Image
17.6.2014 0 Comments

Bitcoinu v piatok hrozil armagedon

BITCOIN.jpg Hodnota bitcoinu v sobotu ráno klesla o 5 % na 563 dolárov. Od pádu japonskej burzy Mt.Gox čelí kryptomena najhoršej kríze dôvery.

Existuje jeden spôsob, ako preniknúť do bitcoinovej siete a narušiť ju. Tento spôsob sa nazýva 51 % attack. Ide o situáciu, keď skupina bitcoinových baníkov získa kontrolu aspoň nad 51 % všetkých vykonávaných transakcií. Keby sa tak stalo, mohla by sa daná skupina (pool) začať správať monopolne, určovať vlastné pravidlá, prípadne aj položiť bitcoin na lopatky.

Keďže ide o úplne neregulovanú globálnu menu vytváranú počítačovým kódom, jediná vec, ktorá bráni prekročeniu prahu 51 %, je istá forma vzájomnej deštrukcie. No v piatok takáto situácia nastala. Skupina GHash dosiahla 51 %, čo v zdesenej komunite vyvolalo masívne predaje, pokles kurzu aj trhovej hodnoty bitcoinu.

Blesk_bitcoin_GHash.jpg

Problém sa však rýchlo vyriešil, niektorí členovia skupinu opustili a jej podiel klesol na 43 %. V nedeľu večer už GHash ovládal len 35 % transakcií.

Udalosť však rozpútala vo svete bitcoinu vášnivú debatu. Podľa odborníkov sa nevyriešila podstata problému, pretože až 77 % transakcií ovláda iba sedem ťažobných skupín, ktoré by mohli medzi sebou uzavrieť kartelovú dohodu. Bitcoin teda zďaleka nie je taký decentralizovaný a nezávislý, ako sa mnohí nazdávajú.

Zdroj: businessinsider.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis 1

Xiaomi vraj neutrpí poklesom predaja smartfónov, živia ho iné zdroje

02.12.2016 00:19

Prepad predaja smartfónov na čínskom trhu nebude mať významný dosah na spoločnosť Xiaomi, pretože bude kompenzovaný predajom inteligentných domácich spotrebičov a príjmami zo softvéru. Povedal to star ...

Biznis

Automobilky sa dohodli o výstavbe siete ultrarýchlych nabíjacích staníc pre elektromobily po celej Európe

01.12.2016 00:15

Automobilky BMW Group, Daimler, Ford Motor Company a skupina Volkswagen s Audi a Porsche uzavreli dohodu o spolupráci pri výstavbe siete vysokovýkonných nabíjacích staníc pre elektrické vozidlá, pokrý ...

Biznis

V Prahe má vo februári odštartovať škola pre youtuberov. Školáci zaplatia 5000 korún...

28.11.2016 00:18

V Prahe sa vo februári otvorí škola pre U2berov. Ako sa píše na stránke projektu, za ktorým stojí firma Books and Cards S.G.J.Š., s.r.o., chlapci a dievčatá sa tu v bloku workshopov naučia bezpečne a  ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá