Image
2.3.2016 0 Comments

Explodujúce nanobublinky môžu zničiť rakovinové bunky

Zhluky atómov zlata dokážu rozpoznať a zničiť rakovinové bunky, ktoré bežne zostávajú v tele pacienta po chirurgickom odstránení nádoru. Onkológovia po operácii pristupujú k ožarovaniu alebo chemoterapii, aby sa odstránili zvyšné nádorové bunky, no táto metóda nie je stopercentne účinná. Vedci preto hľadajú pomoc v nanotechnológiách. Nový postup sa doteraz odskúšal iba na myšiach, vedci však navrhujú klinickú štúdiu, ktorá by počas nasledujúcich dvoch rokov otestovala terapiu aj na ľuďoch.

Vedci z Riceovej univerzity v Houstone sú priekopníkmi metódy, pri ktorej sa nanočastice zlata vstrekujú injekčnou ihlou do krvného obehu. Nanočastice potom presakujú z ciev a zhromaždia sa okolo nádoru. Ten ich v snahe „upratať“ svoje okolie pohltí. Nanočastice potom pôsobia ako „trójske kone“. Vedci zamerajú na atómy zlata infračervené laserové svetlo, tie sa zahrievajú a zabíjajú rakovinové bunky.

No ako hovorí Dmitri Lapotko, vedúci výskumného tímu, sú tu dva vážne problémy. Niektoré atómy zlata skončia v normálnych bunkách, takže môže dôjsť k poškodeniu zdravého tkaniva. Takisto lasery, ktoré sa používajú na ohrev častíc, šíria teplo aj mimo nádorových buniek. Ak sú nádory v blízkosti životne dôležitých tkanív, ako sú nervy či cievne steny, poškodenie zdravých tkanív môže byť nebezpečné.

Preto vedci zlaté nanočastice upravili pridaním imunitných proteínových protilátok, ktoré zapadajú do receptorov na povrchu rakovinových buniek. A namiesto spojitých laserových lúčov začali používať iba ultrakrátke infračervené impulzy. Podľa očakávania sa tak zabránilo šíreniu tepla do okolitého zdravého tkaniva. Malo to však ešte jeden dôležitý účinok: na mieste, kde boli veľké zhluky nanočastíc zlata, sa teplota veľmi zvýšila. To spôsobilo vyparovanie molekúl vody v okolí, čím vznikli malé bublinky, ktoré sa rýchlo rozpínali, až došlo k ich roztrhnutiu, pričom tieto miniexplózie ničili rakovinové bunky. Lapotko hovorí, že „zhluky nanočastíc tvoria nanobubliny v rakovinových bunkách, ale nie normálnom tkanive“.

Ak sa nová nanotechnológia osvedčí u ľudí, výrazne zvýši šance na prežitie u pacientov s rakovinou, a to najmä v prípadoch, keď je chirurgické odstránenie celého nádoru nemožné.

Zdroj: sciencemag.org

Autor: Redakcia

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 4

V Južnej Kórei už možno surfovať rýchlosťou 52,5 Gb/s. Aj na existujúcom vedení

21.10.2016 00:25

Nová éra gigabitového internetu, UHD videa a služieb s virtuálnou a rozšírenou realitou vyžaduje zavádzanie novej sieťovej infraštruktúry. Juhokórejský operátor SK Broadband preto nasadil do používani ...

Technológie

Google naučil umelú inteligenciu narábať s vlastnou pamäťou

20.10.2016 00:22

Londýnska dcérska spoločnosť Googlu Deep Mind urobila prielom vo vývoji „myslenia“ počítačov vytvorením strojového učenia, ktoré kombinuje neurónové siete s konvenčnou počítačovou pamäťou. Neurónová ...

Technológie 1

Japonský robot Kengoro sa dokáže ochladzovať potením. Funguje to trikrát lepšie ako chladenie vzduchom

19.10.2016 00:16

Rovnako ako ľudské svaly aj motory, ktoré poháňajú roboty, generujú veľké množstvo tepla. Ale na rozdiel od ľudí roboty doteraz nemohli ochladzovať svoje mechanizmy potením. Robot zhotovený na Toki ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá