Image
5.3.2014 0 Comments

Bude Windows zadarmo? Microsoft chce k svojmu OS pribaliť Bing.

asus_vivotab_windows8.1.jpg Na internete sa objavujú zvesti o tom, že Microsoft uvažuje o novom spôsobe monetizácie svojich kľúčových produktov. Niektorí sa domnievajú, že chce podstatne znížiť licenčné poplatky za OEM verzie svojho desktopového operačného systému (a možno aj Windows Phone). Ďalšie správy dokonca naznačujú, že by mohol zájsť tak ďaleko, že by svoj Windows Phone OS poskytoval úplne zadarmo.

Napokon mu vraj môže byť jedno, či jeho príjmy pochádzajú z OEM alebo z poplatkov zákazníkov za aplikácie a služby. Tento argument však ignoruje súčasnú realitu, keď tieto aplikácie a služby tvoria „súčasť" operačného systému. OneDrive, Mapy Bing a Bing SmartSearch a základné aplikácie Office (pre používateľov Windows RT) sa dodávajú zadarmo s Windows 8. A OneDrive, Bing, hudobný streaming Xboxu a Mobile Office sa dodávajú spolu s Windows Phone 8.

Bude musieť Microsoft nasledovať príklad Googlu, ktorý spoplatnil predtým bezplatnú službu Google Apps pre všetkých používateľov, ktorí nemajú podnikový účet? Môžu v Redmonde počítať s tým, že teraz ich príjmy potiahnu poplatky účtované za služby navyše, napr. za dodatočný úložný priestor na OneDrive nad rámec 7 GB, ktoré dostávajú k dispozícii všetci noví používatelia bezplatne? Alebo majú nejaký iný spôsob, ako kompenzovať výpadok v príjmoch spôsobený znížením poplatkov za Windows a Windows Phone, prípadne ich úplným zrušením?

Microsoft už dlhší čas čelí kritike za drahé licencie operačného systému. Konkurencia využíva skôr opačný spôsob - poskytuje produkt za nízku cenu, prípadne aj zadarmo a zarába na predaji služieb a obsahu. Ako príklad možno spomenúť Amazon a jeho čítačku Kindle.

Nedávno známy zdroj uniknutých informácií WZor odhalil experimenty Microsoftu s operačným systémom nazvaným Windows 8.1 with Bing. Nie je celkom jasné, o čo ide, keďže Windows 8.1 už obsahuje Bing SmartSearch v predvolenom nastavení (je to zabudovaná verzia Bingu slúžiaca na vyhľadávanie v počítači používateľa s výnimkou e-mailov, na OneDrive a na webe). Je možné, že v tejto edícii by sa Bing nedal vypnúť.

windows81_with_bing.jpg

Nová verzia zrejme poslúži Microsoftu na experimentovanie v oblasti speňaženia jeho produktov. Možno má naznačiť budúcu situáciu, keď spotrebitelia dostanú operačný systém v podstate zadarmo. No je ťažké predpokladať, že by sa objavila už v súvislosti s aktualizáciou s názvom Update 1, ktorá má prísť už na jar. Každopádne to však svedčí o zmene názoru vedenia Microsoftu na rolu Windows v spoločnosti.

Zdroj: zdnet.com


Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Slovenská premiéra: ASUS ZenBook 3 a ASUS ZenFone 3

25.10.2016 23:00

Vlajkové lode spoločnosti ASUS vplávali na slovenský trh naozaj symbolicky a štýlovo. Boli predstavené na tlačovej konferencii v Rivers club na lodi zakotvenej na petržalskej strane Dunaja ZenBook3 j ...

Produkty

Ako funguje štvorfarebná tlačiareň od PRUSA 3D

26.10.2016 00:00

Pred niekoľkými mesiacmi sme predstavili novú verziu 3D tlačiarne Original Prusa i3 MK2, s väčšou tlačovou plochou, automatickou kalibráciou a niekoľkými ďalšími vylepšeniami. Vývojári PRUSA 3D naprie ...

Produkty

Pripravte sa na smartfóny s 8 GB RAM. Samsung uviedol prvý mobilný pamäťový modul 8 GB LPDDR4 DRAM

25.10.2016 00:19

Samsung oznámil, že uviedol prvé mobilné 8 GB riešenie pamätí LPDDR4 DRAM, ktoré má výrazne zlepšiť používateľský zážitok najmä pre tých, ktorí používajú zariadenia s Ultra HD a veľkou obrazovkou. 8 G ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá