Image
2.3.2016 0 Comments

Explodujúce nanobublinky môžu zničiť rakovinové bunky

Zhluky atómov zlata dokážu rozpoznať a zničiť rakovinové bunky, ktoré bežne zostávajú v tele pacienta po chirurgickom odstránení nádoru. Onkológovia po operácii pristupujú k ožarovaniu alebo chemoterapii, aby sa odstránili zvyšné nádorové bunky, no táto metóda nie je stopercentne účinná. Vedci preto hľadajú pomoc v nanotechnológiách. Nový postup sa doteraz odskúšal iba na myšiach, vedci však navrhujú klinickú štúdiu, ktorá by počas nasledujúcich dvoch rokov otestovala terapiu aj na ľuďoch.

Vedci z Riceovej univerzity v Houstone sú priekopníkmi metódy, pri ktorej sa nanočastice zlata vstrekujú injekčnou ihlou do krvného obehu. Nanočastice potom presakujú z ciev a zhromaždia sa okolo nádoru. Ten ich v snahe „upratať“ svoje okolie pohltí. Nanočastice potom pôsobia ako „trójske kone“. Vedci zamerajú na atómy zlata infračervené laserové svetlo, tie sa zahrievajú a zabíjajú rakovinové bunky.

No ako hovorí Dmitri Lapotko, vedúci výskumného tímu, sú tu dva vážne problémy. Niektoré atómy zlata skončia v normálnych bunkách, takže môže dôjsť k poškodeniu zdravého tkaniva. Takisto lasery, ktoré sa používajú na ohrev častíc, šíria teplo aj mimo nádorových buniek. Ak sú nádory v blízkosti životne dôležitých tkanív, ako sú nervy či cievne steny, poškodenie zdravých tkanív môže byť nebezpečné.

Preto vedci zlaté nanočastice upravili pridaním imunitných proteínových protilátok, ktoré zapadajú do receptorov na povrchu rakovinových buniek. A namiesto spojitých laserových lúčov začali používať iba ultrakrátke infračervené impulzy. Podľa očakávania sa tak zabránilo šíreniu tepla do okolitého zdravého tkaniva. Malo to však ešte jeden dôležitý účinok: na mieste, kde boli veľké zhluky nanočastíc zlata, sa teplota veľmi zvýšila. To spôsobilo vyparovanie molekúl vody v okolí, čím vznikli malé bublinky, ktoré sa rýchlo rozpínali, až došlo k ich roztrhnutiu, pričom tieto miniexplózie ničili rakovinové bunky. Lapotko hovorí, že „zhluky nanočastíc tvoria nanobubliny v rakovinových bunkách, ale nie normálnom tkanive“.

Ak sa nová nanotechnológia osvedčí u ľudí, výrazne zvýši šance na prežitie u pacientov s rakovinou, a to najmä v prípadoch, keď je chirurgické odstránenie celého nádoru nemožné.

Zdroj: sciencemag.org

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Koniec dokazovania, že nie sme robot. Google pripravuje systém Neviditeľná reCAPTCHA

07.12.2016 11:38

Pred niekoľkými rokmi Google zjednodušil používateľom webu dokazovanie, že sú ľudia, a nie automatizované roboty, keď nahradil systém CAPTCHA (akronym pre Completely Automated Public Turing test to te ...

Technológie 1

Video: Virtuálna realita ukazuje, čo sa môže stať, ak budete auto šoférovať opití

07.12.2016 00:21

Britská spoločnosť Diaego, ktorej patria značky ako Johnnie Walker, Smirnoff či Guinness použila „taktiku zastrašovania“  a spojila svoje sily so Samsungom pri tvorbe dosť hrôzostrašného videa s virtu ...

Technológie

Telefón nabitý do minúty a batéria poháňaná baktériami? Na alternatívne zdroje energie si ešte počkáme

07.12.2016 00:16

Hoci batériám stále dominujú tie lítiovo-iónové, vedci priebežne hľadajú efektívnejšie alternatívy. Nové prototypy vydržia napríklad 7500 cyklov vybitia a nabitia, majú až osemkrát vyššiu energetickú ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá