Image
4.7.2014 0 Comments

Facebook experimentoval na svojich používateľoch. 700 000 z nich manipuloval s emóciami

ITN_FB experimentoval.jpg Britské regulačné úrady vyšetrujú, či Facebook počas svojej psychologickej štúdie, pri ktorej experimentoval s používateľmi bez ich súhlasu, neporušil zákony o ochrane dát.

V tomto pokuse Facebook zmanipuloval stenu takmer 700 000 používateľov v snahe ovládnuť ich emocionálne vnemy. 

The Information Commissioner's Office (ICO) podľa svojich slov plánuje vypočuť zástupcu Facebooku, ten však tvrdí, že vykonal všetky potrebné kroky k tomu, aby dáta používateľov boli v bezpečí. „Radi vyšetrovateľom odpovieme na akékoľvek otázky," uviedol vo vyhlásení zamestnanec Facebooku Richard Allen. 

Prieskum, ktorý teraz Facebooku spôsobuje nepríjemnosti, bol vykonaný v spolupráci s Cornellovou univerzitou na 689 000 používateľoch v priebehu jedného týždňa. Tento pokus manipuloval s emóciami používateľov prostredníctvom príspevkov na stene - vyberal, či sa im budú zobrazovať skôr negatívne alebo, naopak, pozitívne príspevky, a sledoval ich ďalšie akcie. 

Štúdia zistila, že tí, ktorí boli vystavení menšiemu množstvu negatívnych príspevkov, písali sami skôr pozitívne príspevky a naopak. Cieľom štúdie bolo zistiť, či vystavenie sa emóciám ľudí vedie k zmene ich vlastného správania. Pokus bol však veľmi kritizovaný vzhľadom na to, že si používatelia neboli vedomí, že sú jeho súčasťou. 

„Žiadna z použitých informácií nebola spojená s konkrétnym účtom," obhajoval Facebook štúdiu. V utorok Allen pripustil, že verejnosť bola experimentom znepokojená, a dodal, že sa Facebook postaví k následkom čelom. 

„Do budúcnosti sa chceme zlepšovať a zdokonaľovať naše procesy na základe tejto spätnej väzby." 

Adam Kramer, spoluautor výskumu, priznal, že spoločnosť v štúdii jasne neuviedla jeho motivácie. „Rozumiem, prečo to niektorých znepokojuje, a spoločne so spoluautormi sa veľmi ospravedlňujem za spôsob, akým sme výskum opísali, a za nervozitu, ktorú to spôsobilo," napísal začiatkom týždňa.

Zdroj: ComputerWorld


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Internet

Poštová banka sa modernizuje, čoskoro predstaví mobilnú aplikáciu

11.01.2017 00:02

Poštová banka začína nový kalendárny rok s novým logom a novým moderným vizuálom. Tradičná slovenská banka, ktorú vzhľadom na dostupnosť základného balíka služieb na každej pošte využívali hlavne star ...

Internet

Aplikácia Screens pre Android umožní vytvoriť zástupcu na spustenie aplikácií v režime rozdelenej obrazovky

05.01.2017 00:10

Čoraz väčšie displeje smartfónov ponúkajú plochu na spustenie dvoch aplikácií naraz na rozdelenej obrazovke. Podpora tejto možnosti bola zabudovaná aj do operačného systému Android Nougat. Vývojár s p ...

Internet

Najvyhľadávanejším výrazom na Googli je znova Facebook

15.12.2016 00:13

Spoločnosť Google zverejnila rebríčky najvyhľadávanejších výrazov vo svojom vyhľadávači na Slovensku za rok 2016. Vôbec najčastejšie vyhľadávaným výrazom na slovenskej verzii Googlu je už šiesty raz p ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá