Image
2.10.2012 0 Comments

Desať najväčších rivalít v IT alebo S kým všetkým sa Apple nemal rád

10 najväčších IT rivalít.jpg Rivalita sa objavuje v každom odvetví a inak to nie je ani vo svete IT. V poslednom čase môžeme sledovať najmä rivalitu medzi Applom a Samsungom, ale história si pamätá viacero zaujímavých prípadov - ako si však môžete všimnúť, Apple a Steve Jobs sa spomínajú dosť často.

1. Samsung vs. Apple

Vzťahy medzi Samsungom a Applom boli napäté od roku 2008, keď sa na trhu objavil prvý iPhone. Kórejská spoločnosť vtedy prezentovala svoj telefón Samsung Instinct v reklame s podtitulom Apple Eater. Situácia sa postupom času iba zhoršovala, v roku 2011 si robil Samsung posmech z fanúšikov Applu a podobná reklama sa objavila aj počas tohtoročného Super Bowlu. Okrem toho sa Samsung aj Apple v poslednom čase spomínali najmä v súvislosti s patentovým súdom alebo reklamou, ktorá porovnáva Galaxy SIII a iPhone 5.

2. Apple vs. Microsoft

Tento spor siaha hlboko do minulosti. Obe spoločnosti pôvodne spolupracovali a pre počítače Apple II bol k dispozícii aj softvér od Microsoftu. S príchodom Windows, ako konkurencie pre Macintosh, sa však z týchto spoločností stali rivali. Hoci mali oba operačné systémy podobné dizajnové prvky, Microsoft mal v čase uvedenia Windows 95 na trhu podiel 90 %. Apple sa však vrátil a momentálne dominuje trhu s tabletmi.

3. Apple vs. IBM

Prv ako Apple začal súperiť s Microsoftom, bola hlavným rivalom spoločnosť IBM. Steve Jobs v roku 1984 prirovnal IBM k Veľkému Bratovi, pričom jeho odpor k tejto spoločnosti bol zrejmý aj z jeho vyjadrení: „Ak urobíme veľkú chybu a IBM vyhrá, osobne si myslím, že nás čaká temné počítačové obdobie na najbližších 20 rokov."

4. Apple vs. Dell

Michael Dell sa v roku 1997 vyjadril, že pokiaľ by bol vo vedení Applu, „spoločnosť by zavrel a peniaze by vrátil vlastníkom akcií". Jobsova reakcia na seba nenechala dlho čakať: „Apple a Dell sú jedny z mála spoločností, ktoré v tomto biznise zarábajú. Apple vďaka inováciám, Dell preto, že je ako Wal-Mart."

5. Apple vs. Google

Z hľadiska mobilných operačných systémov ide o aktuálnu rivalitu. Android vs. iOS sa na trhu mobilných zariadení rieši každý deň. Jobs svojho času dokonca vyhlásil, že Android zničí, pretože ide o ukradnutý produkt - podľa neho je Android nepodarená kópia operačného systému iOS. Bez ohľadu na Jobsov odpor proti produktu Googlu spoločnosť si po jeho smrti uctila jeho pamiatku. Rivalita však trvá až dodnes.

6. Apple vs. Adobe

Opäť Jobs, ktorý si tentoraz zobral na paškál Adobe Flash. Zariadenia s iOS túto technológiu nepodporujú a dôvod je podľa Jobsa zrejmý - ak náhodou operačný systém Mac spadne, je to pre Flash. Adobe mal podľa zakladateľa Applu veľký potenciál, ktorý ostal nevyužitý. Hoci Adobe reagoval na situáciu reklamnou, obe spoločnosti sa nakoniec uzmierili.

7. Sun Microsystems vs. Microsoft

Hoci sa v rámci IT komunity nájde málo ľudí, ktorí by verejne kritizovali ostatné spoločnosti, tak ako to robil Steve Jobs, koncom 90. rokov sa do tejto skupiny radil aj Scott McNealy, vtedajší CEO spoločnosti Sun Microsystems. Ten kritizoval Microsoft - okrem urážok v súvislosti s Windows NT nazval lídrov Microsoftu pojmom „Ballmer and Butt-head" a pripomienky mal aj k cenám licencií produktov Microsoftu.

8. Oracle vs. Microsoft

Pomerne krátka epizóda, ale CEO Oraclu Larry Ellison si najal detektíva, aby odhalil nekalé aktivity Microsoftu.

9. Motorola vs. Apple

Motorola predstavila svoj tablet Xoom štýlovou reklamou - tá zobrazovala budúcnosť ovládanú Applom a rebelov, ktorí používajú Motorolu Xoom. Zariadeniu to však príliš nepomohlo a postavenie iPadu na trhu s tabletmi Motorola neohrozila.

10. AT&T vs. Verizon

Medzi dvoma hlavnými americkými mobilnými operátormi neboli nikdy bezproblémové vzťahy. Situácia vyvrcholila najmä v roku 2011, keď obe spoločnosti pomocou iPhonu zosmiešňovali tú druhú - či už to boli problémy s vypadávaním hovorov, alebo nemožnosťou telefonovať a surfovať naraz. Celú situáciu nakoniec „hasil" Apple.

Zdroj: mashable.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

Šiesty ročník STARTUP AWARDS pozná víťazov a obsahom aj návštevnosťou prekonal všetky predchádzajúce

06.12.2016 00:15

Tohtoročné Startup Awards, ktoré sa konali v piatok 2. decembra v bratislavskom Istropolise, už majú svojich víťazov. V súťaži vyberala zahraničná odborná porota spomedzi dvanástich nápadov celkom v š ...

Biznis

Amazon bude prevážať dáta v kamiónoch. Chce tak ušetriť čas

05.12.2016 10:02

Na svojej používateľskej konferencii re:Invent predstavil Amazon nový spôsob, ako môžu zákazníci presúvať veľké objemy dát do jeho cloudovej služby Amazon Web Services (AWS). Pre veľké firmy, ktoré c ...

Biznis 1

Xiaomi vraj neutrpí poklesom predaja smartfónov, živia ho iné zdroje

02.12.2016 00:19

Prepad predaja smartfónov na čínskom trhu nebude mať významný dosah na spoločnosť Xiaomi, pretože bude kompenzovaný predajom inteligentných domácich spotrebičov a príjmami zo softvéru. Povedal to star ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá