Image
1.12.2015 0 Comments

Automobily s internetom zbierajú o vodičoch priveľa dát

Výrobcovia automobilov na účel identifikácie chýb v automobiloch zbierajú údaje, ako je počet najazdených kilometrov alebo celkový počet ciest, ktoré vozidlo najazdilo. Vodiči si ani nemusia byť vedomí, s koľkými informáciami o nich predajcovia disponujú.

Štúdia vedená nemeckou motoristickou organizáciou ADAC zistila, že okrem počtu najazdených kilometrov automobilmi zbierajú napríklad aj dáta o stave zapnutia svetiel.

A to nie je všetko. Model BMW 320d napríklad zisťuje dobu, ktorú vodič strávil v rôznych riadiacich módoch, a meria, kedy je bezpečnostný pás utiahnutý. Auto navyše zisťuje posledné destinácie zadané do navigačného systému a osobné dáta, ako sú kontakty z mobilného telefónu.

ADAC zatiaľ preskúmal iba jeden automobil, ale chce svoju štúdiu rozšíriť, aby zistil, ako sa budú správať ostatné vozidlá. Automobilová federácia FIA však od výrobcov chce, aby svoje činy odtajnili sami. Vyžaduje zrozumiteľný zoznam všetkých modelov a dát, ktoré o svojich vodičoch zisťujú.

Pre záujemcov o automobil bude čoskoro nemožné zakúpiť si v Európe vozidlo, ktoré nie je pripojené k internetu. Od apríla 2018 musia navyše všetky autá podporovať systém eCall, ktorý v prípade nehody dodá núdzovým službám svoju polohu a najlepšiu cestu k svojej lokácii.

Aby to automobil zvládol, bude musieť byť bez prestávky pripojený k mobilným dátam.

Ak automobiloví výrobcovia do svojich vozidiel nainštalujú podobný hardvér, je nepravdepodobné, že si nechajú ujsť príležitosť zaradiť k nemu zarábajúce služby ako streamovanie hudby, informácie o doprave alebo odporúčania najlepšej cesty s ohľadom na stav dopravy.

FIA v prípade, že výrobcovia takýto krok urobia, bude vyžadovať pre vodičov možnosť vybrať si poskytovateľa týchto služieb.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

6 trendov najbližších rokov. Umelá inteligencia odhaľuje hackerov, fog computing a kolaborácia v cloude

13.01.2017 00:18

Rok 2016 jednoznačne potvrdil, že súčasný svet sa mení a digitalizácia sa dostáva do všetkých oblastí nášho života. Napríklad rozšírená realita umožnila milovníkom Pokémonov nachytať si svoje obľúbené ...

Bezpečnosť

Pravidlá ochrany súkromia budú platiť aj pre WhatsApp, Facebook Messenger, Skype, Gmail, iMessage a Viber

12.01.2017 00:12

Stále viac Európanov komunikuje elektronicky. Na dennej alebo takmer dennej báze používa mobil na telefonovanie a písanie správ 74 percent Európanov. Internet denne využíva 60 percent a e-maily posiel ...

Bezpečnosť

KillDisk útočí už aj na operačný systém Linux, ako výkupné za odšifrovanie dát chce 200-tisíc eur

10.01.2017 00:24

Výskumníci z bezpečnostnej spoločnosti ESET objavili variant škodlivého kódu KillDisk, ktorý útočí aj na operačný systém Linux. KillDisk je škodlivý kód, ktorý bol na sklonku roka 2015 použitý pri úto ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá