Image
4.7.2014 0 Comments

Windows 8 a 8.1 strácajú trhový podiel, firmy ich nechcú

INT_Windows 8.jpg Hoci Microsoft donedávna venoval mnoho síl na zatraktívnenie Windows 8, respektíve 8.1 pred koncovými používateľmi a firmami, veci sa preň nevyvíjajú veľmi dobre. Aj napriek masívnej reklamnej kampani a vyhláseniu o niekoľkých miliónoch predaných licencií nie je o Windows 8 jednoducho záujem.

Úplne šokujúcimi sa stali aktuálne čísla zverejnené spoločnosťou Net Applications, ktoré ukazujú, že medzimesačne Windows 8.x stratili dokonca jednu desatinu percentuálneho bodu zo svojho trhového podielu. Niečo také bolo doteraz prakticky nepredstaviteľné.

Trh ukazuje, o aký Windows je záujem

Kým ešte v máji 2014 mali Windows 8 a Windows 8.1 na stolových PC a notebookoch podiel 12,6 %, za jún to podľa Net Applications bolo už len 12,5 %. A to aj napriek faktu, že na lacnejšie tablety Microsoft už nejaký čas ponúka licenciu Windows 8.1 zadarmo. Dokonca aj nie veľmi obľúbená Vista má v súčasnosti väčší podiel (12,8 %) než Windows 8.x, čo je pre Microsoft alarmujúca skutočnosť. Veľa komentátorov hovorí o tom, že s ďalším väčším rastom podielu Windows 8 už nemožno počítať a množstvo odporcov tohto OS je vraj také veľké, že ich nebude možné presvedčiť, aby naň dobrovoľne prešli.

Ako je možné, že Windows 8 stráca svoj ​​trhový podiel, keď takmer každý počítač v obchode ho má predinštalovaný? Dôvod je v korporátnej sfére, pretože firmy vo veľkej miere odmietajú počítače s Windows 8 a namiesto toho pri upgradoch vyžadujú osvedčený Windows 7. Navyše nové PC v obchodoch s predinštalovaným Win 8 na odbyt veľmi nejdú. Vo výsledku teda Windows 7 svoj ​​trhový podiel stále posilňuje a v júni bol nainštalovaný na 50,6 % počítačov. Ide o štvrtý mesiac po sebe, keď Windows 7 zažíva rast.

Vzdal už Microsoft boj o Windows 8?

Microsoft si je situácie s Windows 8 dobre vedomý, ale zatiaľ žiadny z krokov, ktorý urobil na jeho zatraktívnenie, nepomohol nepriaznivý trend zmeniť. Navyše do vydania ďalšej majoritnej verzie Windows chystá uvoľniť už len jednu väčšiu aktualizáciu Windows 8 (Update 2), ktorá však údajne nemá priniesť žiadne významné zmeny. 

Podľa všetkého sa teda Microsoft už sústredí hlavne na novú verziu Windows, vyvíjanú pod kódovým názvom Threshold. Tá by podľa dostupných informácií mala vyjsť v ústrety opäť používateľom tradičných desktopov, na ktorých má Windows silnú tradíciu, je však otázkou, aké zlepšenia môže Microsoft priniesť, aby prekonal obľúbený Windows 7.

Windows 8 nie je „nová Vista", je horší

Preston Grall z amerického Computerworldu v tejto súvislosti hovorí o tom, že „Windows 8.x sú podľa všetkého najhorším operačným systémom, aký Microsoft kedy uviedol na trh". Pre Microsoft je svojím spôsobom šťastie, že má stále na trhu úspešný Windows 7, ktorý je pre firmy jediná logická alternatíva. Bez neho by prakticky nemali na výber. Je otázkou, ako sa situácia vyhrotí po tom, čo sa predaj OEM verzií Windows 7 definitívne skončí, k čomu má dôjsť tento rok v októbri. 

Je to teda podobná situácia ako po uvedení Visty, pretože aj pre ňu bol hlavnou konkurenciou starší systém Windows XP. Ani ten po skončení podpory vo svojom trhovom podiele príliš neklesá a je podľa Net Applications stále nainštalovaný na viac než štvrtine všetkých PC. Snaha Microsoftu používateľov vystrašiť možnými bezpečnostnými rizikami zjavne nevyšla a napokon ani bezpečnostné agentúry nehlásia žiadne zvýšené množstvo incidentov spojených s Windows XP.

Zdroj: ICT manažer


Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Video: V Monaku vyskúšali naozaj funkčný a dobre ovládateľný jetpack

21.10.2016 10:01

Na začiatku októbra 2016 JetPack Aviation, výrobca batohov s prúdovým motorom, ukázal najnovšiu verziu svojho Jetpacku JB-9 v Monaku. JetPack JB-9 je schopný zvislého vzletu a pristátia. Mal by byť d ...

Produkty

Google chce pomôcť odhaliť na webe články obsahujúce dezinformácie, bludy, hoaxy a nezmysly

21.10.2016 00:22

Web je skvelý zdroj informácií, no nie všetky z nich sú hodnoverné. Možno sa tu stretnúť aj s množstvom falošných a zavádzajúcich správ, dezinformujúcich článkov, senzáciechtivých  titulkov, chybných ...

Produkty

Apple už o týždeň predstaví nové počítače Mac. Podľa parametrov to vyzerá zaujímavo

21.10.2016 00:19

Po uvedení nových telefónov iPhone a Apple Watch minulý mesiac Apple rozposlal pozvánky aj na ďalšie svoje podujatie, ktoré sa uskutoční 27. Októbra. Podľa očakávania na ňom majú debutovať nové počíta ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá