Image
20.5.2016 0 Comments

Cisco v Bratislave ukázalo, ako sa brániť pred kyberzločinom

Zločinci v kyberpriestore sú čoraz trúfalejší. Počet útokov neklesá, naopak, profesionalita a sofistikovanosť pirátov je čoraz vyššia. Špičkový útok si navyše môže na virtuálnom trhovisku zločinu už kúpiť ktokoľvek. Domáci i zahraniční experti na konferencii Cisco SEC ukázali, ako firmy môžu v nebezpečnom svete úspešne brániť. Konferenciu v Bratislave sledovalo viac ako 270 návštevníkov.

Z kybernetického zločinu sa stal biznis a útoky na firemné systémy prinášajú zločincom obrovské sumy. Veľa firiem však s prevenciou váha, kým nie je neskoro. Napadnutie systému napríklad ransomvérom, čo je momentálne medzi zločincami v kurze, pritom môže firmu vyjsť veľmi draho.

Podľa štúdie Cisco Annual Security Report 2016 len 45 % organizácií na svete dôveruje svojmu súčasnému zabezpečeniu proti kybernetickým útokom. Podniky navyše čelia bezpečnostným výzvam, ktoré obmedzujú ich schopnosť zistiť, zmierniť a zotaviť sa z bežných i profesionálne pripravených kybernetických útokov. Nebezpečenstvo ešte zvyšuje starnúca IT infraštruktúra, zastaraná bezpečnostná štruktúra i interné postupy firiem. Zmenou musí zároveň prejsť aj odvetvie IT bezpečnosti. Sústrediť sa na prevenciu viac nestačí, bezpečnostní experti sa musia popasovať s tým, čo sa deje počas útokov i po nich.

To, čo dnes vidíme, je vlastne len digitalizovaná verzia starých typov zločinov. Výpalníci, vreckári, únoscovia – tak ako bežné firmy využívajú moderné technológie na zvýšenie efektivity, s ich pomocou modernizovali svoje taktiky aj zločinci,“ hovorí Martin Lee, šéf bezpečnostného výskumného tímu Cisco Talos.

Táto divízia Cisco sa venuje práve odhaľovaniu útokov, ich analýze a ochrane pred nimi. „Lovci hackerov“ minulý rok zablokovali exploit kit Angler, ktorý mal desaťtisíce obetí denne a svojim tvorcom mohol zarobiť až 34 miliónov dolárov za rok. Cisco Talos denne zachytí viac útokov, ako je vyhľadávaní pomocou Google.

V dnešnom prepojenom svete je každá spoločnosť technologickou spoločnosťou, a preto sa musí stať aj bezpečnostnou spoločnosťou. Kybernetický zločin totiž svetovú ekonomiku stojí odhadom od 375 miliárd do 575 miliárd eur ročne. Väčšina útokov pritom uspeje v priebehu hodín, no až 54 percent z nich si firmy nevšimnú celé mesiace, ba dokonca roky. Skrátenie času do odhalenia je preto pre odvetvie jedna z kľúčových priorít. Odhaduje sa, že detekcia trvá v priemere neprijateľných 100 až 200 dní. Spoločnosti Cisco sa podarilo skrátiť tento čas na približne 17,5 hodiny. Dôsledkom je zmenšenie škôd po kyberútoku a zníženie rizika i dosahu na zákazníkov i infraštruktúry na celom svete.

Karel Šimek z českého výskumného a vývojového centra Cisco pre kybernetickú bezpečnosť na konferencii predstavil Cognitive Threat Analytics, technológiu, ktorá aj s využitím umelej inteligencie dokáže poskytnúť automatickú ochranu počas celého trvania útoku.

Bežná firma s 500 ľuďmi každý týždeň zaznamená 1-2 prieniky ransomvéru alebo trójskych koní. Nám sa podarilo vytvoriť nástroj, ktorý pomocou analýzy veľkého množstva aj slabých signálov dokáže s takmer 100-percentnou istotou útoky odhaliť,“ povedal český expert.

Odborníci Cisco okrem toho na konferencii predstavili moderný bezpečnostný systém. Partneri a experti sa podelili o reálne skúsenosti s nasadením bezpečnostných technológií. Návštevníci si okrem najnovších trendov v oblasti kybernetickej bezpečnosti na Slovensku mohli na vlastné oči pozrieť aj to, ako vyzerá reálny hackerský útok.

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

Schengen pre dáta. EK chce odstrániť bariéry voľného cezhraničného pohybu dát v EÚ

16.01.2017 00:07

Európska komisia navrhla politické a právne riešenia na uvoľnenie potenciálu dátového hospodárstva EÚ. Ide pri tom o súčasť stratégie digitálneho jednotného trhu, ktorú predstavila v máji 2015. Inform ...

Biznis

10 trendov v oblasti podnikových sietí v roku 2017

14.01.2017 00:20

Stojíme na pokraji zásadných technologických zmien. Uplynulý rok vydláždil cestu a pripravil podmienky pre budúcnosť, ktorá rýchlo získava jasné obrysy. V roku 2017 môžeme očakávať týchto desať zmien, ...

Biznis 1

S kamerou na bratislavskom kole robotickej súťaže FIRST LEGO League (video)

16.01.2017 00:15

Tvorivosť žiakov a študentov je jeden z kľúčových faktorov ich budúcej úspešnosti a aj potvrdenie kvalitatívnej úrovne výučby informatiky v školách. Preto sme sa s našou kamerou prišli pozrieť na prie ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá