Image
19.11.2012 0 Comments

Google vyrobil „vysávačový“ skener kníh. Vyrobiť si ho môžete aj sami.

Google dlhé roky skenoval knihy a vytváral ich digitálne kópie. Hoci bola celá aktivita neraz terčom rôznych otázok, týkajúcich sa najmä autorských práv, Google vytvoril obrovskú digitálnu knižnicu.

google_skener_1811.png

Tá pozostáva z viac ako 7 miliónov kníh, pričom mnohé publikácie, ktoré Google skenoval, boli veľmi vzácne a už sa v tlačenej forme nedajú zohnať. Bolo teda veľmi dôležité, aby sa knihy počas procesu skenovania nepoškodili. Spoločnosť preto využívala patentovaný skener, pozostávajúci z infračerveného projektora a dvojice kamier, ktorého cena bola pomerne vysoká.

Google však vytvoril lacnú alternatívu, ktorá je prezentovaná ako open source projekt a svoj vlastný Google skener si tak môže vytvoriť každý. Takéto zariadenie dokáže naskenovať 1000-stranovú knihu za 90 minút. Základnými stavebnými komponentmi sú vysávač a skener od spoločnosti Canon.

Zariadenie využíva vysávač na vytvorenie podtlaku, ktorý ťahá knihu naprieč telom zariadenia. To je vybavené senzormi, ktoré knihu skenujú. Nasávacia sila a špeciálny kovový plát slúžia na oddelenie skenovanej stránky od zvyšku knihy. Hoci sa môže stať, že niekedy ostane viacero strán pokope, snahou bolo vytvoriť čo najefektívnejšie zariadenie.

V súvislosti s atypickým využitím vysávača ako súčasti skenera sa objavujú pripomienky ohľadom bezpečnosti zariadenia, najmä čo sa týka kníh. Podľa Danyho Qumsiyeha, ktorý zariadenie navrhol, však z času na čas knihu poškodia aj profesionálne skenery - možnosť uchovať knihu v digitálnej forme je pre knižnice dôležitá, a to aj za cenu možného poškodenia.

Zaujímavý nápad, neskúsite si vyrobiť takéto zariadenie svojpomocne?

Zdroj: wired.com


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 3

V Južnej Kórei už možno surfovať rýchlosťou 52,5 Gb/s. Aj na existujúcom vedení

21.10.2016 00:25

Nová éra gigabitového internetu, UHD videa a služieb s virtuálnou a rozšírenou realitou vyžaduje zavádzanie novej sieťovej infraštruktúry. Juhokórejský operátor SK Broadband preto nasadil do používani ...

Technológie

Google naučil umelú inteligenciu narábať s vlastnou pamäťou

20.10.2016 00:22

Londýnska dcérska spoločnosť Googlu Deep Mind urobila prielom vo vývoji „myslenia“ počítačov vytvorením strojového učenia, ktoré kombinuje neurónové siete s konvenčnou počítačovou pamäťou. Neurónová ...

Technológie 1

Japonský robot Kengoro sa dokáže ochladzovať potením. Funguje to trikrát lepšie ako chladenie vzduchom

19.10.2016 00:16

Rovnako ako ľudské svaly aj motory, ktoré poháňajú roboty, generujú veľké množstvo tepla. Ale na rozdiel od ľudí roboty doteraz nemohli ochladzovať svoje mechanizmy potením. Robot zhotovený na Toki ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá