Image
29.11.2012 0 Comments

Forrester: Majú sa zákazníci obávať problémov HP?

HP2-vyrez.jpg Richard Fichera, analytik agentúry Forrester Research, tvrdí (a nie je sám), že HP zažíva krušné časy. Od súdnych sporov s Oraclom, ktorý bol pre firmu jedným z historicky najsilnejších partnerov, cez výmenu niekoľkých riaditeľov za pár rokov, stratu pozícií na trhu s PC, pokračujúce prepúšťanie až po masívne odpisy za nevydarené akvizície.

A ako sa podľa Ficheru zdá, problémy sa spoločnosti Hewlett-Packard držia aj naďalej. Silne medializovaný škandál s nákupom spoločnosti Autonomy, keď počas akvizičného procesu došlo k masívnym finančným únikom, je tak len jeden z mnohých čriepkov skladačky, ktorá v súčasnosti tvorí verejný image firmy HP.

Hoci to v HP vrie a padajú otázky a obvinenia, či za problémy môže ešte Léo Apotheker (ktorý sa z HP snažil urobiť „softvérovú spoločnosť") alebo skôr už Meg Whitmanová a ako taká situácia mohla vôbec nastať, oveľa dôležitejšia je podľa Richarda Ficheru otázka, či má táto skutočnosť desiť zákazníkov. Teda najmä desiatky tisíc firiem, ktoré si od HP kúpili milióny serverov, úložné systémy či sa spoliehajú na služby poskytované firmou Hewlett-Packard.

Fichera je presvedčený, že v „taktickej rovine" sa zatiaľ nie je čoho obávať, hoci masové médiá problémy firmy silno zviditeľňujú a rozmazávajú. Takisto cena akcií HP, ktorá posledné dva roky vytrvalo klesá, je podľa analytika až prehnane nízka a HP zostáva stále silným hráčom. Treba si uvedomiť, že aj napriek problémom ide stále o 120-miliardovú spoločnosť (tým sa myslí ročný obrat), ktorá v jadre zostáva veľmi spoľahlivým dodávateľom riešení pre kritickú IT infraštruktúru v moderných podnikoch. Jej produkty v tejto oblasti, ako napríklad posledná generácia serverov či úložných systémov, sú zo všetkých stránok vysoko konkurencieschopné, má stále veľa zákaziek a podnikoví klienti jej riešeniam stále veria.

Na tomto základe by HP malo podľa Ficheru stavať, aby bolo aj naďalej vnímané ako životaschopný a konkurencieschopný dodávateľ. No ak sa HP bude snažiť prenikať aj do iných oblastí trhu, malo by byť oveľa obozretnejšie než predtým, každý prechmat bude teraz oveľa viac viditeľný a ľahko prebije úspechy v iných oblastiach.

Veľmi dôležité je aj to, že HP má medzi svojimi zamestnancami stále veľmi kvalitné technické i manažérske talenty, ktoré zostávajú otrasmi vo firme zdanlivo nedotknuté a zdá sa, že ďalej dokážu vykonávať svoju prácu veľmi dobre aj napriek prechmatom najvyššieho vedenia. Fichera tvrdí, že štyri roky pracoval v HP v skupine networking (The Enterprise Servers, Storage and Networking Group), a teda má priamu skúsenosť zvnútra firmy, ako funguje, akú má úroveň. Vraj by bolo veľmi ťažké zraziť ju na kolená. Hoci niet pochýb o tom, že pokračujúce škandály nahrávajú konkurentom HP, ktorí sa ich budú snažiť využiť na svoj prospech.

Richard Fichera z Forrester preto hovorí, že ak vás škandály HP z posledného obdobia dostali ako zákazníka do neistoty, nie sú v skutočnosti priveľké obavy na mieste. Mediálne šialenstvo a realita sú často veľmi odlišné veci, a hoci z HP zmizlo vinou účtovných machinácií niekoľko miliárd dolárov a hoci jeho vedenie niekoľkokrát zlyhalo, nemení to nič na kvalite produktov a služieb tejto spoločnosti. HP podľa neho zostane aj naďalej silným hráčom na poli podnikových riešení a firmy, ktoré zvažujú nákup IT infraštruktúry pre svoje dátové centrá, by sa nemali nechať odradiť a zrušiť svoje plány či dokonca aj viacročné zmluvy na nákup produktov a služieb HP. Na to je zatiaľ ešte priskoro.

Zdroj: ictmanazer.cz


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Prieskumy trhu

Predaj tabletov klesá aj v treťom štvrťroku. Najviac to pocítili Apple a Samsung, Amazon, naopak, raketovo rastie

08.11.2016 00:10

Podľa predbežných údajov spoločnosti IDC v treťom štvrťroku 2016 (3Q16) pokračoval na svetových trhoch prepad dodávok tabletov. Hoci dodávky v 3Q16 vzrástli v porovnaní s druhým štvrťrokom 2016 o 9,8 ...

Prieskumy trhu 2

Prieskum: Po akých počítačoch túžia Slováci, ako často ich menia a koľko sú ochotní zaplatiť

04.11.2016 00:12

Spotrebiteľský prieskum Microsoftu odhalil niekoľko zaujímavých atribútov. Slováci, ale aj Česi si na nákup notebooku či tabletu radšej zájdu do kamenného obchodu. V e-shopoch nakupujú najmä mladí ľud ...

Prieskumy trhu

Samsung aj Apple vedú rebríček. Z podielu im však stále viac ukrajujú čínske značky

02.11.2016 00:07

Podľa prieskumu spoločnosti IDC sa v treťom štvrťroku 2016 dodalo na svetový trh 362,9 milióna smartfónov. Aj napriek stiahnutiu Samsung Galaxy Note 7 objem dodávok v medziročnom porovnaní vzrástol o  ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá