Image
4.7.2014 0 Comments

Facebook experimentoval na svojich používateľoch. 700 000 z nich manipuloval s emóciami

ITN_FB experimentoval.jpg Britské regulačné úrady vyšetrujú, či Facebook počas svojej psychologickej štúdie, pri ktorej experimentoval s používateľmi bez ich súhlasu, neporušil zákony o ochrane dát.

V tomto pokuse Facebook zmanipuloval stenu takmer 700 000 používateľov v snahe ovládnuť ich emocionálne vnemy. 

The Information Commissioner's Office (ICO) podľa svojich slov plánuje vypočuť zástupcu Facebooku, ten však tvrdí, že vykonal všetky potrebné kroky k tomu, aby dáta používateľov boli v bezpečí. „Radi vyšetrovateľom odpovieme na akékoľvek otázky," uviedol vo vyhlásení zamestnanec Facebooku Richard Allen. 

Prieskum, ktorý teraz Facebooku spôsobuje nepríjemnosti, bol vykonaný v spolupráci s Cornellovou univerzitou na 689 000 používateľoch v priebehu jedného týždňa. Tento pokus manipuloval s emóciami používateľov prostredníctvom príspevkov na stene - vyberal, či sa im budú zobrazovať skôr negatívne alebo, naopak, pozitívne príspevky, a sledoval ich ďalšie akcie. 

Štúdia zistila, že tí, ktorí boli vystavení menšiemu množstvu negatívnych príspevkov, písali sami skôr pozitívne príspevky a naopak. Cieľom štúdie bolo zistiť, či vystavenie sa emóciám ľudí vedie k zmene ich vlastného správania. Pokus bol však veľmi kritizovaný vzhľadom na to, že si používatelia neboli vedomí, že sú jeho súčasťou. 

„Žiadna z použitých informácií nebola spojená s konkrétnym účtom," obhajoval Facebook štúdiu. V utorok Allen pripustil, že verejnosť bola experimentom znepokojená, a dodal, že sa Facebook postaví k následkom čelom. 

„Do budúcnosti sa chceme zlepšovať a zdokonaľovať naše procesy na základe tejto spätnej väzby." 

Adam Kramer, spoluautor výskumu, priznal, že spoločnosť v štúdii jasne neuviedla jeho motivácie. „Rozumiem, prečo to niektorých znepokojuje, a spoločne so spoluautormi sa veľmi ospravedlňujem za spôsob, akým sme výskum opísali, a za nervozitu, ktorú to spôsobilo," napísal začiatkom týždňa.

Zdroj: ComputerWorld


Mohlo by Vás zaujímať

Internet

Prvý stratosférický test Internet of Space sa uskutoční na Slovensku

20.10.2016 00:12

Spoločnosť GOSPACE v spolupráci so Slovanetom otestuje sieť LoRaWAN internetu vecí (IoT) v stratosfére. Pôjde o prvý test vertikálneho dosahu siete tohto druhu na svete.   V piatok 21. októbra 2016 s ...

Internet 1

Mark Zuckerberg predviedol, ako bude vyzerať sociálna sieť vo virtuálnej realite

11.10.2016 00:28

Facebook na vývojárskej konferencii Occulus Connect predviedol svoje najnovšie nápady týkajúce sa spoločenskej interakcie vo virtuálnej realite. Avatary, ktoré ukázal, sa môžu smiať, prejaviť hnev, šo ...

Internet

Facebook spustil bazár Marketplace. Bude to vážna konkurencia pre eBay?

06.10.2016 00:22

Používatelia čoraz častejšie využívajú Facebook na nákup a predaj vecí z druhej ruky.  Nákupné a predajné skupiny vraj navštívi mesačne 450 miliónov ľudí.  Sociálna sieť im vyšla v ústrety a v pondelo ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá