Image
2.4.2015 0 Comments

Zbohom, GPS? DARPA pripravuje alternatívnu technológiu na sledovanie polohy

darpa_gps.jpg Keďže navigácia GPS môže byť v určitých situáciách nespoľahlivá, americká vláda sa snaží vyvinúť spoľahlivejšiu technológiu na sledovanie polohy v reálnom čase, ktorej signál nezmizne v mŕtvych uhloch. Podľa nedávno vydaného dokumentu agentúra DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency) vyvíja „radikálne" novú technológiu na polohovanie a navigáciu, ktorá je presnejšia a spoľahlivejšia ako GPS. Nová technológia by poskytla americkej armáde strategickú výhodu oproti súperom. Signál GPS totiž môže nepriateľ blokovať a v niektorých častiach sveta ani nie je dostupný.

GPS sa okrem armády využíva aj v oblasti podnikania a v ekonomiky. Pomáha pri doručovaní personalizovaného obsahu a služieb pre mobilných používateľov. Technológia však nie je flexibilná, preto chce DARPA vyvinúť pružnejšiu alternatívu, prispôsobiteľnú pomocou algoritmov.

Nové nástroje by mali lepšie sledovať polohu, čas a smer pohybu. DARPA vyvíja napríklad vysoko presné hodiny, automaticky sa kalibrujúce gyroskopy a akcelerometre a veľmi presné navigačné prístroje, ktoré môžu sledovať pozíciu po dlhý čas bez toho, aby sa spoliehali na vonkajšie zdroje. Vo vývoji sú aj senzory, ktoré by mohli „použiť príležitostné signály", napr. televízny či rádiový signál, signál zo základňových staníc mobilných operátorov, satelity a dokonca aj blesky na sledovanie v reálnom čase.

Systém nazvaný All Source Positioning and Navigation (ASPN) by mal byť použiteľný aj v budovách, hustých lesoch, pod vodou či pod zemou. V súčasnosti sa pracuje na zmenšovaní senzorov a obvodov pri dodržaní určitého limitu spotreby.

Vývoj však neznamená, že GPS v dohľadom čase zmizne. Obyčajne trvá roky, ba až desaťročia, kým sa technológia dostane do reálnych produktov. Ako prvá ju bude mať k dispozícii americká armáda a počkáme si ešte ďalšie roky, kým sa alternatíva GPS dostane do rúk bežných používateľov.

Zdroj: pcworld.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Video: Robot Atlas už prejde po členitom teréne bez toho, aby ho dopredu poznal

02.12.2016 11:58

Známy výrobca robotov Boston Dynamics vydal najnovšiu verziu dvojnohého robota Atlas začiatkom roka. Teraz ho v spolupráci s Florida Institute for Human & Machine Cognition (IMHC) ďalej zlepšil. N ...

Technológie

V Indii dali do prevádzky najväčšiu solárnu elektráreň na svete s výkonom 648 MW

02.12.2016 00:16

Po ôsmich mesiacoch výstavby spustili do prevádzky solárnu elektráreň v indickom Kamuthi (v štáte Tamilnádu), ktorá sa stala najväčšou na svete a na prvej priečke rebríčka nahradila kalifornskú elektr ...

Technológie

Japonská neurónová sieť vie vyfarbiť čiernobiele obrázky. Vyskúšajte si to

01.12.2016 00:16

Máte čiernobiele fotografie, no radi by ste z nich urobili farebné? Pomôcť vám môže šikovný nástroj založený na neurónovej sieti, ktorý vytvorili japonskí akademici z tokijskej Waseda University. Nás ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá