Image
4.7.2014 0 Comments

Windows 8 a 8.1 strácajú trhový podiel, firmy ich nechcú

INT_Windows 8.jpg Hoci Microsoft donedávna venoval mnoho síl na zatraktívnenie Windows 8, respektíve 8.1 pred koncovými používateľmi a firmami, veci sa preň nevyvíjajú veľmi dobre. Aj napriek masívnej reklamnej kampani a vyhláseniu o niekoľkých miliónoch predaných licencií nie je o Windows 8 jednoducho záujem.

Úplne šokujúcimi sa stali aktuálne čísla zverejnené spoločnosťou Net Applications, ktoré ukazujú, že medzimesačne Windows 8.x stratili dokonca jednu desatinu percentuálneho bodu zo svojho trhového podielu. Niečo také bolo doteraz prakticky nepredstaviteľné.

Trh ukazuje, o aký Windows je záujem

Kým ešte v máji 2014 mali Windows 8 a Windows 8.1 na stolových PC a notebookoch podiel 12,6 %, za jún to podľa Net Applications bolo už len 12,5 %. A to aj napriek faktu, že na lacnejšie tablety Microsoft už nejaký čas ponúka licenciu Windows 8.1 zadarmo. Dokonca aj nie veľmi obľúbená Vista má v súčasnosti väčší podiel (12,8 %) než Windows 8.x, čo je pre Microsoft alarmujúca skutočnosť. Veľa komentátorov hovorí o tom, že s ďalším väčším rastom podielu Windows 8 už nemožno počítať a množstvo odporcov tohto OS je vraj také veľké, že ich nebude možné presvedčiť, aby naň dobrovoľne prešli.

Ako je možné, že Windows 8 stráca svoj ​​trhový podiel, keď takmer každý počítač v obchode ho má predinštalovaný? Dôvod je v korporátnej sfére, pretože firmy vo veľkej miere odmietajú počítače s Windows 8 a namiesto toho pri upgradoch vyžadujú osvedčený Windows 7. Navyše nové PC v obchodoch s predinštalovaným Win 8 na odbyt veľmi nejdú. Vo výsledku teda Windows 7 svoj ​​trhový podiel stále posilňuje a v júni bol nainštalovaný na 50,6 % počítačov. Ide o štvrtý mesiac po sebe, keď Windows 7 zažíva rast.

Vzdal už Microsoft boj o Windows 8?

Microsoft si je situácie s Windows 8 dobre vedomý, ale zatiaľ žiadny z krokov, ktorý urobil na jeho zatraktívnenie, nepomohol nepriaznivý trend zmeniť. Navyše do vydania ďalšej majoritnej verzie Windows chystá uvoľniť už len jednu väčšiu aktualizáciu Windows 8 (Update 2), ktorá však údajne nemá priniesť žiadne významné zmeny. 

Podľa všetkého sa teda Microsoft už sústredí hlavne na novú verziu Windows, vyvíjanú pod kódovým názvom Threshold. Tá by podľa dostupných informácií mala vyjsť v ústrety opäť používateľom tradičných desktopov, na ktorých má Windows silnú tradíciu, je však otázkou, aké zlepšenia môže Microsoft priniesť, aby prekonal obľúbený Windows 7.

Windows 8 nie je „nová Vista", je horší

Preston Grall z amerického Computerworldu v tejto súvislosti hovorí o tom, že „Windows 8.x sú podľa všetkého najhorším operačným systémom, aký Microsoft kedy uviedol na trh". Pre Microsoft je svojím spôsobom šťastie, že má stále na trhu úspešný Windows 7, ktorý je pre firmy jediná logická alternatíva. Bez neho by prakticky nemali na výber. Je otázkou, ako sa situácia vyhrotí po tom, čo sa predaj OEM verzií Windows 7 definitívne skončí, k čomu má dôjsť tento rok v októbri. 

Je to teda podobná situácia ako po uvedení Visty, pretože aj pre ňu bol hlavnou konkurenciou starší systém Windows XP. Ani ten po skončení podpory vo svojom trhovom podiele príliš neklesá a je podľa Net Applications stále nainštalovaný na viac než štvrtine všetkých PC. Snaha Microsoftu používateľov vystrašiť možnými bezpečnostnými rizikami zjavne nevyšla a napokon ani bezpečnostné agentúry nehlásia žiadne zvýšené množstvo incidentov spojených s Windows XP.

Zdroj: ICT manažer


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty 1

iPhone so zaobleným displejom OLED má prísť už na budúci rok

02.12.2016 09:48

Ázijskí dodávatelia Applu hovoria, že cupertinská spoločnosť ich požiadala, aby zvýšili výrobu tenších panelov OLED a predložili jej prototypy obrazoviek s vyšším rozlíšením, ako má Samsung. Keďže Ap ...

Produkty

GPD Win – miniatúrny herný notebook s Windows 10 a hernými ovládačmi

02.12.2016 00:22

Zvykli sme si, že s operačným systémom Windows sa nestretávame len na stolových a prenosných počítačoch, ale aj ďalších zariadeniach, siahajúcich od lacných tabletov typu 2-in-1 až po minipočítače. Je ...

Produkty

Strojové učenie Google TensorFlow bude podporovať Windows

01.12.2016 00:13

V týchto dňoch Google zaviedol podporu operačného systému Windows pre svoje strojové učenie TensorFlow. To bola totiž jedna z prvých požiadaviek, ktoré dostali vývojári po tom, čo z TensorFlow urobili ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá