Image
14.3.2013 0 Comments

„Lajky“ na Facebooku o vás prezradia aj sexuálnu orientáciu, náboženstvo či užívanie drog

facebook_like.jpg V januári Facebook predstavil svoj nový vyhľadávací nástroj Graph Search, ktorý vám dá odpoveď takmer na akúkoľvek otázku týkajúcu sa sociálnej siete. Komunikuje prirodzeným jazykom (zatiaľ len v angličtine), môžete sa ho spýtať napríklad na obľúbenú hudbu priateľov vašich a v okamihu máte k dispozícii odpoveď. Facebook svoj vyhľadávač postupne sprístupňuje záujemcom, ktorí oň požiadajú na tejto adrese.

Je obdivuhodné, ako rýchlo dokáže Graph Search spojiť čriepky informácií, ktoré „vyšťúra" na Facebooku. Na druhej strane je desivé, akým množstvom dát disponuje. Iste, sú to všetko verejne dostupné informácie a k výsledku by ste sa mohli dopracovať aj sami, ale trvalo by vám to neúnosne dlhý čas, zatiaľ čo Graph Search ho vychrlí za okamih.

Pritom databáza, ktorú prehľadáva, je obrovská. Veď vezmime do úvahy, že takmer miliarda používateľov Facebooku denne udelí 2,7 miliardy „lajkov" a týždenne nadviazané vzťahy sa pohybujú v rádoch desiatok miliárd.

Ak teda klikáte na tlačidlo Páči sa mi, robte to s rozvahou, pretože pomocou Graph Search si bude môcť podľa tejto stránky ktokoľvek vyhľadať vaše preferencie. Pritom z vašich „lajkov" možno odvodiť poznatky o vás, medziiným napríklad aj vašu sexuálnu orientáciu, užívanie drog, vierovyznanie a pod.

K tomuto záveru prišiel na základe prieskumu tím vedený Michalom Kosinským, psychológom z Cambridgeskej univerzity vo Veľkej Británii, ktorý vytvoril facebookovú aplikáciu myPersonality. Dobrovoľníci, ktorí sa do prieskumu zapojili, museli okrem iného aj označovať stránky, ktoré sa im páčia.

Výskumníci potom vybrali databázu 58 000 dobrovoľníkov, aby vytvorili štatistický model na predikciu osobných atribútov na základe „lajkovania". Dospeli k zaujímavým výsledkom. Pohlavie a rasu možno odvodiť na tomto základe takmer úplne presne (s presnosťou na 93 %, resp. 95 %). Homosexuálnu orientáciu určili u mužov s istotou na 88 %, u žien na 75 %, náboženstvo s presnosťou 82 %. Ale aj také vlastnosti ako fajčenie, užívanie alkoholu či drog sa dali určiť pomerne presne (73 %, 70 % a 65 %).

Počítač túto pravdepodobnosť vypočítal jednoducho z toho, že sa danej osobe kedysi zapáčila stránka, ktorá je pre príslušný atribút typická.

Kompletná štúdia je k dispozícii v tomto dokumente PDF.

Takéto informácie si o používateľoch zhromažďuje aj Facebook či Google, aby im ponúkli napr. personalizovanú reklamu. A vďaka mocnému vyhľadávaciemu enginu Graph Search si na vás takto bude môcť „posvietiť" doslova ktokoľvek.

Zdroj: news.sciencemag.org
theregister.co.uk


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Internet 1

Prečo Google v utorok večer nefungoval?

24.11.2016 00:15

V utorok večer postihol služby Googlu rozsiahly výpadok, ktorý trval zhruba dve hodiny a zasiahol vo veľkej miere krajiny strednej Európy vrátane Česka a Slovenska. Používatelia nemali prístup k vyhľa ...

Internet

Instagram konkuruje Facebooku a Snapchatu. Zavádza živé video a miznúce správy

24.11.2016 12:00

Instagram sa pri svojich novinkách už aj v minulosti inšpiroval Snapchatom a tentoraz podľa jeho vzoru pridáva aj živé videá a miznúce správy. Živé videá čoskoro umožnia používateľom jednoduchým stla ...

Internet

Sociálna sieť LinkedIn v Rusku končí, ďalší na rade je Facebook a Twitter

18.11.2016 00:06

Federálna služba pre dozor v oblasti telekomunikácií, informačných technológií a masmédií (Roskomnadzor) vo štvrtok oznámila, že nariadila poskytovateľom komunikačných služieb zablokovať prístup na Li ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá