Image
29.5.2014 0 Comments

Google navrhol prototyp samostatne jazdiaceho auta bez volantu a pedálov

Google_vehicle_prototype.jpg Google vytvoril vlastný dizajn samostatne jazdiaceho automobilu, ktorý nemá volant ani pedále. Ide o najnovší projekt skupiny Google X, ktorú vedie spoluzakladateľ spoločnosti Sergey Brin. Technológiou Googlu na autonómnu jazdu už boli vybavené vozidlá Lexus a Toyota Prius. Na konferencii Recode však bol predstavený nový dizajn auta určeného pre dve osoby a úplne riadeného počítačom prostredníctvom palubnej výpočtovej techniky a rozličných senzorov.

Auto má byť veľmi jednoduché, Google chce, aby odviezlo ľudí na požadované miesto stlačením jedného tlačidla. Prvoradá je ich bezpečnosť - senzory odstraňujú mŕtve uhly a detegujú objekty na veľké vzdialenosti, čo je obzvlášť užitočné v rušných uliciach miest. Prvé autá budú mať rýchlosť obmedzenú na 40 km/h. Sedadlá pre cestujúcich budú, samozrejme vybavené bezpečnostnými pásmi, k dispozícii budú tlačidlá štart a stop a displej, ktorý bude zobrazovať trasu.

Google hovorí, že zatiaľ ide o prototyp a plánuje vyrobiť 100 kusov ranej verzie týchto vozidiel na testovanie počas tohtoročného leta. Vozidlá pripomínajú zmes Fiatu 500 a hračky Playmobil a spočiatku budú obsahovať aj ručné riadenie pre prípad, že by sa niečo pokazilo. Po pilotnom programe, ktorý sa uskutoční v Kalifornii, Google rozšíri projekt pomocou partnerov a chce takéto vozidlá vyrábať na komerčné využitie.


Cieľom celého programu autonómnych automobilov Google je vyvinúť vozidlá, ktoré by jazdili bezpečnejšie autá riadené ľuďmi. V USA zomrie každoročne pri autonehodách 33 000 ľudí, po celom svete je to okolo 1,2 milióna. Google verí, že jeho technológia umožní znížiť tento počet o 90 %.

Najnovší prototyp bol vyrobený zo súčiastok, ktoré sú bežne k dispozícii, a má elektrický motor. Správy o vlastnom referenčnom dizajne samostatne jazdiaceho automobilu Googlu sa objavili už vlani v lete, hovorilo sa dokonca o „robotickom taxíku" ako on-demand službe na prepravu osôb.

„Dôvod, prečo som nadšený z týchto prototypov, je ten, že majú schopnosť meniť svet a komunitu okolo nás," vyjadril sa Brin.

Zdroj: theverge.com
googleblog.blogspot.cz


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

Technológie

Hardvérová divízia Facebooku pracuje na technológii, ktorá vyzerá ako čítanie myšlienok

16.01.2017 00:30

Pred istým časom sa Mark Zuckerberg v jednom rozhovore vyjadril, že je presvedčený o tom, že jedného dňa si ľudia budú navzájom posielať myšlienky s využitím digitálnych technológií. Teraz sa jeho sen ...

Technológie

PR: Konferencia ShowIT – ukážeme vám novinky TOP IT technológií

13.01.2017 00:05

Na začiatku, pred ôsmimi rokmi, bola myšlienka priniesť kvalitu zahraničných IT eventov na Slovensko. Dnes je IT konferencia ShowIT už tradičná zimná vzdelávacia udalosť v Bratislave. Poďte sa s nami ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá