SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement

Bezdrôtová domácnosť

Archív NXT
0

Káble, všade samé káble. Ak ste nadšencom nových technológií a zariaďujete si obývačku, resp. celú domácnosť, často sa stretávate s týmto problémom. Káble sú veľmi nepopulárne najmä u ženských polovičiek, ktoré chcú mať obydlie úplne tip-top. Rovnaký scenár sme absolvovali aj my a v tomto článku vám prinášame naše zistenia.

Káblom sa úplne nevyhnete

Hoci článok má názov Bezdrôtová domácnosť, káblom sa dnes nedá úplne vyhnúť. Prvý problém je napájanie. Dnes ešte neexistuje iná možnosť, ako je šikovné skrytie napájacích káblov za skrinku alebo televízny stolík. Druhým problémom môže byť internetové Ak máte doma optický internet, minimálne do jednej miestnosti vám poskytovateľ služby natiahne zásuvku. Zvyšok je však plne vo vašej réžii. Zatiaľ čo sme v minulosti naťahovali eternetové káble po celej domácnosti, dnes si vystačíme s Wi-Fi routerom a prípadným rozširovačom bezdrôtového pokrytia. Takisto sa pretransformovala aj moderná obývacia izba. Televízory dnes dokážete pripojiť do internetu, komunikovať vedia aj s ostatnými zariadeniami. Vďaka tomu sa mení dizajn izby - Hi-Fi veža už nie je nevyhnutná súčasť, neraz vám postačia bezdrôtové reproduktory. Menia sa aj preferencie používateľov. Kedysi veľmi obľúbené súpravy reproduktorov domáceho kina nahrádza tzv. sound bar, ktorý dokáže poskytnúť kvalitnú reprodukciu zvuku.

Trendy dnešnej obývačky

Aj výstava IFA 2013 ukázala, aké sú dnešné trendy. Tejto výstave venujeme veľkú časť aktuálneho čísla, podrobnosti si prečítate vo veľkej reportáži. Modernú obývaciu izbu si predstavujeme s nasledujúcim vybavením.

tv.jpg

Moderné televízory majú integrované pripojenie Wi-Fi a k obsahu iných zariadení v domácnosti môžu pristupovať bezdrôtovo

Televízor - inteligentný televízor s integrovaným pripojením Wi-Fi. Takýto typ televízorov je dnes štandardný a ide o cenovo dostupné riešenie pre väčšinu používateľov. Integrované Wi-Fi bežne nájdete v zariadeniach, ktorých cena je približne 500 eur. Televízor, ktorý je pripojený do internetu, ponúka viacero funkcií. Základom je internetový prehliadač, bežne sa stretnete so Skypom a sociálnymi sieťami. Treba však dodať, že využiteľnosť internetového prehliadača je diskutabilná, zadávanie textu na diaľkovom ovládači nie je veľmi pohodlné. Na druhej strane sú televízory vybavené viacerými aplikáciami, ktoré ponúkajú multimediálny prínos. Službu Plex, ktorú sme si obľúbili a spomínali sme ju v predchádzajúcich číslach PC REVUE, priamo podporujú televízory značky Samsung a LG. Vďaka tomu si môžete pohodlne streamovať multimediálny obsah z počítača do televízora bez nutnosti čokoľvek prepájať pomocou kábla. Takisto odpadá nutnosť neustále kopírovať obsah na úložisko USB, ak si chcete pozrieť video, ktoré je uložené v počítači. V prípade ostatných výrobcov sú k dispozícií iné aplikácie a riešenia. Philips ponúka softvér Wi-Fi Media Connect, ktorý dokáže zobraziť obrazovku vášho monitora na televízore. Toto riešenie postačuje na základné multimediálne potreby, na hranie hier je však nevyhovujúce. Väčšina nových modelov televízorov je vybavená aj podporou štandardu Miracast. Keďže tento štandard podporujú aj zariadenia s Androidom vo verzii 4.2 a novšej, používateľ si môže streamovať obsah do televízora aj bez nutnosti výstupu/kábla HDMI. Dodajme, že Miracast bude podporovaný aj v operačnom systéme Windows 8.1. Čo to znamená v praxi? Počítače a notebooky sa stanú ďalším zdrojom vašej bezdrôtovej domácnosti.

miracast.jpg

Technológia Miracast je otvorenejšia ako AirPlay - nepotrebujete Apple TV, postačí vám kompatibilný televízor

Plánujete kúpu nového televízora so zabudovaným Wi-Fi? Tu sú naše tipy z kategórie modelov strednej triedy: Samsung UE40F6400, Panasonic TX-L42ET60E, Philips 42PFL5008K, LG 42LA620S, Sony Bravia KDL-42W654.

Reproduktory - domáce kino bolo veľmi obľúbené v minulosti, popularite sa teší aj dnes. 5.1-kanálový systém má však svoje „nedostatky", čo sa týka riešenia bezdrôtovej domácnosti. Hoci niektorí výrobcovia lákajú na „bezdrôtové domáce kino" už pár rokov, nie je to úplne pravda. Reproduktory vyžadujú napájanie a musia byť pripojené aj k zosilňovaču. Výrobcovia tento problém niekedy riešia takým spôsobom, že oddelia predné a zadné reproduktory. Každá dvojica reproduktorov má svoj vlastný zosilňovač, ku ktorému sa pripojí. Často sa môžete stretnúť aj s pojmom 5.1 Bluetooth systém. V praxi to však znamená, že systém dokáže prijímať zvuk aj cez rozhranie Bluetooth a káblom sa opäť nevyhnete.

reproduktory.jpg

Domáce kino má svoje čaro, negatívom je množstvo káblov - riešiť to majú reproduktory typu sound bar

Výrobcovia preto vymysleli reproduktor s názvom sound bar. Ide o malý, ale široký panel, ktorý si položíte k stojanu televízora. V niektorých prípadoch je dostupné aj riešenie, ktoré má zabudované ďalšie funkcie, napr. Blu-ray prehrávač, a v takomto prípade vám môže reproduktor poslúžiť aj ako podložka pod TV. Sound bar niekedy ponúka priestorový zvuk, Sony na IFA prezentoval model HT-ST7, ktorý dokáže vygenerovať 7.1-kanálový zvuk. Samozrejme, reprodukcia priestorového efektu nie je na takej úrovni, ako keď máte reproduktory fyzicky za chrtom, toto riešenie vás však oslobodí od množstva káblov po celej obývačke. Svoje sound bary predstavili aj ostatní výrobcovia, spomeňme napr. Philips Fidelio Soundbar HTL9100. Tento reproduktor získal ocenenie EISA za najlepšiu inováciu domáceho kina, vo výbave má dokonca odnímateľné bezdrôtové reproduktory.

Používateľ sa teda musí rozhodnúť medzi funkčnou a estetickosťou zvukového riešenia. Niektorým sound barom sa vytýka slabšia kvalita reprodukcie zvuku, tie najkvalitnejšie sú dnes ešte relatívne drahé. Zlatou strednou cestou tak môže byť 2.1-kanálový systém. Káblov sa úplne nezbavíte, ich počet však zredukujete. Bez ohľadu na zvolené riešenie moderné audiosystémy ponúkajú integrovanú technológiu Bluetooth aj NFC. Vďaka tomu môžete streamovať hudbu z rozličných zdrojov - telefóny, tablety a notebooky/počítače vám nahradia aj Hi-Fi systémy, ktoré mali v minulosti v obývačke svoje miesto. Dnes si vystačíte s tabletom. Káblovému prepojeniu audiosystému s televíznym prijímačom sa nevyhnete. Televízory nemajú zabudovanú technológiu Bluetooth, resp. ak áno, podporujú iba bluetoothovú klávesnicu a myš.

Audiosystémy, ktoré nás zaujali na výstave IFA 2013: Philips Fidelio Soundbar HTL9100, Pioneer SBX-N500, Sony HT-ST3, Samsung HW-F850 a Harman Kardon Sabre SB 26.

Domáca sieť bez káblov

Základné otázky modernej obývacej izby máme zodpovedané, pozrime sa na domácnosť, ktorej dominuje bezdrôtový internet. Naša modelová situácia približuje pohľad bežného používateľa, ktorý si nechal domov zaviesť optický internet a v základnej výbave dostal Wi-Fi router. Čo treba vedieť?

Ak doma používate iba notebooky a máte dobre situovaný Wi-Fi router, pravdepodobne nič viac potrebovať nebudete. Router pokryje bezdrôtovým internetom celý menší panelový byt, a ak chcete na internete iba pozerať internetové stránky, s aktuálnou výbavou si vystačíte.

Predpokladajme, že ste náročnejší používateľ, ktorý chce streamovať zo stolového počítača do televízora film vo full HD rozlíšení. V takomto prípade treba skontrolovať vlastnosti routera a rozhodnúť sa, ako stolové PC prepojíte.

wifi.jpg

Nový štandard 802.11ac ponúkne výrazný nárast prenosových rýchlostí; dnešné obmedzenia budú minulosťou

Aktuálne štandardy Wi-Fi sú IEEE 802.11b/g/n/ac. Štandard udáva maximálnu prenosovú rýchlosť aj pokrytie routera. V súčasnosti sa najčastejšie stretávame so štandardom 802.11n, ktorý môže s tromi anténami poskytnúť prenosovú rýchlosť až 450 Mb/s na krátku vzdialenosť. Záleží však na prijímači, vysielači a ďalších faktoroch. Štandard ac je novinka, ktorú sme vám predstavili v predošlom vydaní PC REVUE a má veľký potenciál, čo sa prenosových rýchlostí týka. Odborníci považujú 802.11ac za revolúciu, podporovaná rýchlosť prenosu by mala byť až 1,3 Gb/s.

Keď si dnes objednáte optický internet, väčšinou dostanete router 802.11n, ktorý je vybavený jednou anténou, a teda poskytuje maximálnu rýchlosť 150 Mb/s. Dnešné notebooky, tablety, telefóny a televízory tento štandard podporujú, routery sú však kompatibilné aj so staršími štandardmi. Ak máte optický internet s rýchlosťou 100 Mb/s, router s rýchlosťou 150 Mb/s vám v ideálnych podmienkach postačuje. Matematika pritakáva, ale prax je niekedy iná a nie vždy to tak je. V tejto súvislosti dodajme, že ak chcete do lokálnej siete pripojiť bezdrôtovo aj stolový PC, budete si musieť kúpiť prijímač USB Wi-Fi. Na trhu sa nachádza množstvo modelov, vyberajte podľa parametrov - sledujte rýchlosť odosielania a prijímania, niekedy sa môžu líšiť. Zároveň si však treba uvedomiť, že prijímač nemôže pracovať na vyššej rýchlosti, ako je rýchlosť routera.

Náročných používateľov opäť čaká rozhodovanie sa. Bezdrôtová domáca sieť je výborná vec, potrebujete natiahnuť iba jeden optický kábel do konvertora a odtiaľ do routera. Na druhej strane je vaša prenosová rýchlosť obmedzená hranicou 150 Mb/s, aj to iba v ideálnom prípade. Keby ste zariadenia v domácnosti prepojili pomocou eternetových káblov, môžete mať rýchlosť v rámci domácej siete až 1 Gb/s, t. j. takmer 7-krát rýchlejší prenos dát v závislosti od jednotlivých zariadení. Z praxe môžeme povedať, že 150 Mb/s sieť Wi-Fi vám postačí maximálne na streamovanie HD videa, v prípade full HD rozlíšenia už nebude stíhať. Používatelia majú teda na výber dva varianty - kúpia si rýchlejší router a adaptér USB alebo si potrebné zariadenia prepoja pomocou kábla. Cena 802.11ac routerov sa začína od 150 eur, za adaptér USB s týmto štandardom zaplatíte 70 eur a viac. Postačiť vám môže aj router 802.11n s viacerými anténami.

Verdikt PC REVUE

Čím menej káblov, tým lepšie - aspoň z pohľadu používateľov, ktorí preferujú estetické riešenia. Bezdrôtovú domácnosť si môžete vytvoriť už dnes. Televízory so zabudovaným Wi-Fi sú bežne dostupné (aj cenovo), reproduktory, ktoré sú naťahané po celej izbe, nahradíte jedným sound barom. Domácu sieť, ktorá je poprepájaná pomocou eternetových káblov, dokáže suplovať bezdrôtová sieť Wi-Fi, treba však počítať s určitými kompromismi. V niektorých vlastnostiach majú káble svoje výhody, bezdrôtové riešenie je estetickejšie. Hoci dokáže poskytnúť takmer rovnakú kvalitu, je dnes pomerne drahé. Záleží na subjektívnych požiadavkách každého používateľa.

zaver.jpg

Bezdrôtovú domácnosť si môžete vytvoriť už dnes, v niektorých veciach však musíte urobiť kompromis alebo si priplatiť

Koncept bezdrôtovej domácnosti je však využiteľný už dnes a v praxi funguje. Z tabletov, telefónov a počítačov posielame video do televízora a hudbu do reproduktorov. Jedna súprava moderných reproduktorov poslúži vďaka podpore bezdrôtových technológií pre všetky potreby - prehrá zvuk z televízora aj bezdrôtovo pripojených zariadení. Vďaka technológii NFC je párovanie zariadení jednoduché a okamžité. Mobilné aplikácie, internetové rádio a digitálna distribúcia hudby plne nahradili Hi-Fi veže a s rozmachom a poklesom ceny štandardu IEEE 802.11ac nebudeme v bežných domácnostiach potrebovať gigabitový eternet. Všetko bude fungovať bezdrôtovo. Všetko okrem napájania. Na bezdrôtový prenos energie si musíme ešte chvíľku počkať.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať