Image
1.12.2015 0 Comments

Automobily s internetom zbierajú o vodičoch priveľa dát

Výrobcovia automobilov na účel identifikácie chýb v automobiloch zbierajú údaje, ako je počet najazdených kilometrov alebo celkový počet ciest, ktoré vozidlo najazdilo. Vodiči si ani nemusia byť vedomí, s koľkými informáciami o nich predajcovia disponujú.

Štúdia vedená nemeckou motoristickou organizáciou ADAC zistila, že okrem počtu najazdených kilometrov automobilmi zbierajú napríklad aj dáta o stave zapnutia svetiel.

A to nie je všetko. Model BMW 320d napríklad zisťuje dobu, ktorú vodič strávil v rôznych riadiacich módoch, a meria, kedy je bezpečnostný pás utiahnutý. Auto navyše zisťuje posledné destinácie zadané do navigačného systému a osobné dáta, ako sú kontakty z mobilného telefónu.

ADAC zatiaľ preskúmal iba jeden automobil, ale chce svoju štúdiu rozšíriť, aby zistil, ako sa budú správať ostatné vozidlá. Automobilová federácia FIA však od výrobcov chce, aby svoje činy odtajnili sami. Vyžaduje zrozumiteľný zoznam všetkých modelov a dát, ktoré o svojich vodičoch zisťujú.

Pre záujemcov o automobil bude čoskoro nemožné zakúpiť si v Európe vozidlo, ktoré nie je pripojené k internetu. Od apríla 2018 musia navyše všetky autá podporovať systém eCall, ktorý v prípade nehody dodá núdzovým službám svoju polohu a najlepšiu cestu k svojej lokácii.

Aby to automobil zvládol, bude musieť byť bez prestávky pripojený k mobilným dátam.

Ak automobiloví výrobcovia do svojich vozidiel nainštalujú podobný hardvér, je nepravdepodobné, že si nechajú ujsť príležitosť zaradiť k nemu zarábajúce služby ako streamovanie hudby, informácie o doprave alebo odporúčania najlepšej cesty s ohľadom na stav dopravy.

FIA v prípade, že výrobcovia takýto krok urobia, bude vyžadovať pre vodičov možnosť vybrať si poskytovateľa týchto služieb.


Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť 1

Kybernetické útoky spôsobili výpadky na weboch Twitteru, PayPalu či Netflixu

24.10.2016 00:07

Kybernetické útoky vyradili v piatok dočasne z prevádzky alebo výrazne spomalili webové stránky spoločností Twitter, Paypal, Netflix, Spotify a ďalších. Výpadky či spomalenia zaznamenali v Európe a ti ...

Bezpečnosť

Vesmírni hackeri: Budú satelity ďalším bojiskom kybervojny?

24.10.2016 00:25

Nová správa Chatham House, nezávislého politického inštitútu so sídlom v Londýne, varuje, že hackerský útok na kozmické systémy a satelity by mohol viesť ku „globálnej katastrofe“. Hackeri by mohli vá ...

Bezpečnosť 2

Apple už nebude iPhone vo svojich predajniach priväzovať a ľudia si ho budú môcť dať do vrecka

24.10.2016 00:13

Apple skúša v niektorých svojich obchodoch vo Veľkej Británii a Kanade nový spôsob vystavovania iPhonov a iPadov. Odstránil z nich bezpečnostný kábel, ktorý ich mal chrániť proti krádeži, no zároveň k ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá