SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement

Facebookové hry – zábava alebo žrút času?

Archív NXT
0

Interaktivita na Facebooku (FB) nemá konca a snaží sa používateľa udržať na svojom webe čo najdlhšie. Po príklad z praxe netreba chodiť ďaleko, poznáte to mnohí podľa seba. Okrem sledovania noviniek je FB aj fenomén hier so sociálnou interakciou a prepájaním používateľov, obchodovaním s nimi a pomáhaním si v hrách. Skrátka na stránkach tejto siete sa zabavíte pokojne aj celý pracovný čas a ani nepostrehnete, ako ten čas letí.

Hry a peniaze

Na trhu je niekoľko veľkých hráčov poskytujúcich on-line hry (napríklad známy vývojár Zynga s hrami aj pre MySpace). Mnohí sa sústreďujú práve na použitie s FB a využívaním všetkých výhod tejto siete. Viac výhod však badáme pre výrobcov hier ako pre ich používateľov. Aký je teda princíp takéhoto hrania? Základom je udržanie hráčov čo najdlhšie v danej hre.

Hra Megapolis vás môže vyjsť pri neustálom kupovaní zlepšení na stovky eur

Na výber je niekoľko typov, tak trochu kopírujúcich žánre z klasického rozdelenia hier pre počítače a herné konzoly. V Centre aplikácií nájdete adventúry, stratégie, logické hry, simulátory, kartové a mnohé ďalšie. Aby sa hry stali úspešnými, v základnej výbave sú zadarmo. Na prvý pohľad to vyzerá príťažlivo, no tie pravé lákadlá prichádzajú počas hrania. Všetky hry bez rozdielu sú založené na obchodnom modeli ďalšieho dokupovania funkcionality a rozširujúcich vlastností a prvkov. Bežne ide o nákup surovín slúžiacich ako obchodná mena. Tú netreba kupovať, získavate ju budovaním, vymieňaním tovaru alebo prechádzaním do ďalších úrovní. Ide to však len veľmi pomaly.

Zoberme si napríklad budovateľské stratégie a rôzne simulátory mesta. Dostanete hernú plochu a na začiatok nejaké suroviny a virtuálne mince na nákup objektov. Tie veľmi ľahko miniete a v zásade sa za ne dostanete splnením pár úloh o niekoľko úrovní ďalej. Potom prichádza vytriezvenie a pohľad na reálne možnosti hry. Suroviny sa ťažia pomaly, mestá staviate pomalším tempom ako na začiatku a budovy či iné okrasné objekty sú čoraz drahšie. Na to, aby ste pozbierali úrodu alebo v iných hrách vypravili čo najviac vlakov, sa poriadne naklikáte. Je to riadna skúška trpezlivosti. Viete, ako fungujú bežné stratégie na počítači? Označíte plochu alebo objekty a vyberiete akciu. Žiaľ, tu to nejde, a tak hernú plochu 19 × 19 políčok, prípadne väčšiu musíte preklikať ručne.

Teda „skasírovať" zisk za jednotlivé reštauračné prevádzky alebo políčka s úrodou. A podobné je to aj pri triafaní diamantov, vypravovaní vlakov, keď už používateľ ani poriadne nemusí čítať hlásenia, len ich odkliknúť, aby mohol pokračovať. Pri každom, i tom najmenšom úspechu si FB vynúti zdieľať informáciu s ostatnými priateľmi. Príjem surovín ako dar od priateľa, postup do ďalšej úrovne, získanie novej budovy alebo iného tovaru, skrátka zdieľať a zdieľať. Ak nemáte vo svojom okruhu podobne ladených priateľov, ste na najlepšej ceste, aby najprv zablokovali hlásenia od vás pre vybranú hru, potom pre všetky a nakoniec akékoľvek iné príspevky. Zdieľanie však nie je nevyhnutné, no snažia sa ho čo najviac presadiť.

Interakcia medzi priateľmi je aj v súperení. Máte možnosť získať za poplatok napríklad 1,99 eura 12 virtuálnych peňazí, prípadne za 9,99 eura 60 kusov obchodnej meny. Cenová politika je postavená tak, aby sa oplatilo kúpiť čo najväčšiu sumu financií, k tomu je používateľ motivovaný prírastkovými bonusmi. Kto sa na to cíti, pokojne môže za 149,99 eura získať v hre Megapolis 900 virtuálnych peňazí plus 1100 ako bonus navyše. Podobne je to aj pri iných hrách. Ak zostaneme v tejto hre, ktorá je budovateľská a staviate si v nej vlastné mesto, máte možnosť kúpiť budovy rôznych architektonických štýlov za špeciálnu cenu. Rôzne mrakodrapy, prístavné mestá a celé komplexy za lákavé ceny. Takže hranie úplne zadarmo nie je, ak sa rozhodnete platiť a pokračovať v hre adekvátnym tempom.

Výmena za priateľov

Tempo hrania hry je ďalší faktor, ktorý má ovplyvňovať rozhodovanie používateľov. Na postup treba získavať priateľov, ktorí sa stanú vašimi susedmi a budete tak môcť rozširovať veľkosť hracej plochy alebo získavať nové schopnosti. Interaktivita je zameraná aj na spoločné budovanie, a preto suroviny môžete dostať do daru a vy ich takisto máte možnosť niekomu poslať. Samozrejme, netreba to robiť, máte na výber medzi týmto spôsobom a kúpou virtuálnych financií na rýchlejší postup a rozšírenie hracej plochy aj bez definovaného počtu priateľov. Ak chcete hrať hru vyslovene zadarmo a bez zdieľania s priateľmi na FB, tak ľahko to nepôjde. Vo vyšších úrovniach budete získavať nové schopnosti a tovar čoraz pomalšie. Z minút sa stanú hodiny. Urobíte pár klikov a môžete hru zatvoriť, pretože získanie nového objektu potrvá pokojne aj pol dňa.

specialna_ponuka.png

Špeciálne ponuky vás budú atakovať aj niekoľkokrát denne

Výhody hrania

Aby to celé neznelo ako kritika, ale skôr poukázanie na princíp hier, treba sa pozrieť aj na výhody. Pre deti alebo príležitostných hráčov ide o príjemnú formu hrania. Grafické spracovanie je na vysokej úrovni. Celé herné pole je animované, a tak sa stáva lahôdkou pre oko. Výhodné je, že nepotrebujete nič inštalovať a na hranie postačí internetový prehliadač. Po načítaní hry dokonca nepotrebujete ani superrýchle pripojenie do internetu. Fanúšikov tohto spôsobu hrania poteší aj informácia o tom, aká úspešná je hra v okruhu vašich priateľov a ako sa im darí. Treba uviesť aj fakt, že v rámci politiky ochrany súkromia máte možnosť zablokovať vlastnosti na zdieľanie a mať tak výlučne súkromné hranie bez otravovania ostatných používateľov. Hrať sa dá aj na mobile a veľká časť hier je uvoľnená pre platformy iOS a Android. Len čo sa dostanete k nejakému postupu v hre, notifikácia na telefóne vás na to upozorní.

Koniec hry

Herné pole na Facebooku je dimenzované inak. Zadarmo dostanete hru a rozšírenia treba postupne získať alebo zaplatiť. Na rozdiel od klasickej hry v cene pár desiatok eur pri tzv. áčkových tituloch na PC alebo konzoly hru postupne aj tak zaplatíte, ak chcete dosiahnuť porovnateľný zážitok a možnosti. Spravidla hra vyjde podstatne drahšie ako bežná hra. Preto sa oplatí sledovať čiastočné výdavky, ktoré ste za postupy, suroviny, zbrane alebo objekty doposiaľ vynaložili. Každopádne hry na Facebooku sú zábavné a postarajú sa vám o dlhé hodiny hrania.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať