Image
2.4.2015 0 Comments

Zbohom, GPS? DARPA pripravuje alternatívnu technológiu na sledovanie polohy

darpa_gps.jpg Keďže navigácia GPS môže byť v určitých situáciách nespoľahlivá, americká vláda sa snaží vyvinúť spoľahlivejšiu technológiu na sledovanie polohy v reálnom čase, ktorej signál nezmizne v mŕtvych uhloch. Podľa nedávno vydaného dokumentu agentúra DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency) vyvíja „radikálne" novú technológiu na polohovanie a navigáciu, ktorá je presnejšia a spoľahlivejšia ako GPS. Nová technológia by poskytla americkej armáde strategickú výhodu oproti súperom. Signál GPS totiž môže nepriateľ blokovať a v niektorých častiach sveta ani nie je dostupný.

GPS sa okrem armády využíva aj v oblasti podnikania a v ekonomiky. Pomáha pri doručovaní personalizovaného obsahu a služieb pre mobilných používateľov. Technológia však nie je flexibilná, preto chce DARPA vyvinúť pružnejšiu alternatívu, prispôsobiteľnú pomocou algoritmov.

Nové nástroje by mali lepšie sledovať polohu, čas a smer pohybu. DARPA vyvíja napríklad vysoko presné hodiny, automaticky sa kalibrujúce gyroskopy a akcelerometre a veľmi presné navigačné prístroje, ktoré môžu sledovať pozíciu po dlhý čas bez toho, aby sa spoliehali na vonkajšie zdroje. Vo vývoji sú aj senzory, ktoré by mohli „použiť príležitostné signály", napr. televízny či rádiový signál, signál zo základňových staníc mobilných operátorov, satelity a dokonca aj blesky na sledovanie v reálnom čase.

Systém nazvaný All Source Positioning and Navigation (ASPN) by mal byť použiteľný aj v budovách, hustých lesoch, pod vodou či pod zemou. V súčasnosti sa pracuje na zmenšovaní senzorov a obvodov pri dodržaní určitého limitu spotreby.

Vývoj však neznamená, že GPS v dohľadom čase zmizne. Obyčajne trvá roky, ba až desaťročia, kým sa technológia dostane do reálnych produktov. Ako prvá ju bude mať k dispozícii americká armáda a počkáme si ešte ďalšie roky, kým sa alternatíva GPS dostane do rúk bežných používateľov.

Zdroj: pcworld.com


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 3

V Južnej Kórei už možno surfovať rýchlosťou 52,5 Gb/s. Aj na existujúcom vedení

21.10.2016 00:25

Nová éra gigabitového internetu, UHD videa a služieb s virtuálnou a rozšírenou realitou vyžaduje zavádzanie novej sieťovej infraštruktúry. Juhokórejský operátor SK Broadband preto nasadil do používani ...

Technológie

Google naučil umelú inteligenciu narábať s vlastnou pamäťou

20.10.2016 00:22

Londýnska dcérska spoločnosť Googlu Deep Mind urobila prielom vo vývoji „myslenia“ počítačov vytvorením strojového učenia, ktoré kombinuje neurónové siete s konvenčnou počítačovou pamäťou. Neurónová ...

Technológie 1

Japonský robot Kengoro sa dokáže ochladzovať potením. Funguje to trikrát lepšie ako chladenie vzduchom

19.10.2016 00:16

Rovnako ako ľudské svaly aj motory, ktoré poháňajú roboty, generujú veľké množstvo tepla. Ale na rozdiel od ľudí roboty doteraz nemohli ochladzovať svoje mechanizmy potením. Robot zhotovený na Toki ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá