Image
5.3.2014 0 Comments

Bude Windows zadarmo? Microsoft chce k svojmu OS pribaliť Bing.

asus_vivotab_windows8.1.jpg Na internete sa objavujú zvesti o tom, že Microsoft uvažuje o novom spôsobe monetizácie svojich kľúčových produktov. Niektorí sa domnievajú, že chce podstatne znížiť licenčné poplatky za OEM verzie svojho desktopového operačného systému (a možno aj Windows Phone). Ďalšie správy dokonca naznačujú, že by mohol zájsť tak ďaleko, že by svoj Windows Phone OS poskytoval úplne zadarmo.

Napokon mu vraj môže byť jedno, či jeho príjmy pochádzajú z OEM alebo z poplatkov zákazníkov za aplikácie a služby. Tento argument však ignoruje súčasnú realitu, keď tieto aplikácie a služby tvoria „súčasť" operačného systému. OneDrive, Mapy Bing a Bing SmartSearch a základné aplikácie Office (pre používateľov Windows RT) sa dodávajú zadarmo s Windows 8. A OneDrive, Bing, hudobný streaming Xboxu a Mobile Office sa dodávajú spolu s Windows Phone 8.

Bude musieť Microsoft nasledovať príklad Googlu, ktorý spoplatnil predtým bezplatnú službu Google Apps pre všetkých používateľov, ktorí nemajú podnikový účet? Môžu v Redmonde počítať s tým, že teraz ich príjmy potiahnu poplatky účtované za služby navyše, napr. za dodatočný úložný priestor na OneDrive nad rámec 7 GB, ktoré dostávajú k dispozícii všetci noví používatelia bezplatne? Alebo majú nejaký iný spôsob, ako kompenzovať výpadok v príjmoch spôsobený znížením poplatkov za Windows a Windows Phone, prípadne ich úplným zrušením?

Microsoft už dlhší čas čelí kritike za drahé licencie operačného systému. Konkurencia využíva skôr opačný spôsob - poskytuje produkt za nízku cenu, prípadne aj zadarmo a zarába na predaji služieb a obsahu. Ako príklad možno spomenúť Amazon a jeho čítačku Kindle.

Nedávno známy zdroj uniknutých informácií WZor odhalil experimenty Microsoftu s operačným systémom nazvaným Windows 8.1 with Bing. Nie je celkom jasné, o čo ide, keďže Windows 8.1 už obsahuje Bing SmartSearch v predvolenom nastavení (je to zabudovaná verzia Bingu slúžiaca na vyhľadávanie v počítači používateľa s výnimkou e-mailov, na OneDrive a na webe). Je možné, že v tejto edícii by sa Bing nedal vypnúť.

windows81_with_bing.jpg

Nová verzia zrejme poslúži Microsoftu na experimentovanie v oblasti speňaženia jeho produktov. Možno má naznačiť budúcu situáciu, keď spotrebitelia dostanú operačný systém v podstate zadarmo. No je ťažké predpokladať, že by sa objavila už v súvislosti s aktualizáciou s názvom Update 1, ktorá má prísť už na jar. Každopádne to však svedčí o zmene názoru vedenia Microsoftu na rolu Windows v spoločnosti.

Zdroj: zdnet.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Podpora Windows 7 sa skončí o tri roky. Tento rok končí Vista a kancelársky balík Microsoft Office 2007

19.01.2017 00:25

Svetovo najpopulárnejší desktopový operačný systém Windows 7 má už takmer 8 rokov. Blíži sa termín oficiálneho ukončenia jeho podpory, ktorý Microsoft určil na 14. januára 2020. Tradičná podpora sa s ...

Produkty

Inovatívne tepelné kamery pre smartfóny prichádzajú na trh

19.01.2017 00:20

Výrobca tepelných kamier Flir Systems odhalil svoju novú kameru, určenú pre Android. Kamera Flir One sa k smartfónu pripevní prostredníctvom portu USB typu C a používateľovi poskytne tepelný obraz obj ...

Produkty

Nový smartfón Microsoftu by sa mal dať rozložiť na veľký tablet

18.01.2017 00:20

Pri kúpe mobilného zariadenia je rozhodujúci aspekt jeho veľkosť. Ak chce používateľ telefonovať a posielať SMS, uprednostní telefón. Ak bude hlavne pracovať s e-mailmi a prehliadať web, hodí sa mu sk ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá