Image
12.3.2015 0 Comments

Blu-ray disk umožňuje infikovať PC bez jediného kliku. Nový vírus sa nainštaluje sám

bluray_disk.jpg Stephen Tomkinson, bezpečnostný konzultant spoločnosti NCC Group, na konferencii Securi-Tay povedal, že vymyslel koncept, ktorý umožňuje využiť Blu-ray disk na infikovanie PC s operačným systémom Microsoft Windows a väčšiny samostatných Blu-ray prehrávačov. Napadnuté však môžu byť aj herné konzoly, ktoré spravidla majú prístup na internet aj domácu sieť so sprístupnenými dátami.

Útok na PC sa dá uskutočniť s využitím špeciálne upraveného disku Blu-ray a programu PowerDVD od spoločnosti Cyberlink, čo je softvér inštalovaný na počítačoch s Windows vybavených Blu-ray prehrávačom už od čias Windows XP. Stačí disk vložiť do mechaniky a vírus sa už automaticky postará o všetko ostatné.

Špecifikácia Blu-ray používa variant Java frameworku od Oracle, známy ako BD-J (Blu-ray Disk Java), ktorý primárne slúži na vloženie interaktívnych funkcií na disk. A práve prostredníctvom programovacieho jazyka Java sa uskutočňuje celý útok.

Bezpečnostný analytik neprezradil, ako vyzerajú škodlivé programy na upravenom disku. Na konferencii však demonštroval útok naživo.

NCC spolupracuje s výrobcami softvéru a hardvéru na oprave tejto zraniteľnosti. Dovtedy odporúča, aby sa ľudia vyhli používaniu vymeniteľných médií neznámeho pôvodu a vypli funkciu automatického prehrávania (AutoPlay) v ovládacom paneli Windows, aby sa disky nezačali prehrávať ihneď po vložení.

Na prvý pohľad to možno nevyzerá na závažný problém, no po nedávnych správach o tom, že NSA dokázala infikovať špionážnym softvérom nové pevné disky už pri výrobe, hrozba nadobúda úplne nové kontúry.

Zdroj: arstechnica.com


Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť 3

V USA vraj chystajú odvetný kyberútok proti Rusku. Ale či sa uskutoční, to sa možno ani nedozvieme

20.10.2016 00:16

Obamova administratíva vraj hrozí rozsiahlym kyberútokom proti Rusku, ktorý by mal byť odvetou za údajné zasahovanie krajiny v súvislosti s prezidentskými voľbami. Vyjadril sa tak viceprezident Joe Bi ...

Bezpečnosť

Americký úrad navrhuje zakázať dvojfaktorovú autentizáciu založenú na SMS. Nie je bezpečná

20.10.2016 00:25

Americký Národný inštitút pre štandardy a technológie (NIST) navrhuje, aby všetky on-line služby upustili od dvojfaktorovej autentizácie založenej na SMS. Podľa návrhu Digital Authentication Guideline ...

Bezpečnosť

Vírusový radar: IoT znamená Internet of Targets

14.10.2016 00:00

Sledovanie, ukradnuté dáta a heslá, zneužité citlivé informácie. Vskutku je dosť vecí, ktoré môžu používateľov znepokojovať pri ochrane súkromia. Nakoniec prvé a posledné, čo ľudia na internete hľadaj ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá