Image
4.7.2014 0 Comments

Facebook experimentoval na svojich používateľoch. 700 000 z nich manipuloval s emóciami

ITN_FB experimentoval.jpg Britské regulačné úrady vyšetrujú, či Facebook počas svojej psychologickej štúdie, pri ktorej experimentoval s používateľmi bez ich súhlasu, neporušil zákony o ochrane dát.

V tomto pokuse Facebook zmanipuloval stenu takmer 700 000 používateľov v snahe ovládnuť ich emocionálne vnemy. 

The Information Commissioner's Office (ICO) podľa svojich slov plánuje vypočuť zástupcu Facebooku, ten však tvrdí, že vykonal všetky potrebné kroky k tomu, aby dáta používateľov boli v bezpečí. „Radi vyšetrovateľom odpovieme na akékoľvek otázky," uviedol vo vyhlásení zamestnanec Facebooku Richard Allen. 

Prieskum, ktorý teraz Facebooku spôsobuje nepríjemnosti, bol vykonaný v spolupráci s Cornellovou univerzitou na 689 000 používateľoch v priebehu jedného týždňa. Tento pokus manipuloval s emóciami používateľov prostredníctvom príspevkov na stene - vyberal, či sa im budú zobrazovať skôr negatívne alebo, naopak, pozitívne príspevky, a sledoval ich ďalšie akcie. 

Štúdia zistila, že tí, ktorí boli vystavení menšiemu množstvu negatívnych príspevkov, písali sami skôr pozitívne príspevky a naopak. Cieľom štúdie bolo zistiť, či vystavenie sa emóciám ľudí vedie k zmene ich vlastného správania. Pokus bol však veľmi kritizovaný vzhľadom na to, že si používatelia neboli vedomí, že sú jeho súčasťou. 

„Žiadna z použitých informácií nebola spojená s konkrétnym účtom," obhajoval Facebook štúdiu. V utorok Allen pripustil, že verejnosť bola experimentom znepokojená, a dodal, že sa Facebook postaví k následkom čelom. 

„Do budúcnosti sa chceme zlepšovať a zdokonaľovať naše procesy na základe tejto spätnej väzby." 

Adam Kramer, spoluautor výskumu, priznal, že spoločnosť v štúdii jasne neuviedla jeho motivácie. „Rozumiem, prečo to niektorých znepokojuje, a spoločne so spoluautormi sa veľmi ospravedlňujem za spôsob, akým sme výskum opísali, a za nervozitu, ktorú to spôsobilo," napísal začiatkom týždňa.

Zdroj: ComputerWorld


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Internet

YouTube Rewind 2016. Toto sú najpopulárnejšie videá na Slovensku a vo svete

08.12.2016 00:08

Google už tradične v závere roka zverejňuje rebríčky najpopulárnejších videí. YouTube Rewind odhaľuje najpopulárnejšie videá, ktoré používatelia sledovali na najväčšej videoplatforme YouTube za posled ...

Internet 1

Prečo Google v utorok večer nefungoval?

24.11.2016 00:15

V utorok večer postihol služby Googlu rozsiahly výpadok, ktorý trval zhruba dve hodiny a zasiahol vo veľkej miere krajiny strednej Európy vrátane Česka a Slovenska. Používatelia nemali prístup k vyhľa ...

Internet

Instagram konkuruje Facebooku a Snapchatu. Zavádza živé video a miznúce správy

24.11.2016 12:00

Instagram sa pri svojich novinkách už aj v minulosti inšpiroval Snapchatom a tentoraz podľa jeho vzoru pridáva aj živé videá a miznúce správy. Živé videá čoskoro umožnia používateľom jednoduchým stla ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá