Image
1.3.2016 0 Comments

Bezdrôtovú myš či klávesnicu môžu hackeri ľahko zneužiť na prienik do počítača

Bezdrôtové myši ponúkajú používateľom väčšie pohodlie, pretože vďaka nim nemusia zápasiť so spleťou káblov. No odborníci varujú, že môžu takisto otvoriť dvere pre hackerov, ktorí sa snažia ovládnuť ich počítač.

Bezpečnostná firma Bastille  upozornila na chybu v niekoľkých obľúbených modeloch bezdrôtových myší a im prislúchajúcich receiveroch či „hardvérových kľúčoch“, ktoré sa pripoja do portu USB a prenášajú dáta medzi myšou a počítačom. Hoci používajú pri komunikácii základné šifrovanie dát, nie je to dostatočné, a tak sú milióny počítačov zraniteľné hackerským útokom.

Ak je útočník vo vzdialenosti približne 100 metrov od počítača, na prienik mu stačí 30-dolárové zariadenie a pár riadkov kódu, aby mohol zachytiť rádiový signál medzi myšou obete a prijímačom zapojeným do jej počítača. Potom už môže nahradiť signál vlastným a používať svoju klávesnicu na ovládanie počítača obete.

Chyba sa vraj týka výrobcov Logitech, Dell, Lenovo a ďalších značiek. Chris Rouland, zakladateľ spoločnosti Bastille, dvíha varovný prst aj pred internetom vecí, kde by v budúcnosti mohli mať firmy aj spotrebitelia vo svojich kanceláriách či domácnostiach podobné rádiové zariadenia náchylné na takýto útok. Bastille sa špecializuje na bezpečnosť internetu vecí (IoT). Tento útok, ktorý firma nazvala MouseJack, nadväzuje na predchádzajúci podobný výskum zameraný na hacking bezdrôtovej klávesnice.

Napriek tvrdeniu Bastille, že ide o „masívnu“ zraniteľnosť, nie je také jednoduché útok uskutočniť. Hacker totiž musí byť blízko cieľového počítača a pravdepodobne musí dovidieť na displej obete, aby mohol úspešne zavŕšiť svoj útok. Preto podľa niektorých bezpečnostných analytikov nejde o veľké riziko.

Firma Bastille zverejnila zoznam dotknutých prístrojov a uviedla, že výrobcov upozornila na zraniteľnosť vlani.

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty 1

iPhone so zaobleným displejom OLED má prísť už na budúci rok

02.12.2016 09:48

Ázijskí dodávatelia Applu hovoria, že cupertinská spoločnosť ich požiadala, aby zvýšili výrobu tenších panelov OLED a predložili jej prototypy obrazoviek s vyšším rozlíšením, ako má Samsung. Keďže Ap ...

Produkty

GPD Win – miniatúrny herný notebook s Windows 10 a hernými ovládačmi

02.12.2016 00:22

Zvykli sme si, že s operačným systémom Windows sa nestretávame len na stolových a prenosných počítačoch, ale aj ďalších zariadeniach, siahajúcich od lacných tabletov typu 2-in-1 až po minipočítače. Je ...

Produkty

Strojové učenie Google TensorFlow bude podporovať Windows

01.12.2016 00:13

V týchto dňoch Google zaviedol podporu operačného systému Windows pre svoje strojové učenie TensorFlow. To bola totiž jedna z prvých požiadaviek, ktoré dostali vývojári po tom, čo z TensorFlow urobili ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá