Image
1.3.2016 0 Comments

Bezdrôtovú myš či klávesnicu môžu hackeri ľahko zneužiť na prienik do počítača

Bezdrôtové myši ponúkajú používateľom väčšie pohodlie, pretože vďaka nim nemusia zápasiť so spleťou káblov. No odborníci varujú, že môžu takisto otvoriť dvere pre hackerov, ktorí sa snažia ovládnuť ich počítač.

Bezpečnostná firma Bastille  upozornila na chybu v niekoľkých obľúbených modeloch bezdrôtových myší a im prislúchajúcich receiveroch či „hardvérových kľúčoch“, ktoré sa pripoja do portu USB a prenášajú dáta medzi myšou a počítačom. Hoci používajú pri komunikácii základné šifrovanie dát, nie je to dostatočné, a tak sú milióny počítačov zraniteľné hackerským útokom.

Ak je útočník vo vzdialenosti približne 100 metrov od počítača, na prienik mu stačí 30-dolárové zariadenie a pár riadkov kódu, aby mohol zachytiť rádiový signál medzi myšou obete a prijímačom zapojeným do jej počítača. Potom už môže nahradiť signál vlastným a používať svoju klávesnicu na ovládanie počítača obete.

Chyba sa vraj týka výrobcov Logitech, Dell, Lenovo a ďalších značiek. Chris Rouland, zakladateľ spoločnosti Bastille, dvíha varovný prst aj pred internetom vecí, kde by v budúcnosti mohli mať firmy aj spotrebitelia vo svojich kanceláriách či domácnostiach podobné rádiové zariadenia náchylné na takýto útok. Bastille sa špecializuje na bezpečnosť internetu vecí (IoT). Tento útok, ktorý firma nazvala MouseJack, nadväzuje na predchádzajúci podobný výskum zameraný na hacking bezdrôtovej klávesnice.

Napriek tvrdeniu Bastille, že ide o „masívnu“ zraniteľnosť, nie je také jednoduché útok uskutočniť. Hacker totiž musí byť blízko cieľového počítača a pravdepodobne musí dovidieť na displej obete, aby mohol úspešne zavŕšiť svoj útok. Preto podľa niektorých bezpečnostných analytikov nejde o veľké riziko.

Firma Bastille zverejnila zoznam dotknutých prístrojov a uviedla, že výrobcov upozornila na zraniteľnosť vlani.

Autor: Redakcia

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Video: V Monaku vyskúšali naozaj funkčný a dobre ovládateľný jetpack

21.10.2016 10:01

Na začiatku októbra 2016 JetPack Aviation, výrobca batohov s prúdovým motorom, ukázal najnovšiu verziu svojho Jetpacku JB-9 v Monaku. JetPack JB-9 je schopný zvislého vzletu a pristátia. Mal by byť d ...

Produkty

Google chce pomôcť odhaliť na webe články obsahujúce dezinformácie, bludy, hoaxy a nezmysly

21.10.2016 00:22

Web je skvelý zdroj informácií, no nie všetky z nich sú hodnoverné. Možno sa tu stretnúť aj s množstvom falošných a zavádzajúcich správ, dezinformujúcich článkov, senzáciechtivých  titulkov, chybných ...

Produkty

Apple už o týždeň predstaví nové počítače Mac. Podľa parametrov to vyzerá zaujímavo

21.10.2016 00:19

Po uvedení nových telefónov iPhone a Apple Watch minulý mesiac Apple rozposlal pozvánky aj na ďalšie svoje podujatie, ktoré sa uskutoční 27. Októbra. Podľa očakávania na ňom majú debutovať nové počíta ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá