Image
9.12.2015 0 Comments

Gates, Obama či Zuckerberg vyzývajú školákov na programovanie

Celosvetová iniciatíva Hour of Code - Hodina kódu, ktorú podporujú osobnosti ako Bill Gates, Mark Zuckerberg či Barack Obama, odštartovala aj tento rok. Jej cieľom je ukázať, že základy počítačovej vedy a programovania sa môže naučiť skutočne každý bez ohľadu na vek, pohlavie či jazyk, akým hovorí. Tak vo svete, ako i u nás potrvá od 7. do 13. decembra.

Hodinu kódu zastrešuje nezisková organizácia Code.org a podporuje ju viac ako 100 partnerov vrátane mnohých technologických firiem. Len uplynulý rok sa do nej zapojilo 60 miliónov študentov z vyše 180 krajín po celom svete. Kurzy, ktoré sú súčasťou iniciatívy na zatraktívnenie informatiky, sú dostupné v 40 jazykoch a navrhnuté tak, aby ich zvládol ktokoľvek. Skúsenosť s programovaním nie je potrebná.

Juraj Kemka.jpg

„Jedna z prvých vecí, ktoré som sa naučil, bolo vytvorenie programu, ktorý hral piškvorky," spomína na svoje programátorské začiatky zakladateľ Microsoftu Bill Gates. Zakladateľ Facebooku Mark Zuckerberg vo výzve pokračuje: „Programovanie je zábavné a je vlastne ľahké sa ho naučiť." „Prestaňte sa hrať na mobiloch a kódujte," dodáva americký prezident Barack Obama.

Naše osobnosti pritom vôbec nezaostávajú. Chcú tak motivovať slovenských školákov, aby sa do Hodiny kódu zapojili. „Deťom netreba zakazovať technológie. Ak sa to má v nich usadiť a túžba po novom sa má vyvíjať, nech sa to deje. Je to perfektné," hovorí o iniciatíve herec Juraj Kemka a choreograf Jaro Bekr sa pridáva: „Kódovací jazyk je jednotný po celom svete, je vlastne takým esperantom budúcnosti, tak prečo to tiež neskúsiť?" „Je to jednoducho pre každého. Bez ohľadu na to, či ide o dievča alebo chlapca. Programovanie je oblasť, kde sa určite stierajú všetky hranice," konštatuje na záver spisovateľka Petra Nagyová-Džerengová.

Kurz programovania Hodiny kódu v prostredí Minecraft.jpg

Lekcie Hodiny kódu sú špeciálne navrhnuté tak, aby pomocou vizuálneho programovania deťom pomohli pochopiť základy fungovania programovacích jazykov. Tento rok si ich môžu vyskúšať v prostredí obľúbenej hry Minecraft alebo ovládnuť galaxiu v kurze s motívom legendárnych Star Wars. Dostupné sú však aj ďalšie motívy, ako napr. Angry Birds či Frozen. Po ich úspešnom absolvovaní získa každý absolvent medzinárodný certifikát.

Do Hour of Code sa možno zapojiť prostredníctvom stránky hourofcode.com zo všetkých zariadení či webových prehliadačov.


Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

ITAPA 2016: Make IT Easy – Príde Pellegrini, Mikloš z Ukrajiny, aj vynálezca patentov Cullis z Kanady

27.10.2016 00:07

Desiatky inšpiratívnych domácich aj zahraničných spíkrov a stovky lídrov a manažérov z verejnej správy, IT sektora, akademickej obce a NGO sa 14.-15. novembra stretnú na kongrese ITAPA v Bratislave, a ...

Biznis

Prieskum: Väčšina firiem neverí, že e-trhovisko ovplyvnilo mieru korupcie

26.10.2016 00:00

Vyše 60 percent opýtaných na základe nedávneho prieskumu o verejnom obstarávaní na Slovensku si nemyslí, že elektronické trhovisko malo zásadný vplyv na mieru korupcie v tejto sfére. Desať percent osl ...

Biznis

ReactiveConf 2016: Technologickí experti z celého sveta prichádzajú do Bratislavy

26.10.2016 00:00

Lídri a priekopníci budúcich technológií prichádzajú už druhý rok po sebe na ReactiveConf, svetovú konferenciu o vývoji webových a mobilných aplikácií, ktorá sa koná tento týždeň. Od 26. do 28. októb ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá