Image
2.5.2014 0 Comments

Facebook a Twitter menia svoj obchodný model

facebook_twitter.jpg Zrod sociálnych sietí v tom (masovom) zmysle, ako ich poznáme teraz, odštartoval pred niekoľkými rokmi v Silicon Valley človek menom Mark Zuckerberg. Zuckerberg a jeho spoločníci najprv nevedeli ani to, ako bude vyzerať ich obchodný model, ale tušili, že ak na jedno miesto zhromaždia milióny ľudí, raz by to mohli dobre zhodnotiť.

Postupom času sa na Facebooku začala zobrazovať reklama a stratégia bola jasná: zistiť o používateľoch čo najviac osobných informácií a predať ich zadávateľom reklamy. Pri vstupe na burzu Facebook zarobil veľa peňazí (minulý týždeň spoločnosť vykázala za prvý štvrťrok roka príjmy vo výške 2,5 miliardy dolárov).

Vo „Facebooklande" bolo všetko v poriadku - okrem jedného malého problému: používatelia začali migrovať z desktopu na mobilné zariadenia, na ktorých nikto toľko nezarábal. Teda okrem Googlu. Odvtedy, čo Google v roku 2011 začal riadiť Larry Page, spoločnosť (vtedy trochu kontroverzne) unifikovala podmienky ochrany súkromia používateľov vo svojich službách. Vďaka tomu mohol Google zbierať používateľské dáta z jednej služby, napríklad z vyhľadávania, a používať tieto informácie na zobrazovanie personifikovaných reklám inde, napríklad na YouTube. A ako neskôr zistil Facebook aj Twitter, tento krok bol predzvesťou zmien v internetovej reklame.

Mnoho používateľov Facebooku, predovšetkým tých mladších, postupne prestalo baviť dorozumievať sa na jednej stránke so svojimi priateľmi, rodinou a spolupracovníkmi. Takže v kombinácii s prechodom z desktopu na mobilné prostredie začali čoraz viac využívať na sociálnu interakciu malé aplikácie typu Snapchat, Instagram či WhatsApp. Vďaka nim získali väčší pocit súkromia a mohli si písať s úzkym okruhom ľudí.

Facebook sa preto rozhodol tieto aplikácie a služby skupovať. Prvý sa pokúsil kúpiť Snapchat, a pretože sa mu to nepodarilo, Zuckerberg vyvinul vlastnú službu s názvom Poke. Lenže tej sa vôbec nedarilo. Pred dvoma rokmi preto kúpil Instagram a pred niekoľkými mesiacmi WhatsApp. Tento týždeň Facebook ohlásil kúpu fitnes aplikácie Moves. Pri kúpe všetkých týchto aplikácií Facebook uvádza, že v nich nič nebude meniť, dokonca ich ani nezahrnie pod svoju značku.

Tieto aplikácie spadajú do kategórií „koho poznáte", „kam chodíte" a „čo máte radi" a rovnaké kategórie osobných dát Facebook zhromažďuje na vytvorenie relevantného a personifikovaného reklamného systému na Facebook.com. Vie sa, že na konferencii F8 Facebook predstaví novú mobilnú reklamnú sieť, ktorá bude predávať reklamy mimo Facebook.com a jeho mobilnej aplikácie. Stratégia je tak úplne zrejmá: zozbierať osobné informácie z rôznych aplikácií a predávať personifikovanú reklamu na niekoľkých miestach. Aj keď názov Facebook sa nebude nikde vyskytovať, spoločnosť Facebook dostane zaplatené.

Podobnú stratégiu zvolil Twitter, keď kúpil v roku 2012 Vine. Tak ako Facebook aj Twitter nechal Vine žiť ďalej pod vlastnou značkou a minulý rok k nemu prikúpil celú mobilnú reklamnú sieť s názvom MoPub. Tento mesiac potom Twitter kúpil spoločnosť Gnip, ktorá sa zaoberá zhromažďovaním dát na sociálnych sieťach. Twitter sa tak pomaly premenil zo sociálnej siete na spoločnosť, ktorá sa zaoberá predajom personifikovanej reklamy.

Sociálna sieť je, samozrejme, stále dôležitá pre obe spoločnosti, ale z dlhodobého hľadiska si manažéri oboch firiem uvedomujú, že treba mať niekoľko mobilných aplikácií, ktoré budú zhromažďovať rôzne dáta, tie potom možno predávať vo vysoko personifikovanej mobilnej reklame na rôznych miestach. Dalo by sa tak povedať, že sa sociálne siete rozpadajú na množstvo menších stránok a aplikácií, ktoré vedia to isté, čo vedeli veľké sociálne siete robiť centrálne.

Zdroj: ComputerWorld


Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

ITAPA 2016: Make IT Easy – Príde Pellegrini, Mikloš z Ukrajiny, aj vynálezca patentov Cullis z Kanady

27.10.2016 00:07

Desiatky inšpiratívnych domácich aj zahraničných spíkrov a stovky lídrov a manažérov z verejnej správy, IT sektora, akademickej obce a NGO sa 14.-15. novembra stretnú na kongrese ITAPA v Bratislave, a ...

Biznis

Prieskum: Väčšina firiem neverí, že e-trhovisko ovplyvnilo mieru korupcie

26.10.2016 00:00

Vyše 60 percent opýtaných na základe nedávneho prieskumu o verejnom obstarávaní na Slovensku si nemyslí, že elektronické trhovisko malo zásadný vplyv na mieru korupcie v tejto sfére. Desať percent osl ...

Biznis

ReactiveConf 2016: Technologickí experti z celého sveta prichádzajú do Bratislavy

26.10.2016 00:00

Lídri a priekopníci budúcich technológií prichádzajú už druhý rok po sebe na ReactiveConf, svetovú konferenciu o vývoji webových a mobilných aplikácií, ktorá sa koná tento týždeň. Od 26. do 28. októb ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá