Image
24.6.2016 7 Comments

Európsky parlament navrhuje platiť za pracovné roboty sociálne poistenie

Podľa nového návrhu Európskeho parlamentu by sa mali roboty vykonávajúce prácu klasifikovať ako „elektronické osoby“, z čoho by pre ich majiteľov vyplývala povinnosť platiť v ich mene úhradu sociálneho poistenia. Návrh reaguje na čoraz väčšiu rozšírenosť robotickej pracovnej sily a rastúcu automatizáciu, ktorá by mohla mať ekonomické dôsledky vrátane rastu nezamestnanosti, nerovnosti a poklesu príjmov v systémoch sociálneho zabezpečenia.

„Aspoň najdômyselnejšie autonómne roboty by mohli mať štatút elektronických osôb so špecifickými právami a povinnosťami,“ píše sa v návrhu.

Ďalej sa požaduje, aby sa peniaze, ktoré spoločnosti ušetrili na odvodoch do sociálnej poisťovne náhradou ľudských pracovných síl robotmi, použili na vytvorenie Európskej robotickej agentúry (European robotics agency), ktorá bude poskytovať technické, etické a regulačné posudky.

Všetky inteligentné autonómne roboty by sa mali zaradiť do centrálneho registra, majitelia robotov by mali vyčleniť prostriedky na krytie ich zodpovednosti a platiť za ne poistenie.

Podľa niektorých priemyselných skupín je ešte priskoro vytvoriť takýto právny rámec, mohlo by to vraj brániť technologickým inováciám. Podľa Patricka Schwarzkopfa, konateľa nemeckej spoločnosti VDMA, môže byť takáto regulácia aktuálna v horizonte  50 rokov, nie desiatich.

Návrh opatrení je zatiaľ nezáväzný a nevedno, či získa v parlamente dostatočnú podporu na to, aby bol schválený. Jeho zástancovia však tvrdia, že Európa potrebuje koherentný právny rámec na podporu a regulovanie robotiky, ak chce udržať krok so zvyškom sveta.

Zdroj: theverge.com

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

10 trendov v oblasti podnikových sietí v roku 2017

14.01.2017 00:20

Stojíme na pokraji zásadných technologických zmien. Uplynulý rok vydláždil cestu a pripravil podmienky pre budúcnosť, ktorá rýchlo získava jasné obrysy. V roku 2017 môžeme očakávať týchto desať zmien, ...

Biznis 4

Vybudovanie Národného systému dopravných informácií stálo 14,2 milióna eur, jeho prevádzka vyjde ročne na 1,5 milióna eur

11.01.2017 00:05

Nový web z dielne ministerstva dopravy informuje o dopravných nehodách, aktuálnych zdržaniach na cestách či meškaniach vlakov, ale aj o počasí a údržbe na dopravných komunikáciách. Národný systém dopr ...

Biznis

Gartner: Trh PC, tabletov a mobilných telefónov do roku 2018 neporastie

09.01.2017 00:15

Celosvetové kombinované dodávky PC, tabletov, ultraprenosných notebookov a mobilných telefónov podľa analytikov spoločnosti Gartner v tomto roku neporastú. Ich celkový objem tak dosiahne v roku 2017 2 ...

7 Comments

 1. jaja reakcia na: Európsky parlament navrhuje platiť za pracovné roboty sociálne poistenie
  28.6.2016 13:06
  Dufam ze sa este dozijem doby kedy skonci tento system v ktorom vladnu otrokari. A pridue doba v ktorej budu viest spolocnost ludia inteligentni ,vzdelani, cestni .
  Reagovať
 2. to som ja reakcia na: Európsky parlament navrhuje platiť za pracovné roboty sociálne poistenie
  28.6.2016 13:06
  Dufam ze sa este dozijem doby kedy skonci tento system v ktorom vladnu otrokari. A pridue doba v ktorej budu viest spolocnost ludia inteligentni ,vzdelani, cestni .
  Reagovať
 3. inteligencia reakcia na: Európsky parlament navrhuje platiť za pracovné roboty sociálne poistenie
  28.6.2016 13:06
  Dufam ze sa este dozijem doby kedy skonci tento system v ktorom vladnu otrokari. A pridue doba v ktorej budu viest spolocnost ludia inteligentni ,vzdelani, cestni .
  Reagovať
 4. eurodementárium reakcia na: Európsky parlament navrhuje platiť za pracovné roboty sociálne poistenie
  26.6.2016 19:06
  myslím že je čas... dnes by to snáď šlo... asi aj u nás je čas na referendum. Strašne ma štve že susedova sliepka nemá vajíčka podľa Euronormy. Aj tráva by si mala uvedomiť že si nesmie rásť len tak bez regulatoriky EU. Ináč keď sme pri tom, mali by sme začať platiť sociálku aj za inteligentné budovy a drony by mali dostať rodný list.
  Reagovať
 5. pekna somarina reakcia na: Európsky parlament navrhuje platiť za pracovné roboty sociálne poistenie
  25.6.2016 22:06
  Presne pre taketo hovadiny + normovana farba paradajok, krivost uhorky a velkost prezervativov vystupuju Anglicania z EU. A tim somarom to este nezaplo. Hlavne ze beru peniazky od parlamentu a lobistov.
  Reagovať
 6. haaahaa reakcia na: Európsky parlament navrhuje platiť za pracovné roboty sociálne poistenie
  25.6.2016 08:06
  socialne POISTENIE? to znamená že keď vyslúžilý robot pôjde na šrotovisko tak mu budú posielať dôchodok? celá EÚ smeruje do sračiek a oni riešia takéto veci, najradšej by zase vytvorili ďalší inštitút s teplými miestečkami pre svojich rodinných príslušníkov
  Reagovať
 7. a to sa britom cudujeme reakcia na: Európsky parlament navrhuje platiť za pracovné roboty sociálne poistenie
  24.6.2016 19:06
  A to sa čudujeme britom, že chcú odísť z EU. O chvíľu budú v EU chcieť aj odvod na dôchodok pre moju mikrovlnku, pretože berie prácu kucharovi v restike, lebo si urobil pizzu doma.
  Reagovať

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá