá ako čítanie myšlienok

16.01.2017 00:30

Pred istým časom sa Mark Zuckerberg v jednom rozhovore vyjadril, že je presvedčený o tom, že jedného dňa si ľudia budú navzájom posielať myšlienky s využitím digitálnych technológií. Teraz sa jeho sen ...

Technológie

PR: Konferencia ShowIT – ukážeme vám novinky TOP IT technológií

13.01.2017 00:05

Na začiatku, pred ôsmimi rokmi, bola myšlienka priniesť kvalitu zahraničných IT eventov na Slovensko. Dnes je IT konferencia ShowIT už tradičná zimná vzdelávacia udalosť v Bratislave. Poďte sa s nami ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá