Image
14.3.2013 0 Comments

Chromebook Pixel ponúka 1 TB v službe Drive. Prichádza cenová vojna cloudových úložísk?

cloud_ulozisko.jpg Rad poskytovateľov služieb na ukladanie dát v cloude (cloud storage) vám ako samozrejmosť poskytne niekoľko gigabajtov priestoru zadarmo. Len čo potrebujete viac, musíte si priplatiť. No Google v tejto oblasti spolu s uvedením zariadenia Chromebook Pixel urobil zásadný posun - ponúka rovný terabajt úložného priestoru v službe Google Drive, čo je zatiaľ nevídaná hodnota, zodpovedajúca bežným pevným diskom.

Doterajším rekordérom v poskytovaní úložného priestoru zadarmo bola pravdepodobne služba Mega s limitom 50 GB. Ponuka Googlu je tak úplne prelomová, treba však doplniť, že sľubovaný terabajt zadarmo je viazaný na kúpu Chromebooku a na obdobie troch rokov. Pritom cena tohto prístroja má byť v USA 1299 dolárov, čo evokuje skutočnosť, že používateľ si za cloudové úložisko nakoniec pekne zaplatí. A to aj v prípade, že stanovenú kapacitu vôbec nevyužije. Normálne Google 1 TB kapacity vo služby Drive ponúka za 49,99 dolára, takže za uvedené tri roky by používateľ dal v súčte 1800 dolárov. Ak si kúpi Chromebook Pixel, môže teoreticky ušetriť zhruba 500 dolárov. No komentátori sú pomerne skeptickí k tomu, či je táto cesta správna.

Nové modely predaja priestoru v cloude

Hlavný dôvod bol už naznačený - len málokto skutočne potrebuje terabajt cloudového priestoru. Ak patríte medzi tých používateľov, ktorí by ho dokázali hravo využiť, potom pre vás ide o výbornú ponuku. No ak spadáte do skupiny, pre ktorú ide o absolútnu zbytočnosť, potom od Chromebooku Pixel ruky preč.

Analytici však aj napriek tomu hovoria o zaujímavom strategickom ťahu, nevylučujú, že krok Googlu by mohli nasledovať aj ďalší významní hráči na trhu. Dobrú pozíciu má napríklad Apple, ktorého produkty sú úzko zviazané so službou iCloud. Takisto Microsoft sa snaží čoraz viac orientovať na ponuku služieb v cloude a na propagáciu jeho úložiska SkyDrive. Obaja títo hráči zatiaľ ponúkajú v základnej bezplatnej ponuke len niekoľko gigabajtov priestoru (v prípade SkyDrive od Microsoftu je to 7 GB a pri iCloude 5 GB), ale nemožno vylúčiť, že by mohli na ťah Googlu reagovať podobnou ponukou.

Tá by pritom mohla priniesť pokračovanie revolúcie, ku ktorej v oblasti computingu dochádza, teda urýchliť presun od tzv. tučných klientov (teda klasických PC) ku cloudu, ktorý bude dostupný z ľubovoľného zariadenia a kde bude mať používateľ uložené všetky svoje dáta. Práve ponuka veľkokapacitných úložných priestorov v tomto posune môže hrať kľúčovú rolu. To napomáha aj dlhodobý pokles cien, a to nielen pre koncových používateľov, ale aj pre podniky.

Ceny cloudových úložísk padajú

Napríklad Amazon nedávno znížil cenu svojej služby EC2 približne o 27 %. Ide navyše už o druhý výraznejší pokles po zlacňovaní v minulom novembri, keď znížil ceny za cloudové úložné služby aj Google. K významným krokom Amazonu patrilo aj minuloročné uvedenie vysokokapacitného dátového archívu Glacier s cenou 1 cent za 1 GB priestoru. Takisto Microsoft (hoci iste neochotne) v decembri znížil cenu za Azure storage a Rackspace sa k podobnému kroku odhodlal tento rok vo februári.

Tento zoznam by mohol pokračovať a situácia, keď veľkí hráči konštantne znižujú ceny a ponúkajú nové služby, jasne poukazuje na prebiehajúcu konkurenčnú vojnu, pričom komentátori tvrdia, že môže aj naďalej pokračovať. Poskytovatelia majú totiž stále priestor na znižovanie cien, ktorý sa im zväčšuje spolu s nárastom používateľov a s úsporami z rozsahu. Tento rok preto bude sprevádzaný množstvom súbojov veľkých hráčov a profitovať z toho budú tak koncoví používatelia, ako aj firmy, ktoré majú o cloudové úložisko záujem.

Zlá správa pre malých hráčov

Prvá fáza, ktorá bola charakterizovaná súbojom na poli podnikových cloudových úložných služieb, je teda teraz nasledovaná druhou fázou, ktorá sa spája s ponukou pre koncových používateľov. Možno preto špekulovať, že možnosť využívať zadarmo väčšie cloudové úložisko budú mať okrem majiteľov Chromebookov aj používatelia iPadov či prístrojov Surface Pro a Surface RT od Microsoftu. Tieto ponuky síce nebudú úplne zadarmo ako v prípade uvedenom v úvode, ale možno predpokladať, že dosiahnu skôr nepredstaviteľne nízke ceny.

Ako sme už spomenuli, ide o dobrú správu pre používateľov a firmy, ale už nie natoľko pre malých poskytovateľov cloudového úložného priestoru, ktorí veľkým hráčom, ako sú Apple, Google, Microsoft alebo Amazon, nebudú môcť svojimi cenami konkurovať. Je to logický vývoj a k podobnému prečisteniu dochádza na trhu pravidelne. Ide o jednoduchú matematiku, keď sa giganty ešte posilnia, zatiaľ čo malí hráči budú strácať a možno očakávať, že množstvo z nich tento trh postupne opustí. Cenová vojna totiž často býva vyhladzovacou vojnou, v ktorej prežijú len tí najsilnejší.

Zdroj: ictmanazer.cz


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Internet 1

Prečo Google v utorok večer nefungoval?

24.11.2016 00:15

V utorok večer postihol služby Googlu rozsiahly výpadok, ktorý trval zhruba dve hodiny a zasiahol vo veľkej miere krajiny strednej Európy vrátane Česka a Slovenska. Používatelia nemali prístup k vyhľa ...

Internet

Instagram konkuruje Facebooku a Snapchatu. Zavádza živé video a miznúce správy

24.11.2016 12:00

Instagram sa pri svojich novinkách už aj v minulosti inšpiroval Snapchatom a tentoraz podľa jeho vzoru pridáva aj živé videá a miznúce správy. Živé videá čoskoro umožnia používateľom jednoduchým stla ...

Internet

Sociálna sieť LinkedIn v Rusku končí, ďalší na rade je Facebook a Twitter

18.11.2016 00:06

Federálna služba pre dozor v oblasti telekomunikácií, informačných technológií a masmédií (Roskomnadzor) vo štvrtok oznámila, že nariadila poskytovateľom komunikačných služieb zablokovať prístup na Li ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá