Image
9.12.2015 0 Comments

Gates, Obama či Zuckerberg vyzývajú školákov na programovanie

Celosvetová iniciatíva Hour of Code - Hodina kódu, ktorú podporujú osobnosti ako Bill Gates, Mark Zuckerberg či Barack Obama, odštartovala aj tento rok. Jej cieľom je ukázať, že základy počítačovej vedy a programovania sa môže naučiť skutočne každý bez ohľadu na vek, pohlavie či jazyk, akým hovorí. Tak vo svete, ako i u nás potrvá od 7. do 13. decembra.

Hodinu kódu zastrešuje nezisková organizácia Code.org a podporuje ju viac ako 100 partnerov vrátane mnohých technologických firiem. Len uplynulý rok sa do nej zapojilo 60 miliónov študentov z vyše 180 krajín po celom svete. Kurzy, ktoré sú súčasťou iniciatívy na zatraktívnenie informatiky, sú dostupné v 40 jazykoch a navrhnuté tak, aby ich zvládol ktokoľvek. Skúsenosť s programovaním nie je potrebná.

Juraj Kemka.jpg

„Jedna z prvých vecí, ktoré som sa naučil, bolo vytvorenie programu, ktorý hral piškvorky," spomína na svoje programátorské začiatky zakladateľ Microsoftu Bill Gates. Zakladateľ Facebooku Mark Zuckerberg vo výzve pokračuje: „Programovanie je zábavné a je vlastne ľahké sa ho naučiť." „Prestaňte sa hrať na mobiloch a kódujte," dodáva americký prezident Barack Obama.

Naše osobnosti pritom vôbec nezaostávajú. Chcú tak motivovať slovenských školákov, aby sa do Hodiny kódu zapojili. „Deťom netreba zakazovať technológie. Ak sa to má v nich usadiť a túžba po novom sa má vyvíjať, nech sa to deje. Je to perfektné," hovorí o iniciatíve herec Juraj Kemka a choreograf Jaro Bekr sa pridáva: „Kódovací jazyk je jednotný po celom svete, je vlastne takým esperantom budúcnosti, tak prečo to tiež neskúsiť?" „Je to jednoducho pre každého. Bez ohľadu na to, či ide o dievča alebo chlapca. Programovanie je oblasť, kde sa určite stierajú všetky hranice," konštatuje na záver spisovateľka Petra Nagyová-Džerengová.

Kurz programovania Hodiny kódu v prostredí Minecraft.jpg

Lekcie Hodiny kódu sú špeciálne navrhnuté tak, aby pomocou vizuálneho programovania deťom pomohli pochopiť základy fungovania programovacích jazykov. Tento rok si ich môžu vyskúšať v prostredí obľúbenej hry Minecraft alebo ovládnuť galaxiu v kurze s motívom legendárnych Star Wars. Dostupné sú však aj ďalšie motívy, ako napr. Angry Birds či Frozen. Po ich úspešnom absolvovaní získa každý absolvent medzinárodný certifikát.

Do Hour of Code sa možno zapojiť prostredníctvom stránky hourofcode.com zo všetkých zariadení či webových prehliadačov.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

Tvorca Androidu chce uviesť na trh high-end smartfón, ktorý bude vážnou konkurenciou pre Apple aj Samsung

19.01.2017 00:35

Tvorca operačného systému Android Andy Rubin chce spolu s asi 40-členným tímom bývalých zamestnancov Googlu a Applu založiť spoločnosť Essential. Tá bude pracovať na viacerých spotrebiteľských hardvér ...

Biznis

Schengen pre dáta. EK chce odstrániť bariéry voľného cezhraničného pohybu dát v EÚ

16.01.2017 00:07

Európska komisia navrhla politické a právne riešenia na uvoľnenie potenciálu dátového hospodárstva EÚ. Ide pri tom o súčasť stratégie digitálneho jednotného trhu, ktorú predstavila v máji 2015. Inform ...

Biznis

10 trendov v oblasti podnikových sietí v roku 2017

14.01.2017 00:20

Stojíme na pokraji zásadných technologických zmien. Uplynulý rok vydláždil cestu a pripravil podmienky pre budúcnosť, ktorá rýchlo získava jasné obrysy. V roku 2017 môžeme očakávať týchto desať zmien, ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá