Image
5.3.2014 0 Comments

Ako od Bonda. Black – tajný superbezpečný smartfón od Boeingu sa v prípade potreby sám zničí

boeing_black.jpg Začiatkom februára predložila spoločnosť Boeing špecifikáciu svojho nového high-end smartfónu Black úradu FCC (Federal Communications Commission) spolu s požiadavkou držať väčšinu informácií v tajnosti. Ide o androidový smartfón s jednou špeciálnou vlastnosťou - bude schopný samodeštrukcie. Bude určený predovšetkým pre vládne agentúry a firmy vykonávajúce zmluvné činnosti pre tieto agentúry, zamerané na obranu a vnútornú bezpečnosť.

Telefón Black nebude obsahovať nijaké opraviteľné súčiastky a pri pokuse o servisný zásah alebo výmenu súčastí sa zničí. Akákoľvek snaha o násilné otvorenie krytu prístroja aktivuje funkciu, ktorá odstráni zo zariadenia dáta a softvér a vyradí ho z prevádzky. Každý používateľ bude musieť podpísať dohodu o mlčanlivosti.

Podľa informácií servera Myce bude Black podporovať dve SIM karty (zrejme jednu pre komerčné mobilné siete a druhú pre vládne siete) a bude schopný prevádzky v sieťach GSM, WCDMA a LTE. Bude mať Wi-Fi a Bluetooth (pravdepodobne aj čítačku čipových kariet) a port HDMI.

Boeing pred pár dňami odhalil aj ďalšie parametre - tie sa vcelku držia pri zemi. Vo výbave bude 1,2 GHz dvojjadrový CPU Cortex A9, 4,3-palcový HD displej a 1590 mAh batéria. Sú to vcelku bežné údaje, aké môže mať hociktorý androidový smartfón. Už menej zvyčajná je podpora dvoch mobilných sietí, zabudované hardvérové šifrovanie obsahu či možnosť satelitnej komunikácie cez „dôveryhodný modul".

Okrem vlastnej vnútornej pamäte bude telefón podporovať aj pamäťové karty SD a na rozdiel od skorších správ bude namiesto portu HDMI k dispozícii port PDMI (Portable Digital Media Interface). Je tu aj port USB a proprietárny „modulárny rozširujúci port" Boeingu, určený na pripojenie bezpečných doplnkov. Možno ho využiť na pripojenie ďalších senzorov či zlepšenie technológie (napr. satelitné pripojenie alebo rozšírenie kapacity zdroja napájania).

Black bude bezpečné zariadenie určené na manipuláciu s citlivými dátami. Nebude teda konkurovať smartfónom BlackBerry, ktoré používa prevažná časť zamestnancov amerického ministerstva obrany. To je úloha pre KNOX od Samsungu. Telefón zjavne nie je určený pre priemerného štátneho zamestnanca. Mal by zabezpečovať skôr mobilný prístup do siete ministerstva obrany či poslúžiť ako náhrada za tzv. Obamaberry - smartfón BlackBerry 8830 World Edition s vlastným šifrovaním, ktorý používa prezident Obama a najvyšší štátni predstavitelia.

Zdroj: arstechnica.com
arstechnica.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty 1

iPhone so zaobleným displejom OLED má prísť už na budúci rok

02.12.2016 09:48

Ázijskí dodávatelia Applu hovoria, že cupertinská spoločnosť ich požiadala, aby zvýšili výrobu tenších panelov OLED a predložili jej prototypy obrazoviek s vyšším rozlíšením, ako má Samsung. Keďže Ap ...

Produkty

GPD Win – miniatúrny herný notebook s Windows 10 a hernými ovládačmi

02.12.2016 00:22

Zvykli sme si, že s operačným systémom Windows sa nestretávame len na stolových a prenosných počítačoch, ale aj ďalších zariadeniach, siahajúcich od lacných tabletov typu 2-in-1 až po minipočítače. Je ...

Produkty

Strojové učenie Google TensorFlow bude podporovať Windows

01.12.2016 00:13

V týchto dňoch Google zaviedol podporu operačného systému Windows pre svoje strojové učenie TensorFlow. To bola totiž jedna z prvých požiadaviek, ktoré dostali vývojári po tom, čo z TensorFlow urobili ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá