Image
20.11.2012 0 Comments

Rusko bude trvať na presune právomocí ICANN na OSN

icann.jpg Rusko v dokumentoch, ktoré plánuje predložiť na konferencii WCIT, navrhuje zveriť OSN rad kľúčových funkcií súvisiacich s riadením internetu vrátane správy doménových mien a adries.

Decembrová konferencia WCIT (World Conference on International Communications) sa bude konať v Dubaji pod záštitou Medzinárodnej telekomunikačnej únie OSN. Mala by sa stať miestom stretnutia popredných operátorov so zástupcami vlád jednotlivých krajín. Konferencia by mala diskutovať predovšetkým o revízii smerníc ITR (International Telecommunications Regulations), ktoré sú teraz pod správou Medzinárodnej telekomunikačnej únie. ITR vznikli v roku 1988 a odvtedy neboli významnejším spôsobom modernizované. Formálne sa na WCIT môže zúčastniť každý zo 193 členov OSN a hlasovať o konečnom rozhodnutí ohľadom predkladaných návrhov, ktoré okrem niektorých najvýznamnejších nebývajú pred konferenciou zverejnené.

Ruský návrh revízie sa chce sústrediť predovšetkým na formuláciu internetu ako globálnej fyzickej infraštruktúry telekomunikácií, ktorá je súčasne časťou národných infraštruktúr jednotlivých členov OSN. Vznikla by nová časť smerníc, venujúca sa moderným sieťam IP.

Návrh uznáva právo každej krajiny na suverénnu kontrolu internetu na svojom území, inými slovami, organizácia ICANN bude ovládať iba americkú časť internetu a nebude mať žiadne právomoci v Európe a ďalších regiónoch. Súčasťou ruského návrhu je posilnenie multilaterálnej kontroly riadenia internetu, najmä doménového priestoru, kde by všetky krajiny mali rovnaké hlasovacie práva a rovnaký prístup k identifikačným službám.

Treba pripomenúť, že americká organizácia ICANN je nezisková privátna organizácia, ktorá vznikla v roku 1998, aby zlúčila riadenie radu funkcií internetu, ktoré dovtedy uskutočňovali rôzne organizácie priamo pre vládu USA. ICANN je okrem iného zodpovedný za koordináciu globálneho internetového adresného systému, najmä adresného priestoru IP a priraďovanie jednotlivých adresných blokov regionálnym internetovým registrom, a riadi aj najvyššiu zónu DNS (domain name system). Formálne je ICANN nezávislý od vlády USA, ktorá je však jeho hlavným sponzorom a jej vplyv sa často napáda a rôzne pokusy o vytvorenie medzinárodného poradného zboru a pod. označované za číročistú kamufláž reality.

Naproti tomu v Medzinárodnej telekomunikačnej únii môžu súkromné ​​organizácie prispievať ako sponzori a ovplyvňovať rozhodovanie, ale nemôžu hlasovať oddelene od svojej krajiny. Spojené štáty napadli navrhovaný systém s tým, že umožní krajinám s totalitnými režimami väčšiu cenzúru internetu. Ďalej podľa USA prenesenie právomocí do OSN výrazne spomalí proces inovácií. Naopak, za možnosť riadenia doménového priestoru pod hlavičkou OSN sa už vyjadrili krajiny ako Irán alebo Čína, ktoré uviedli, že OSN by mala takisto bojovať proti počítačovej kriminalite, spamu a účinne brániť národné záujmy. Je zrejmé, že možno očakávať skutočnú bitku za a proti praxi blokovania rôznych častí internetu, a to nielen z politických dôvodov. Najväčší európski operátori, ako France Telecom, Deutsche Telekom, Vodafone, Telefónica a ďalší, už skôr vyhlásili, že budú žiadať blokovanie mobilných klientov Skype alebo prenesenie častí príjmov Googlu na prevádzkovateľov.

Zdroj: computerworld.cz


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Internet

Poštová banka sa modernizuje, čoskoro predstaví mobilnú aplikáciu

11.01.2017 00:02

Poštová banka začína nový kalendárny rok s novým logom a novým moderným vizuálom. Tradičná slovenská banka, ktorú vzhľadom na dostupnosť základného balíka služieb na každej pošte využívali hlavne star ...

Internet

Aplikácia Screens pre Android umožní vytvoriť zástupcu na spustenie aplikácií v režime rozdelenej obrazovky

05.01.2017 00:10

Čoraz väčšie displeje smartfónov ponúkajú plochu na spustenie dvoch aplikácií naraz na rozdelenej obrazovke. Podpora tejto možnosti bola zabudovaná aj do operačného systému Android Nougat. Vývojár s p ...

Internet

Najvyhľadávanejším výrazom na Googli je znova Facebook

15.12.2016 00:13

Spoločnosť Google zverejnila rebríčky najvyhľadávanejších výrazov vo svojom vyhľadávači na Slovensku za rok 2016. Vôbec najčastejšie vyhľadávaným výrazom na slovenskej verzii Googlu je už šiesty raz p ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá