Image
2.4.2015 0 Comments

Zbohom, GPS? DARPA pripravuje alternatívnu technológiu na sledovanie polohy

darpa_gps.jpg Keďže navigácia GPS môže byť v určitých situáciách nespoľahlivá, americká vláda sa snaží vyvinúť spoľahlivejšiu technológiu na sledovanie polohy v reálnom čase, ktorej signál nezmizne v mŕtvych uhloch. Podľa nedávno vydaného dokumentu agentúra DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency) vyvíja „radikálne" novú technológiu na polohovanie a navigáciu, ktorá je presnejšia a spoľahlivejšia ako GPS. Nová technológia by poskytla americkej armáde strategickú výhodu oproti súperom. Signál GPS totiž môže nepriateľ blokovať a v niektorých častiach sveta ani nie je dostupný.

GPS sa okrem armády využíva aj v oblasti podnikania a v ekonomiky. Pomáha pri doručovaní personalizovaného obsahu a služieb pre mobilných používateľov. Technológia však nie je flexibilná, preto chce DARPA vyvinúť pružnejšiu alternatívu, prispôsobiteľnú pomocou algoritmov.

Nové nástroje by mali lepšie sledovať polohu, čas a smer pohybu. DARPA vyvíja napríklad vysoko presné hodiny, automaticky sa kalibrujúce gyroskopy a akcelerometre a veľmi presné navigačné prístroje, ktoré môžu sledovať pozíciu po dlhý čas bez toho, aby sa spoliehali na vonkajšie zdroje. Vo vývoji sú aj senzory, ktoré by mohli „použiť príležitostné signály", napr. televízny či rádiový signál, signál zo základňových staníc mobilných operátorov, satelity a dokonca aj blesky na sledovanie v reálnom čase.

Systém nazvaný All Source Positioning and Navigation (ASPN) by mal byť použiteľný aj v budovách, hustých lesoch, pod vodou či pod zemou. V súčasnosti sa pracuje na zmenšovaní senzorov a obvodov pri dodržaní určitého limitu spotreby.

Vývoj však neznamená, že GPS v dohľadom čase zmizne. Obyčajne trvá roky, ba až desaťročia, kým sa technológia dostane do reálnych produktov. Ako prvá ju bude mať k dispozícii americká armáda a počkáme si ešte ďalšie roky, kým sa alternatíva GPS dostane do rúk bežných používateľov.

Zdroj: pcworld.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 1

Spreje na vypínanie génov umožnia geneticky zlepšovať rastliny bez zmeny DNA

18.01.2017 00:40

Ak sa vám nepáči farba niektorých kvetov v záhrade, možno ju jedného dňa budete môcť zmeniť jednoduchým postriekaním sprejom, ktorý vypne ich určité gény. Poľnohospodári môžu takéto postreky na vypín ...

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

Technológie

Hardvérová divízia Facebooku pracuje na technológii, ktorá vyzerá ako čítanie myšlienok

16.01.2017 00:30

Pred istým časom sa Mark Zuckerberg v jednom rozhovore vyjadril, že je presvedčený o tom, že jedného dňa si ľudia budú navzájom posielať myšlienky s využitím digitálnych technológií. Teraz sa jeho sen ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá