Image
29.5.2014 0 Comments

Google navrhol prototyp samostatne jazdiaceho auta bez volantu a pedálov

Google_vehicle_prototype.jpg Google vytvoril vlastný dizajn samostatne jazdiaceho automobilu, ktorý nemá volant ani pedále. Ide o najnovší projekt skupiny Google X, ktorú vedie spoluzakladateľ spoločnosti Sergey Brin. Technológiou Googlu na autonómnu jazdu už boli vybavené vozidlá Lexus a Toyota Prius. Na konferencii Recode však bol predstavený nový dizajn auta určeného pre dve osoby a úplne riadeného počítačom prostredníctvom palubnej výpočtovej techniky a rozličných senzorov.

Auto má byť veľmi jednoduché, Google chce, aby odviezlo ľudí na požadované miesto stlačením jedného tlačidla. Prvoradá je ich bezpečnosť - senzory odstraňujú mŕtve uhly a detegujú objekty na veľké vzdialenosti, čo je obzvlášť užitočné v rušných uliciach miest. Prvé autá budú mať rýchlosť obmedzenú na 40 km/h. Sedadlá pre cestujúcich budú, samozrejme vybavené bezpečnostnými pásmi, k dispozícii budú tlačidlá štart a stop a displej, ktorý bude zobrazovať trasu.

Google hovorí, že zatiaľ ide o prototyp a plánuje vyrobiť 100 kusov ranej verzie týchto vozidiel na testovanie počas tohtoročného leta. Vozidlá pripomínajú zmes Fiatu 500 a hračky Playmobil a spočiatku budú obsahovať aj ručné riadenie pre prípad, že by sa niečo pokazilo. Po pilotnom programe, ktorý sa uskutoční v Kalifornii, Google rozšíri projekt pomocou partnerov a chce takéto vozidlá vyrábať na komerčné využitie.


Cieľom celého programu autonómnych automobilov Google je vyvinúť vozidlá, ktoré by jazdili bezpečnejšie autá riadené ľuďmi. V USA zomrie každoročne pri autonehodách 33 000 ľudí, po celom svete je to okolo 1,2 milióna. Google verí, že jeho technológia umožní znížiť tento počet o 90 %.

Najnovší prototyp bol vyrobený zo súčiastok, ktoré sú bežne k dispozícii, a má elektrický motor. Správy o vlastnom referenčnom dizajne samostatne jazdiaceho automobilu Googlu sa objavili už vlani v lete, hovorilo sa dokonca o „robotickom taxíku" ako on-demand službe na prepravu osôb.

„Dôvod, prečo som nadšený z týchto prototypov, je ten, že majú schopnosť meniť svet a komunitu okolo nás," vyjadril sa Brin.

Zdroj: theverge.com
googleblog.blogspot.cz


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Všetky nové Tesly už majú HW na samostatnú jazdu s vyššou úrovňou bezpečnosti než s vodičom

24.10.2016 00:22

Tesla vyhlásila, že všetky jej autá vyrobené odteraz budú schopné úplne autonómnej jazdy.  Zverejnila aj demonštračné video ukazujúce samostatne jazdiace auto, v ktorom je človek prítomný „len z právn ...

Technológie 4

Počítače v Microsofte rozpoznávajú reč na rovnakej úrovni ako ľudia

24.10.2016 00:19

Tím inžinierov Microsoftu z divízie umelej inteligencie a výskumu (Artificial Intelligence and Research) sa pochválil (PDF), že ich systém na rozpoznávanie reči dosiahol chybovosť (word error rate – W ...

Technológie 5

V Južnej Kórei už možno surfovať rýchlosťou 52,5 Gb/s. Aj na existujúcom vedení

21.10.2016 00:25

Nová éra gigabitového internetu, UHD videa a služieb s virtuálnou a rozšírenou realitou vyžaduje zavádzanie novej sieťovej infraštruktúry. Juhokórejský operátor SK Broadband preto nasadil do používani ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá