Image
10.10.2016 1 Comments

Elon Musk ide kolonizovať Mars. Obrovská kozmická loď dopraví 100 ľudí za 80 dní, vytvoria tam novú civilizáciu

Elon Musk, šéf spoločnosti SpaceX, nedávno predstavil kozmickú loď, ktorá má dopraviť na Mars prvých kolonistov. Tá má najprv doletieť na obežnú dráhu Zeme, nosná raketa sa potom vráti na Zem v priebehu asi 20 minút, kde na ňu namontujú tanker s palivom. Potom opäť vyletí na obežnú dráhu, kde si z nej kozmická loď odčerpá palivo a vydá sa na cestu  k Červenej planéte. Projekt má názov Interplanetary Transport System (ITS).

Hoci kozmická loď ešte nie je dokončená, pravdepodobne ponesie meno Heart of Gold, čo je odkaz na kozmickú loď z knihy Douglasa Adamsa Stopárov sprievodca galaxiou, a bude mať priemer 17 metrov.

Podľa plánov má v nej cestovať 100 osôb, hoci Musk by chcel prepraviť počas jedného letu až 200 ľudí, čím by sa znížili náklady na osobu. Cesta má trvať 80 dní, ale možno až 150 v závislosti od technológií. No vo „vzdialenejšej  budúcnosti“ by sa vraj mohla skrátiť na 30 dní.

Kozmická loď by mala uniesť 450 ton nákladu a bude opätovne použiteľná. Kľúčový faktor je tankovanie na obežnej dráhe, ktoré robí let lacnejším, a teda aj uskutočniteľnejším. Bolo by neefektívne, keby musela niesť palivo aj na spiatočnú cestu. Preto by bolo ideálne, keby sa palivo dalo vyrobiť na Marse, čo by bolo pravdepodobne možné vzhľadom na prírodné zdroje planéty.

Aby medziplanetárna cesta nebola nudná, Musk sľubuje vybaviť kozmickú loď kinami, reštauráciami, zero G hrami a pod. V priebehu 40 až 100 rokov predpokladá 20 až 50 takýchto ciest s cieľom kolonizovať Mars. Mala by tam vzniknúť úplne sebestačná civilizácia, tvorená asi miliónom ľudí.

Musk sa zatiaľ nevenoval detailom, napr. ako tam budú ľudia žiť, čo budú jesť, neriešil ani otázky súvisiace so zdravím, napr. ako sa astronauti vyrovnajú so životom v podmienkach mikrogravitácie.

No cesta na Mars nebude jednosmerná. Je vraj dôležité dať ľuďom možnosť vrátiť sa, a to aj v prípade, že ju nevyužijú. A ako povedal Musk, „kozmickú loď potrebujeme dostať späť“.

Kto by takýto „výlet“ mohol absolvovať? „Snažíme sa to robiť tak, aby mohol ísť ktokoľvek,“ povedal Musk. „Možno po pár dňoch tréningu,“ dodal. Poznamenal však, že žiadne deti zrejme nepocestujú, pretože takéto lety sú nebezpečné a kozmonauti „musia byť pripravení umrieť“.

No zdá sa, že Musk má v plánoch kolonizácie Marsu vážnu konkurenciu. CEO Boeingu Dennis Muilenburg pred niekoľkými dňami vyjadril presvedčenie, že Boeing vyhrá preteky a dostane sa na Červenú planétu ako prvý. „Verím, že prvý človek, ktorý urobí krok na Marse, tam dorazí na rakete Boeingu,“ povedal Muilenburg.

Letecký podnik zohral významnú úlohu aj pri pristátí Apolla na Mesiaci a spolupracuje s NASA na vesmírnej kapsule Space Launch System (SLS), ktorá bude dopravovať astronautov do vesmíru v budúcnosti.

Podobne ako SpaceX aj Boeing pracuje na budúcich komerčných kozmických letoch a na technológiách na dopravu astronautov mimo vesmírnej stanice, potenciálne i na Mars. Vznikol dokonca návrh na spojenie Medzinárodnej vesmírnej stanice s „vesmírnym hotelom“ a laboratóriami na výskum mikrogravitácie.

Zdroj: theverge.com

dailymail.co.uk

Autor: Redakcia

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 3

V Južnej Kórei už možno surfovať rýchlosťou 52,5 Gb/s. Aj na existujúcom vedení

21.10.2016 00:25

Nová éra gigabitového internetu, UHD videa a služieb s virtuálnou a rozšírenou realitou vyžaduje zavádzanie novej sieťovej infraštruktúry. Juhokórejský operátor SK Broadband preto nasadil do používani ...

Technológie

Google naučil umelú inteligenciu narábať s vlastnou pamäťou

20.10.2016 00:22

Londýnska dcérska spoločnosť Googlu Deep Mind urobila prielom vo vývoji „myslenia“ počítačov vytvorením strojového učenia, ktoré kombinuje neurónové siete s konvenčnou počítačovou pamäťou. Neurónová ...

Technológie 1

Japonský robot Kengoro sa dokáže ochladzovať potením. Funguje to trikrát lepšie ako chladenie vzduchom

19.10.2016 00:16

Rovnako ako ľudské svaly aj motory, ktoré poháňajú roboty, generujú veľké množstvo tepla. Ale na rozdiel od ľudí roboty doteraz nemohli ochladzovať svoje mechanizmy potením. Robot zhotovený na Toki ...

1 Comments

  1. hah reakcia na: Elon Musk ide kolonizovať Mars. Obrovská kozmická loď dopraví 100 ľudí za 80 dní, vytvoria tam novú civilizáciu
    20.10.2016 18:10
    Elon Musk sa vobec nemusi bat konkurencie, ziadna nie je / o nej nepocut. Vyznam rakety nie je len v osidleni marsu ale v lepsom spristupneni vesmiru co umozni 1. potreba technikov pre raketu vo vesmire(kedze rakety nie su neznicitelne) takze mozno ratat s mnozstvom stanic a zariadeni na obeznej drahe, 2.vesmir bude blizsie aj vdaka marsu ako surovinoveho raja, 3. Vdaka tomuto mozno cakat konkurenciu a vyuzitie plneho potencialu statov kedze pojde aj o ekonomicku prilezitost. Dufam teda ze to Slovensko, a takisto EU nezaspi, totizto uz teraz je pozadu.
    Reagovať

Vyhľadávanie

Najnovšie videá