Image
2.3.2016 4 Comments

Umelá inteligencia dokáže vyriešiť logickú hádanku, ktorú Google používa na pohovoroch

Mohla by byť umelá inteligencia Googlu natoľko inteligentná, aby získala prácu v Googli? Nemožné to  nie je.

Google Deepmind vyvinul algoritmus na riešenie známej hádanky so 100 klobúkmi. Hádanka vyžaduje vysokú úroveň laterálneho myslenia a schopnosť riešenia problémov, preto ju používa počas pohovorov s uchádzačmi o zamestnanie napríklad aj investičná banka Goldman Sachs.

Tu je spomínaná hádanka:

Kat zoradí 100 väzňov do jedného radu a na hlavu každého dá červený alebo modrý klobúk. Každý väzeň môže vidieť klobúky ľudí, ktorí stoja v rade pred ním, ale nevidí svoj vlastný ani klobúky väzňov stojacich za ním. Počet červených a modrých klobúkov pritom nie je známy.

Kat sa potom každého väzňa spýta na farbu klobúka, začne tým posledným v rade. Odpovedať musí byť „červený“ alebo „modrý“. Ak uhádne farbu, prežije. Ak je odpoveď nesprávna, okamžite ho zabijú. Všetci väzni počujú odpoveď, no nevedia, či bola správna alebo nesprávna. V noci si väzni vypracujú stratégiu, ktorá by im pomohla prežiť. Čo teda majú robiť?

Na to, aby sa našlo riešenie, musia väzni spolupracovať a navzájom komunikovať. Optimálne je riešenie, v ktorom prežije 99 väzňov zo 100 a zvyšný jeden (ten, ktorý odpovedá prvý) má šancu 50:50. Väzni sa musia dohodnúť na komunikačnom protokole: ak prvý väzeň povie „modrý“, znamená to, že vidí pred sebou párny počet  modrých klobúkov, odpoveď „červený“  znamená, že počet modrých klobúkov pred ním je nepárny. Väzni potom majú šancu zistiť, akú farbu má klobúk na ich hlave, podľa toho, čo vidia pred sebou, a odpovedí, ktoré zazneli za nimi.

Ste z toho všetkého zmätení? To nič. Zložitosť tohto riešenia len ilustruje úroveň údajov, ktoré môžu „hlboké neurónové siete“ spracovať.

Ak vás problém zaujal, môžete si prečítať kompletnú štúdiu.

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Budúcnosť bezdrôtového nabíjania. Ossia Cota sa postará o všetku elektroniku v celom dome

19.01.2017 00:30

Spoločnosť Ossia pútala pozornosť návštevníkov svojou pôsobivou demonštráciou už na vlaňajšom veľtrhu CES. A inak to nebolo ani v tomto roku. Bezdrôtová technológia Cota pozostáva z vysielača, prijím ...

Technológie 1

Spreje na vypínanie génov umožnia geneticky zlepšovať rastliny bez zmeny DNA

18.01.2017 00:40

Ak sa vám nepáči farba niektorých kvetov v záhrade, možno ju jedného dňa budete môcť zmeniť jednoduchým postriekaním sprejom, ktorý vypne ich určité gény. Poľnohospodári môžu takéto postreky na vypín ...

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

4 Comments

 1. RAD reakcia na: Umelá inteligencia dokáže vyriešiť logickú hádanku, ktorú Google používa na pohovoroch
  3.3.2016 21:03
  prvy povie farbu ktora je pred nim a ma sancu 50:50, druhy bude pocut svoju farbu napr. modra, a ak je pred nim modra farba povie iba "modry" ak je pred nim cervena povie "modry klobuk" atd..
  Reagovať
 2. Ladislav druhy reakcia na: Umelá inteligencia dokáže vyriešiť logickú hádanku, ktorú Google používa na pohovoroch
  2.3.2016 12:03
  Kráľ chcel otestovať múdrosť svojich troch radcov. Postavil ich do radu za sebou tak, že tretí videl prvých dvoch, druhý videl prvého a prvý nevidel nikoho. Z piatich klobúkov, z ktorých sú dva biele a tri čierne, vyberie pre každého radcu jeden a nasadí mu ho na hlavu tak, aby nikto neuvidel ten svoj. Ak niekto z radcov zistí, aký klobúk ma na svojej hlave, má to povedať. Ktorí z radcov bude za každých okolností vedieť, aký klobúk má na hlave? odpoveď: Tretí to môže určiť jedine v prípade, že vidí pred sebou dva biele klobúky a sám musí mať teda čierny. Druhý bude vedieť aký má klobúk, iba ak vidí na hlave prvého radcu biely klobúk a tretí nič nehlási. Keby mal druhý radca tiež biely klobúk, tretí by ohlásil, že on sám má čierny. Keď ale tretí nič nehlási, druhý radca musí mať čierny klobúk. Prvý radca bude vždy vedieť odpoveď, len musí trpezlivo čakať. Ak tí dvaja za ním nič nehlásia, je jasné, že má čierny klobúk (keby mal naopak biely, vedel by to tiež, pretože radcovia za ním, by už uhádli farbu svojho klobúka).
  Reagovať
 3. RAD reakcia na: Umelá inteligencia dokáže vyriešiť logickú hádanku, ktorú Google používa na pohovoroch
  2.3.2016 08:03
  Nemal by byt nahodou zastup? Ak je to rad, su vedla seba, ak je to zatup su za sebou. V pripade radu uloha nema zmysel tak, ako je zadana.
  Reagovať
  • RE: RAD reakcia na: RAD
   2.3.2016 13:03
   Kat zoradí 100 vazňov za sebou a na každého hlavu položí buď modrý alebo červený klobúk. Každý väzeň vidí klobúky ľudí stojacich pred ním, ale nevidí svoj klobúk a ani klobúky ľudí stojacich za ním.
   Reagovať

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá