Image
29.11.2012 0 Comments

EÚ sa málo venuje kyberbezpečnosti, tvrdia experti

EU-zastava.jpg Európska únia podľa odborníkov nevyhradila na boj proti kybernetickému zločinu dostatočný objem finančných prostriedkov.

Hoci by sa mohlo zdať, že téma kybernetickej bezpečnosti má v Európskej komisii vysokú prioritu, zvýšenie rozpočtu na nasledujúcich sedem rokov iba o 14 percent tomu príliš nenasvedčuje. Takto aspoň situáciu hodnotia predstavitelia niektorých popredných bezpečnostných firiem.

Na obdobie medzi rokmi 2007 a 2013 komisia kybernetickému výskumu pridelila 350 miliónov eur. Na nadväzujúce obdobie 2013 - 2020 však k tejto sume pridala iba 50 miliónov eur.

Rik Ferguson, riaditeľ bezpečnostného výskumu a komunikácia v spoločnosti TrendMicro, označil 14 % zvýšenie výdavkov za ničotné. Komerčný bezpečnostný priemysel sa už podľa neho delí o svoje zdroje s neziskovými organizáciami a úrady konečne považujú počítačovú kriminalitu za reálnu hrozbu. Je teda na čase, aby sa tento pokrok prejavil aj na množstve investovaných prostriedkov.

Celkových 400 miliónov eur určených na kyberbezpečnosť poputuje zhruba do dvoch desiatok konkrétnych projektov. Patrí medzi ne napríklad Syssec, ktorý si kladie za cieľ prísť na spôsob, ako spoľahlivo predpovedať hrozby a zraniteľnosti, Nessos určený na vytvorenie architektúr a návrhov bezpečných sietí, SecureChange, ktorý testuje nové časti softvérov na zraniteľnosti, alebo Tclouds, na ktorého základe má vzniknúť skutočne spoľahlivý cloud.

V rozpočte sa myslí aj na zabezpečenie dát, čo je úloha projektu Ecrypt II združujúceho 32 výskumných ústavov, univerzít a súkromných spoločností. Výsledkom spolupráce má byť vznik lepších nástrojov a robustnejších algoritmov na digitálne podpisy.

Vo svojej správe Európska komisia uvádza, že v jedinom okamihu sa internetom šíri asi 150-tisíc rôznych malvérov, ktoré každý deň nakazia viac ako 1 milión používateľov. Antivírusová spoločnosť McAfee má potom vo svojej databáze dokonca viac ako 75 miliónov unikátnych škodlivých kódov, nehľadiac na botnety, ktoré sú zodpovedné za tretinu všetkých e-mailových správ posielaných každý deň. Podľa odhadov spôsobí kybernetický zločin ročne škody vo výške asi 750 miliárd eur.

Zdroj: computerworld.cz


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť 1

Hackerská skupina Anonymous vyhlásila vojnu Donaldovi Trumpovi

20.01.2017 00:15

Skupina Anonymous vyzvala svojich priaznivcov na útok proti novo zvolenému americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi. Jeden z najobľúbenejších účtov spojených s hackerskou skupinou zverejnil na Twitt ...

Bezpečnosť

Čo nás čaká v bezpečnosti v roku 2017?

19.01.2017 00:15

Tak ako postupuje svet technológií míľovými krokmi dopredu, objavujú sa nové výzvy a problémy v oblasti bezpečnosti. Okrem novej legislatívy, ako je GDPR (General Data Protection Regulation, regulácia ...

Bezpečnosť

Návrat k faxom? Sedem hlavných bezpečnostných trendov na rok 2017

17.01.2017 00:10

Podľa spoločnosti GFI Software budú v oblasti podnikovej IT bezpečnosti v roku 2017 pokračovať trendy minulého roka, ktorý môžeme v mnohých ohľadoch považovať za prelomový. Prudký nárast ransomvéru, k ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ShowIT

Najnovšie videá