Image
5.3.2014 0 Comments

Bude Windows zadarmo? Microsoft chce k svojmu OS pribaliť Bing.

asus_vivotab_windows8.1.jpg Na internete sa objavujú zvesti o tom, že Microsoft uvažuje o novom spôsobe monetizácie svojich kľúčových produktov. Niektorí sa domnievajú, že chce podstatne znížiť licenčné poplatky za OEM verzie svojho desktopového operačného systému (a možno aj Windows Phone). Ďalšie správy dokonca naznačujú, že by mohol zájsť tak ďaleko, že by svoj Windows Phone OS poskytoval úplne zadarmo.

Napokon mu vraj môže byť jedno, či jeho príjmy pochádzajú z OEM alebo z poplatkov zákazníkov za aplikácie a služby. Tento argument však ignoruje súčasnú realitu, keď tieto aplikácie a služby tvoria „súčasť" operačného systému. OneDrive, Mapy Bing a Bing SmartSearch a základné aplikácie Office (pre používateľov Windows RT) sa dodávajú zadarmo s Windows 8. A OneDrive, Bing, hudobný streaming Xboxu a Mobile Office sa dodávajú spolu s Windows Phone 8.

Bude musieť Microsoft nasledovať príklad Googlu, ktorý spoplatnil predtým bezplatnú službu Google Apps pre všetkých používateľov, ktorí nemajú podnikový účet? Môžu v Redmonde počítať s tým, že teraz ich príjmy potiahnu poplatky účtované za služby navyše, napr. za dodatočný úložný priestor na OneDrive nad rámec 7 GB, ktoré dostávajú k dispozícii všetci noví používatelia bezplatne? Alebo majú nejaký iný spôsob, ako kompenzovať výpadok v príjmoch spôsobený znížením poplatkov za Windows a Windows Phone, prípadne ich úplným zrušením?

Microsoft už dlhší čas čelí kritike za drahé licencie operačného systému. Konkurencia využíva skôr opačný spôsob - poskytuje produkt za nízku cenu, prípadne aj zadarmo a zarába na predaji služieb a obsahu. Ako príklad možno spomenúť Amazon a jeho čítačku Kindle.

Nedávno známy zdroj uniknutých informácií WZor odhalil experimenty Microsoftu s operačným systémom nazvaným Windows 8.1 with Bing. Nie je celkom jasné, o čo ide, keďže Windows 8.1 už obsahuje Bing SmartSearch v predvolenom nastavení (je to zabudovaná verzia Bingu slúžiaca na vyhľadávanie v počítači používateľa s výnimkou e-mailov, na OneDrive a na webe). Je možné, že v tejto edícii by sa Bing nedal vypnúť.

windows81_with_bing.jpg

Nová verzia zrejme poslúži Microsoftu na experimentovanie v oblasti speňaženia jeho produktov. Možno má naznačiť budúcu situáciu, keď spotrebitelia dostanú operačný systém v podstate zadarmo. No je ťažké predpokladať, že by sa objavila už v súvislosti s aktualizáciou s názvom Update 1, ktorá má prísť už na jar. Každopádne to však svedčí o zmene názoru vedenia Microsoftu na rolu Windows v spoločnosti.

Zdroj: zdnet.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Microsoft to s mobilmi nevzdáva. Ukázal, že na mobiloch bude možné spustiť Windows 10 i Photoshop

09.12.2016 10:00

Na konferencii WinHEC v Číne Microsoft demonštroval, že sa mu podarilo spustiť operačný systém Windows 10 na procesore Qualcomm Snapdragon 820. Je to teda prvý procesor ARM s podporou plnohodnotného W ...

Produkty

Ako v IMAX. Prvý projektor DLP so 4K rozlíšením a certifikáciou THX HD Display

09.12.2016 00:10

Spoločnosť BenQ uvádza na trh nový model pre domáce kino BenQ W11000. Prvý a zatiaľ svetovo jediný 4K UHD projektor DLP s prestížnou certifikáciou THX na HD obraz ponúka 8,3 milióna pixelov, farebné p ...

Produkty

Gionee ponúkne prémiový smartfón so 7000 mAh batériou, trojicou foťákov a 6 GB RAM

09.12.2016 00:25

U nás málo známy čínsky výrobca Gionee pripravuje zaujímavý smartfón. Bude určený len na domáci trh, ale aj tak si zaslúži pozornosť pre svoju impozantnú hardvérovú konfiguráciu. Síce ešte nebol ofici ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá