Image
19.11.2012 0 Comments

Google vyrobil „vysávačový“ skener kníh. Vyrobiť si ho môžete aj sami.

Google dlhé roky skenoval knihy a vytváral ich digitálne kópie. Hoci bola celá aktivita neraz terčom rôznych otázok, týkajúcich sa najmä autorských práv, Google vytvoril obrovskú digitálnu knižnicu.

google_skener_1811.png

Tá pozostáva z viac ako 7 miliónov kníh, pričom mnohé publikácie, ktoré Google skenoval, boli veľmi vzácne a už sa v tlačenej forme nedajú zohnať. Bolo teda veľmi dôležité, aby sa knihy počas procesu skenovania nepoškodili. Spoločnosť preto využívala patentovaný skener, pozostávajúci z infračerveného projektora a dvojice kamier, ktorého cena bola pomerne vysoká.

Google však vytvoril lacnú alternatívu, ktorá je prezentovaná ako open source projekt a svoj vlastný Google skener si tak môže vytvoriť každý. Takéto zariadenie dokáže naskenovať 1000-stranovú knihu za 90 minút. Základnými stavebnými komponentmi sú vysávač a skener od spoločnosti Canon.

Zariadenie využíva vysávač na vytvorenie podtlaku, ktorý ťahá knihu naprieč telom zariadenia. To je vybavené senzormi, ktoré knihu skenujú. Nasávacia sila a špeciálny kovový plát slúžia na oddelenie skenovanej stránky od zvyšku knihy. Hoci sa môže stať, že niekedy ostane viacero strán pokope, snahou bolo vytvoriť čo najefektívnejšie zariadenie.

V súvislosti s atypickým využitím vysávača ako súčasti skenera sa objavujú pripomienky ohľadom bezpečnosti zariadenia, najmä čo sa týka kníh. Podľa Danyho Qumsiyeha, ktorý zariadenie navrhol, však z času na čas knihu poškodia aj profesionálne skenery - možnosť uchovať knihu v digitálnej forme je pre knižnice dôležitá, a to aj za cenu možného poškodenia.

Zaujímavý nápad, neskúsite si vyrobiť takéto zariadenie svojpomocne?

Zdroj: wired.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Koniec dokazovania, že nie sme robot. Google pripravuje systém Neviditeľná reCAPTCHA

07.12.2016 11:38

Pred niekoľkými rokmi Google zjednodušil používateľom webu dokazovanie, že sú ľudia, a nie automatizované roboty, keď nahradil systém CAPTCHA (akronym pre Completely Automated Public Turing test to te ...

Technológie 1

Video: Virtuálna realita ukazuje, čo sa môže stať, ak budete auto šoférovať opití

07.12.2016 00:21

Britská spoločnosť Diaego, ktorej patria značky ako Johnnie Walker, Smirnoff či Guinness použila „taktiku zastrašovania“  a spojila svoje sily so Samsungom pri tvorbe dosť hrôzostrašného videa s virtu ...

Technológie

Telefón nabitý do minúty a batéria poháňaná baktériami? Na alternatívne zdroje energie si ešte počkáme

07.12.2016 00:16

Hoci batériám stále dominujú tie lítiovo-iónové, vedci priebežne hľadajú efektívnejšie alternatívy. Nové prototypy vydržia napríklad 7500 cyklov vybitia a nabitia, majú až osemkrát vyššiu energetickú ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá