Image
2.5.2014 0 Comments

Prečo Google a Amazon už nechcú servery s procesormi Intel?

servers.jpg Hoci pozícia Intelu v oblasti serverov sa zdala dlhé roky neotrasiteľná, teraz aj do tejto oblasti nastupujú trendy, ktoré rušia staré zvyklosti. Spoločnosť Google chce napríklad v serveroch vo svojich dátových centrách používať procesory Power8 od IBM. Amazon či Facebook sa potom obzerajú po platforme ARM. Vo všetkých prípadoch je cieľ jasný - vyhnúť sa mainstreamovým riešeniam od Intelu.

Zámery využiť nové procesory oznámili spomínané spoločnosti, ktoré patria medzi lídrov v oblasti webových služieb, už oficiálne. Najmä s nástupom záujmu o cloudové služby totiž hľadajú efektívnejšie riešenia, než využívali doteraz. Cenová vojna sa stupňuje a ten, kto je schopný mať nižšie náklady, dokáže logicky viac profitovať.

Veľkí hráči ukazujú smer

Záujem Googlu o architektúru Power8 potvrdzuje aj skutočnosť, že spolu s IBM tento gigant patrí k zakladajúcim členom nadácie OpenPower Foundation. Medzi ďalších významných členov patria napr. firmy nVidia, Tayna či Mellanox. Cieľom iniciatívy je ponúknuť otvorenú platformu s procesormi Power pre všetkých. Hoci analytici pred rokmi predpovedali, že čas procesorov RISC je už za nami a čaká ich trvalý ústup na úkor platformy x86, zdá sa, že opak je pravda. Pre IBM znamená nasadenie platformy Power takým hráčom, ako je práve Google, veľký úspech. A to môže prilákať ďalších záujemcov, ktorí sa obzerajú po extrémnej efektivite a hyperškálovateľných serveroch.

Hoci Intel sa snaží pokryť svojou ponukou serverových procesorov celú šírku trhu od mikroserverov s čipmi Atom až po nové 15-jadrové Xeony radu E7 pre najvýkonnejšie systémy, firmy sa už obzerajú po možnej protiváhe k týmto riešeniam. Okrem architektúry Power je ďalším z horúcich kandidátov aj ARM. Jeho procesory sú už plne 64-bitové, a teda sú po rokoch konečne pripravené na nasadenie v serveroch.

Google, Amazon aj Facebook sa navyše snažia obísť tradičných dodávateľov podnikového hardvéru a používať vlastné servery podľa svojho návrhu, čo im umožňuje radikálnejšie inovácie, než by v súčasnosti prijal širší (a pomerne konzervatívny) trh. Ich kroky však môžu na tento trh spätne pôsobiť a aj ďalšie firmy sa podľa analytikov budú čoraz častejšie obzerať po alternatívnych riešeniach. Ostatne prečo nechcieť to, čo funguje niekomu inému, zvlášť keď ten „niekto iný" patrí medzi top hráčov, všakže?

Amazon na navrhnutie serverov ARM najal špičkových architektov zo spoločnosti Calxeda a špekuluje sa, že by mohol vyrábať aj vlastné čipy ARM. Pretože tie by mohli nájsť uplatnenie aj v ďalších prístrojoch, ktoré táto firma predáva. Takisto ďalší hráči, ako nVidia či AMD, vidia v serveroch s čipmi ARM príležitosť, ktorej sa nechcú vzdať.

Čaká nás post-Intel éra?

Intel sa tak dostáva pod stupňujúci sa tlak a je otázkou, ako mu dokáže vzdorovať. Ak mu vyrastie naozaj silná konkurencia, ktorá bude ponúkať vyššiu efektivitu za nižšiu cenu, bude preňho veľmi ťažké pokračovať v nastolenom smere. Amazon a Google počítajú s tým, že vďaka efektívnejším dátovým centrám ušetria miliardy dolárov a v čase, keď je efektivita na prvom mieste, môže byť táto skutočnosť veľmi silným impulzom pre ďalších záujemcov na trhu.

V každom prípade existujúca konkurencia je vždy zdravý stav, ktorý núti hlavných hráčov k rýchlym inováciám a agresívnej cenovej politike. Zarobia na tom potom najmä zákazníci, ktorí budú mať nielen väčší výber, ale dostanú za svoje peniaze skutočne maximum.

Zdroj: ICT manažer


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis 1

Xiaomi vraj neutrpí poklesom predaja smartfónov, živia ho iné zdroje

02.12.2016 00:19

Prepad predaja smartfónov na čínskom trhu nebude mať významný dosah na spoločnosť Xiaomi, pretože bude kompenzovaný predajom inteligentných domácich spotrebičov a príjmami zo softvéru. Povedal to star ...

Biznis

Automobilky sa dohodli o výstavbe siete ultrarýchlych nabíjacích staníc pre elektromobily po celej Európe

01.12.2016 00:15

Automobilky BMW Group, Daimler, Ford Motor Company a skupina Volkswagen s Audi a Porsche uzavreli dohodu o spolupráci pri výstavbe siete vysokovýkonných nabíjacích staníc pre elektrické vozidlá, pokrý ...

Biznis

V Prahe má vo februári odštartovať škola pre youtuberov. Školáci zaplatia 5000 korún...

28.11.2016 00:18

V Prahe sa vo februári otvorí škola pre U2berov. Ako sa píše na stránke projektu, za ktorým stojí firma Books and Cards S.G.J.Š., s.r.o., chlapci a dievčatá sa tu v bloku workshopov naučia bezpečne a  ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá