Image
29.11.2012 0 Comments

EÚ sa málo venuje kyberbezpečnosti, tvrdia experti

EU-zastava.jpg Európska únia podľa odborníkov nevyhradila na boj proti kybernetickému zločinu dostatočný objem finančných prostriedkov.

Hoci by sa mohlo zdať, že téma kybernetickej bezpečnosti má v Európskej komisii vysokú prioritu, zvýšenie rozpočtu na nasledujúcich sedem rokov iba o 14 percent tomu príliš nenasvedčuje. Takto aspoň situáciu hodnotia predstavitelia niektorých popredných bezpečnostných firiem.

Na obdobie medzi rokmi 2007 a 2013 komisia kybernetickému výskumu pridelila 350 miliónov eur. Na nadväzujúce obdobie 2013 - 2020 však k tejto sume pridala iba 50 miliónov eur.

Rik Ferguson, riaditeľ bezpečnostného výskumu a komunikácia v spoločnosti TrendMicro, označil 14 % zvýšenie výdavkov za ničotné. Komerčný bezpečnostný priemysel sa už podľa neho delí o svoje zdroje s neziskovými organizáciami a úrady konečne považujú počítačovú kriminalitu za reálnu hrozbu. Je teda na čase, aby sa tento pokrok prejavil aj na množstve investovaných prostriedkov.

Celkových 400 miliónov eur určených na kyberbezpečnosť poputuje zhruba do dvoch desiatok konkrétnych projektov. Patrí medzi ne napríklad Syssec, ktorý si kladie za cieľ prísť na spôsob, ako spoľahlivo predpovedať hrozby a zraniteľnosti, Nessos určený na vytvorenie architektúr a návrhov bezpečných sietí, SecureChange, ktorý testuje nové časti softvérov na zraniteľnosti, alebo Tclouds, na ktorého základe má vzniknúť skutočne spoľahlivý cloud.

V rozpočte sa myslí aj na zabezpečenie dát, čo je úloha projektu Ecrypt II združujúceho 32 výskumných ústavov, univerzít a súkromných spoločností. Výsledkom spolupráce má byť vznik lepších nástrojov a robustnejších algoritmov na digitálne podpisy.

Vo svojej správe Európska komisia uvádza, že v jedinom okamihu sa internetom šíri asi 150-tisíc rôznych malvérov, ktoré každý deň nakazia viac ako 1 milión používateľov. Antivírusová spoločnosť McAfee má potom vo svojej databáze dokonca viac ako 75 miliónov unikátnych škodlivých kódov, nehľadiac na botnety, ktoré sú zodpovedné za tretinu všetkých e-mailových správ posielaných každý deň. Podľa odhadov spôsobí kybernetický zločin ročne škody vo výške asi 750 miliárd eur.

Zdroj: computerworld.cz


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

Elektrické autá budú musieť pri nízkych rýchlostiach vydávať umelý zvuk, aby neohrozovali chodcov

29.11.2016 00:22

Podľa nového nariadenia vydaného americkým Národným úradom pre bezpečnosť cestnej premávky budú musieť byť elektrické a hybridné vozidlá hlučnejšie počas jazdy pri nízkej rýchlosti. Má sa tým zabrániť ...

Bezpečnosť

Aj slúchadlá vás môžu špehovať. Malvér z nich urobí mikrofón

28.11.2016 00:16

Opatrní používatelia počítačov prelepujú ich webovú kameru páskou. Iní sa obávajú sledovania pomocou mikrofónov, preto vypínajú či dokonca odstraňujú tieto audiokomponenty. No skupina izraelských výsk ...

Bezpečnosť

Generálmajor Jonathan Shaw: Kybernetickú bezpečnosť musí riešiť manažment, a nie IT oddelenie

25.11.2016 00:13

Pod názvom Judgment Day sa v Bratislave konal už 11. ročník konferencie zameranej na informačnú bezpečnosť. Na konferencii, ktorú pripravuje TEMPEST spolu so svojimi partnermi, sa každoročne stretáva ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá