Image
2.3.2016 0 Comments

Explodujúce nanobublinky môžu zničiť rakovinové bunky

Zhluky atómov zlata dokážu rozpoznať a zničiť rakovinové bunky, ktoré bežne zostávajú v tele pacienta po chirurgickom odstránení nádoru. Onkológovia po operácii pristupujú k ožarovaniu alebo chemoterapii, aby sa odstránili zvyšné nádorové bunky, no táto metóda nie je stopercentne účinná. Vedci preto hľadajú pomoc v nanotechnológiách. Nový postup sa doteraz odskúšal iba na myšiach, vedci však navrhujú klinickú štúdiu, ktorá by počas nasledujúcich dvoch rokov otestovala terapiu aj na ľuďoch.

Vedci z Riceovej univerzity v Houstone sú priekopníkmi metódy, pri ktorej sa nanočastice zlata vstrekujú injekčnou ihlou do krvného obehu. Nanočastice potom presakujú z ciev a zhromaždia sa okolo nádoru. Ten ich v snahe „upratať“ svoje okolie pohltí. Nanočastice potom pôsobia ako „trójske kone“. Vedci zamerajú na atómy zlata infračervené laserové svetlo, tie sa zahrievajú a zabíjajú rakovinové bunky.

No ako hovorí Dmitri Lapotko, vedúci výskumného tímu, sú tu dva vážne problémy. Niektoré atómy zlata skončia v normálnych bunkách, takže môže dôjsť k poškodeniu zdravého tkaniva. Takisto lasery, ktoré sa používajú na ohrev častíc, šíria teplo aj mimo nádorových buniek. Ak sú nádory v blízkosti životne dôležitých tkanív, ako sú nervy či cievne steny, poškodenie zdravých tkanív môže byť nebezpečné.

Preto vedci zlaté nanočastice upravili pridaním imunitných proteínových protilátok, ktoré zapadajú do receptorov na povrchu rakovinových buniek. A namiesto spojitých laserových lúčov začali používať iba ultrakrátke infračervené impulzy. Podľa očakávania sa tak zabránilo šíreniu tepla do okolitého zdravého tkaniva. Malo to však ešte jeden dôležitý účinok: na mieste, kde boli veľké zhluky nanočastíc zlata, sa teplota veľmi zvýšila. To spôsobilo vyparovanie molekúl vody v okolí, čím vznikli malé bublinky, ktoré sa rýchlo rozpínali, až došlo k ich roztrhnutiu, pričom tieto miniexplózie ničili rakovinové bunky. Lapotko hovorí, že „zhluky nanočastíc tvoria nanobubliny v rakovinových bunkách, ale nie normálnom tkanive“.

Ak sa nová nanotechnológia osvedčí u ľudí, výrazne zvýši šance na prežitie u pacientov s rakovinou, a to najmä v prípadoch, keď je chirurgické odstránenie celého nádoru nemožné.

Zdroj: sciencemag.org

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Spreje na vypínanie génov umožnia geneticky zlepšovať rastliny bez zmeny DNA

18.01.2017 00:40

Ak sa vám nepáči farba niektorých kvetov v záhrade, možno ju jedného dňa budete môcť zmeniť jednoduchým postriekaním sprejom, ktorý vypne ich určité gény. Poľnohospodári môžu takéto postreky na vypín ...

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

Technológie

Hardvérová divízia Facebooku pracuje na technológii, ktorá vyzerá ako čítanie myšlienok

16.01.2017 00:30

Pred istým časom sa Mark Zuckerberg v jednom rozhovore vyjadril, že je presvedčený o tom, že jedného dňa si ľudia budú navzájom posielať myšlienky s využitím digitálnych technológií. Teraz sa jeho sen ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá