Image
5.3.2014 0 Comments

Ako od Bonda. Black – tajný superbezpečný smartfón od Boeingu sa v prípade potreby sám zničí

boeing_black.jpg Začiatkom februára predložila spoločnosť Boeing špecifikáciu svojho nového high-end smartfónu Black úradu FCC (Federal Communications Commission) spolu s požiadavkou držať väčšinu informácií v tajnosti. Ide o androidový smartfón s jednou špeciálnou vlastnosťou - bude schopný samodeštrukcie. Bude určený predovšetkým pre vládne agentúry a firmy vykonávajúce zmluvné činnosti pre tieto agentúry, zamerané na obranu a vnútornú bezpečnosť.

Telefón Black nebude obsahovať nijaké opraviteľné súčiastky a pri pokuse o servisný zásah alebo výmenu súčastí sa zničí. Akákoľvek snaha o násilné otvorenie krytu prístroja aktivuje funkciu, ktorá odstráni zo zariadenia dáta a softvér a vyradí ho z prevádzky. Každý používateľ bude musieť podpísať dohodu o mlčanlivosti.

Podľa informácií servera Myce bude Black podporovať dve SIM karty (zrejme jednu pre komerčné mobilné siete a druhú pre vládne siete) a bude schopný prevádzky v sieťach GSM, WCDMA a LTE. Bude mať Wi-Fi a Bluetooth (pravdepodobne aj čítačku čipových kariet) a port HDMI.

Boeing pred pár dňami odhalil aj ďalšie parametre - tie sa vcelku držia pri zemi. Vo výbave bude 1,2 GHz dvojjadrový CPU Cortex A9, 4,3-palcový HD displej a 1590 mAh batéria. Sú to vcelku bežné údaje, aké môže mať hociktorý androidový smartfón. Už menej zvyčajná je podpora dvoch mobilných sietí, zabudované hardvérové šifrovanie obsahu či možnosť satelitnej komunikácie cez „dôveryhodný modul".

Okrem vlastnej vnútornej pamäte bude telefón podporovať aj pamäťové karty SD a na rozdiel od skorších správ bude namiesto portu HDMI k dispozícii port PDMI (Portable Digital Media Interface). Je tu aj port USB a proprietárny „modulárny rozširujúci port" Boeingu, určený na pripojenie bezpečných doplnkov. Možno ho využiť na pripojenie ďalších senzorov či zlepšenie technológie (napr. satelitné pripojenie alebo rozšírenie kapacity zdroja napájania).

Black bude bezpečné zariadenie určené na manipuláciu s citlivými dátami. Nebude teda konkurovať smartfónom BlackBerry, ktoré používa prevažná časť zamestnancov amerického ministerstva obrany. To je úloha pre KNOX od Samsungu. Telefón zjavne nie je určený pre priemerného štátneho zamestnanca. Mal by zabezpečovať skôr mobilný prístup do siete ministerstva obrany či poslúžiť ako náhrada za tzv. Obamaberry - smartfón BlackBerry 8830 World Edition s vlastným šifrovaním, ktorý používa prezident Obama a najvyšší štátni predstavitelia.

Zdroj: arstechnica.com
arstechnica.com


Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Video: V Monaku vyskúšali naozaj funkčný a dobre ovládateľný jetpack

21.10.2016 10:01

Na začiatku októbra 2016 JetPack Aviation, výrobca batohov s prúdovým motorom, ukázal najnovšiu verziu svojho Jetpacku JB-9 v Monaku. JetPack JB-9 je schopný zvislého vzletu a pristátia. Mal by byť d ...

Produkty

Google chce pomôcť odhaliť na webe články obsahujúce dezinformácie, bludy, hoaxy a nezmysly

21.10.2016 00:22

Web je skvelý zdroj informácií, no nie všetky z nich sú hodnoverné. Možno sa tu stretnúť aj s množstvom falošných a zavádzajúcich správ, dezinformujúcich článkov, senzáciechtivých  titulkov, chybných ...

Produkty

Apple už o týždeň predstaví nové počítače Mac. Podľa parametrov to vyzerá zaujímavo

21.10.2016 00:19

Po uvedení nových telefónov iPhone a Apple Watch minulý mesiac Apple rozposlal pozvánky aj na ďalšie svoje podujatie, ktoré sa uskutoční 27. Októbra. Podľa očakávania na ňom majú debutovať nové počíta ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá