Image
2.4.2015 0 Comments

BitWhisper umožní krádež dát z počítačov pomocou tepla

BitWhisper_hacking2.jpg Nech už je váš počítač akokoľvek dobre zabezpečený, vzdialený útočník v ňom vždy môže objaviť chybu, ktorú zneužije. Veľa vládnych či priemyselných počítačových systémov nie je pripojených do vonkajšej siete, aby sa tým znížilo riziko odcudzenia citlivých dát. No prax ukazuje, že to nemusí stačiť. Napríklad červ Stuxnet sa pred niekoľkými rokmi rozšíril do izolovaných sietí cez USB flash disky. A teraz výskumníci z Univerzity Bena Guriona v Izraeli ukázali, že možno odchytiť obojsmernú komunikáciu počítača prostredníctvom výmeny tepla.

Táto technika sa nazýva BitWhisper a bola vyvinutá a testovaná v štandardnom kancelárskom prostredí s dvoma počítačmi položenými vedľa seba na stole. Jeden počítač bol pripojený do internetu a druhý nemal nijaké pripojenie. Toto je bežná zostava pre zamestnancov, ktorí pracujú s citlivými údajmi, no zároveň vykonávajú aj on-line aktivity.

BitWhisper_hacking.jpg

Pripojený aj nepripojený počítač musia byť infikované špeciálnym malvérom, čo nie je problém ani v prípade nepripojeného počítača, stačí použiť disk USB. Keď sú oba systémy infikované, počítač bez pripojenia k internetu môže byť inštruovaný, aby generoval isté tepelné vzory v závislosti od stupňa vyťažovania procesora či grafickej karty. Druhý počítač môže sledovať výkyvy teploty a interpretovať ich ako dátový tok.

Malvér je schopný používať tepelné vzory ako skrytý dátový kanál. Rýchlosť prenosu medzi oboma počítačmi nie je veľmi vysoká, len okolo 8 bitov za hodinu. No môže to byť dosť na ukradnutie hesla či textových súborov. Keďže krádež dát prebieha cez neviditeľné tepelné signály, po vniknutí do zabezpečenej siete nie sú takmer nijaké stopy.


Výskumníci tvrdia, že zabezpečený počítač je citlivý na BitWhisper, ak je jeho vzdialenosť od druhého počítača 15 palcov (38 cm) a menej.


Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť 3

V USA vraj chystajú odvetný kyberútok proti Rusku. Ale či sa uskutoční, to sa možno ani nedozvieme

20.10.2016 00:16

Obamova administratíva vraj hrozí rozsiahlym kyberútokom proti Rusku, ktorý by mal byť odvetou za údajné zasahovanie krajiny v súvislosti s prezidentskými voľbami. Vyjadril sa tak viceprezident Joe Bi ...

Bezpečnosť 1

Americký úrad navrhuje zakázať dvojfaktorovú autentizáciu založenú na SMS. Nie je bezpečná

20.10.2016 00:25

Americký Národný inštitút pre štandardy a technológie (NIST) navrhuje, aby všetky on-line služby upustili od dvojfaktorovej autentizácie založenej na SMS. Podľa návrhu Digital Authentication Guideline ...

Bezpečnosť

Vírusový radar: IoT znamená Internet of Targets

14.10.2016 00:00

Sledovanie, ukradnuté dáta a heslá, zneužité citlivé informácie. Vskutku je dosť vecí, ktoré môžu používateľov znepokojovať pri ochrane súkromia. Nakoniec prvé a posledné, čo ľudia na internete hľadaj ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá