Image
17.6.2014 0 Comments

Bitcoinu v piatok hrozil armagedon

BITCOIN.jpg Hodnota bitcoinu v sobotu ráno klesla o 5 % na 563 dolárov. Od pádu japonskej burzy Mt.Gox čelí kryptomena najhoršej kríze dôvery.

Existuje jeden spôsob, ako preniknúť do bitcoinovej siete a narušiť ju. Tento spôsob sa nazýva 51 % attack. Ide o situáciu, keď skupina bitcoinových baníkov získa kontrolu aspoň nad 51 % všetkých vykonávaných transakcií. Keby sa tak stalo, mohla by sa daná skupina (pool) začať správať monopolne, určovať vlastné pravidlá, prípadne aj položiť bitcoin na lopatky.

Keďže ide o úplne neregulovanú globálnu menu vytváranú počítačovým kódom, jediná vec, ktorá bráni prekročeniu prahu 51 %, je istá forma vzájomnej deštrukcie. No v piatok takáto situácia nastala. Skupina GHash dosiahla 51 %, čo v zdesenej komunite vyvolalo masívne predaje, pokles kurzu aj trhovej hodnoty bitcoinu.

Blesk_bitcoin_GHash.jpg

Problém sa však rýchlo vyriešil, niektorí členovia skupinu opustili a jej podiel klesol na 43 %. V nedeľu večer už GHash ovládal len 35 % transakcií.

Udalosť však rozpútala vo svete bitcoinu vášnivú debatu. Podľa odborníkov sa nevyriešila podstata problému, pretože až 77 % transakcií ovláda iba sedem ťažobných skupín, ktoré by mohli medzi sebou uzavrieť kartelovú dohodu. Bitcoin teda zďaleka nie je taký decentralizovaný a nezávislý, ako sa mnohí nazdávajú.

Zdroj: businessinsider.com


Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

Pozrite si fotografie z IT GALA

22.10.2016 00:20

Pozrite si ako vyzeralo prestížne výročné podujatie slovenskej komunity informačných technológií a telekomunikácií IT GALA 2016. O príjemné prostredie, zábavu, zaujímavých ľudí z IT komunity a skvelé ...

Biznis

Orientácia Microsoftu na cloud sa vyplatila, akcie sú na rekordnom maxime

22.10.2016 00:05

Softvérová spoločnosť Microsoft reportovala po ukončení oficiálnych obchodných hodín na americkej burze svoje hospodárske výsledky za prvý fiškálny štvrťrok 2017, ktorý skončil 30. septembra tohto rok ...

Biznis

Nemecko chce od roku 2030 zakázať vozidlá so spaľovacím motorom

21.10.2016 00:10

Nemecko sa nechce spoliehať len na finančné stimuly pri kúpe automobilov bez emisií. Spolková rada schválila rezolúciu vyzývajúcu na zákaz predaja nových automobilov so spaľovacím motorom od roku 2030 ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá