Image
29.5.2014 0 Comments

Google navrhol prototyp samostatne jazdiaceho auta bez volantu a pedálov

Google_vehicle_prototype.jpg Google vytvoril vlastný dizajn samostatne jazdiaceho automobilu, ktorý nemá volant ani pedále. Ide o najnovší projekt skupiny Google X, ktorú vedie spoluzakladateľ spoločnosti Sergey Brin. Technológiou Googlu na autonómnu jazdu už boli vybavené vozidlá Lexus a Toyota Prius. Na konferencii Recode však bol predstavený nový dizajn auta určeného pre dve osoby a úplne riadeného počítačom prostredníctvom palubnej výpočtovej techniky a rozličných senzorov.

Auto má byť veľmi jednoduché, Google chce, aby odviezlo ľudí na požadované miesto stlačením jedného tlačidla. Prvoradá je ich bezpečnosť - senzory odstraňujú mŕtve uhly a detegujú objekty na veľké vzdialenosti, čo je obzvlášť užitočné v rušných uliciach miest. Prvé autá budú mať rýchlosť obmedzenú na 40 km/h. Sedadlá pre cestujúcich budú, samozrejme vybavené bezpečnostnými pásmi, k dispozícii budú tlačidlá štart a stop a displej, ktorý bude zobrazovať trasu.

Google hovorí, že zatiaľ ide o prototyp a plánuje vyrobiť 100 kusov ranej verzie týchto vozidiel na testovanie počas tohtoročného leta. Vozidlá pripomínajú zmes Fiatu 500 a hračky Playmobil a spočiatku budú obsahovať aj ručné riadenie pre prípad, že by sa niečo pokazilo. Po pilotnom programe, ktorý sa uskutoční v Kalifornii, Google rozšíri projekt pomocou partnerov a chce takéto vozidlá vyrábať na komerčné využitie.


Cieľom celého programu autonómnych automobilov Google je vyvinúť vozidlá, ktoré by jazdili bezpečnejšie autá riadené ľuďmi. V USA zomrie každoročne pri autonehodách 33 000 ľudí, po celom svete je to okolo 1,2 milióna. Google verí, že jeho technológia umožní znížiť tento počet o 90 %.

Najnovší prototyp bol vyrobený zo súčiastok, ktoré sú bežne k dispozícii, a má elektrický motor. Správy o vlastnom referenčnom dizajne samostatne jazdiaceho automobilu Googlu sa objavili už vlani v lete, hovorilo sa dokonca o „robotickom taxíku" ako on-demand službe na prepravu osôb.

„Dôvod, prečo som nadšený z týchto prototypov, je ten, že majú schopnosť meniť svet a komunitu okolo nás," vyjadril sa Brin.

Zdroj: theverge.com
googleblog.blogspot.cz


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Video: Robot Atlas už prejde po členitom teréne bez toho, aby ho dopredu poznal

02.12.2016 11:58

Známy výrobca robotov Boston Dynamics vydal najnovšiu verziu dvojnohého robota Atlas začiatkom roka. Teraz ho v spolupráci s Florida Institute for Human & Machine Cognition (IMHC) ďalej zlepšil. N ...

Technológie

V Indii dali do prevádzky najväčšiu solárnu elektráreň na svete s výkonom 648 MW

02.12.2016 00:16

Po ôsmich mesiacoch výstavby spustili do prevádzky solárnu elektráreň v indickom Kamuthi (v štáte Tamilnádu), ktorá sa stala najväčšou na svete a na prvej priečke rebríčka nahradila kalifornskú elektr ...

Technológie

Japonská neurónová sieť vie vyfarbiť čiernobiele obrázky. Vyskúšajte si to

01.12.2016 00:16

Máte čiernobiele fotografie, no radi by ste z nich urobili farebné? Pomôcť vám môže šikovný nástroj založený na neurónovej sieti, ktorý vytvorili japonskí akademici z tokijskej Waseda University. Nás ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá