Image
21.9.2016 1 Comments

Drony dostali na obranu lietadiel a tankov prvý antilaserový laser

Čoraz viac krajín vybavuje svoju armádu vysokovýkonnými laserovými zbraňami, a tak sa vynára otázka obrany pred nimi. Helios je prvý antilaserový laser, ktorého úlohou je chrániť lietadlá a ďalšie vojenské stroje proti laserovým útokom.

Americká armáda má veľké množstvo ručných aj na vozidlá namontovaných laserov, ktoré možno použiť napríklad na oslnenie nepriateľa. A vojnová loď USS Ponce má vo výbave také silné lasery, že dokážu zostreliť letiace drony.

No nielen americká armáda disponuje laserovými zbraňami. V auguste ukrajinská pohraničná stráž uviedla, že traja jej príslušníci utrpeli popálenie sietnice pri sledovaní aktivít separatistov ďalekohľadom. Predpokladá sa, že bol proti nim použitý laser.

Na obranu proti vojenským laserom spoločnosť Adsys Controls z kalifornského Irvinu vytvorila systém Helios, ktorý sa dá montovať na drony. Na to, aby útočný laser napáchal väčšiu škodu, musí byť zameraný na svoj cieľ minimálne niekoľko sekúnd. Helios mu v tom môže zabrániť rušením systémov kontrolujúcich lúč, ktoré predstavujú Achillovu pätu všetkých laserových zbraní. „Kontrola lúča je kritická funkcia vysokoenergetických laserov,“ vysvetľuje Brian Goldberg, CEO Adsys.

Helios dokáže detegovať prichádzajúci laserový lúč a identifikovať jeho kľúčové vlastnosti, ako je intenzita, vlnová dĺžka, frekvencia impulzov a zdroj. Potom interferuje s ovládacím prvkom lúča (možno vyslaním vlastného nízkoenergetického laserového lúča), takže útočiaci laser sa nemôže zamerať na cieľ. „Poskytuje trvalú ochranu,“ hovorí Goldberg. „Nejde len o získanie času.“

Nevie sa presne, ako sa interferencia uskutočňuje, môže ísť napríklad o oklamanie riadiaceho systému, že lúč zasiahol cieľ, hoci v skutočnosti ho laser o niekoľko metrov minul. Priamy zásah je sprevádzaný veľkým zábleskom, takže spomínaný impulz vyslaný späť antilaserovým systémom môže budiť zdanie, že útočný laser zasiahol cieľ.

No tento trik zároveň znamená zraniteľnosť pre antilaserový systém. Na narušenie zameriavania totiž musí vyslať dostatok energie, čím sa sám zviditeľní a môže sa stať terčom.

Zdroj: newscientist.com

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Spreje na vypínanie génov umožnia geneticky zlepšovať rastliny bez zmeny DNA

18.01.2017 00:40

Ak sa vám nepáči farba niektorých kvetov v záhrade, možno ju jedného dňa budete môcť zmeniť jednoduchým postriekaním sprejom, ktorý vypne ich určité gény. Poľnohospodári môžu takéto postreky na vypín ...

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

Technológie

Hardvérová divízia Facebooku pracuje na technológii, ktorá vyzerá ako čítanie myšlienok

16.01.2017 00:30

Pred istým časom sa Mark Zuckerberg v jednom rozhovore vyjadril, že je presvedčený o tom, že jedného dňa si ľudia budú navzájom posielať myšlienky s využitím digitálnych technológií. Teraz sa jeho sen ...

1 Comments

  1. Takže treba ešte vymyslieť... reakcia na: Drony dostali na obranu prvý antilaserový laser
    21.9.2016 15:09
    Takže treba ešte vymyslieť antilaser na ten antilaser... :-)
    Reagovať

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá