Image
1.12.2015 0 Comments

Automobily s internetom zbierajú o vodičoch priveľa dát

Výrobcovia automobilov na účel identifikácie chýb v automobiloch zbierajú údaje, ako je počet najazdených kilometrov alebo celkový počet ciest, ktoré vozidlo najazdilo. Vodiči si ani nemusia byť vedomí, s koľkými informáciami o nich predajcovia disponujú.

Štúdia vedená nemeckou motoristickou organizáciou ADAC zistila, že okrem počtu najazdených kilometrov automobilmi zbierajú napríklad aj dáta o stave zapnutia svetiel.

A to nie je všetko. Model BMW 320d napríklad zisťuje dobu, ktorú vodič strávil v rôznych riadiacich módoch, a meria, kedy je bezpečnostný pás utiahnutý. Auto navyše zisťuje posledné destinácie zadané do navigačného systému a osobné dáta, ako sú kontakty z mobilného telefónu.

ADAC zatiaľ preskúmal iba jeden automobil, ale chce svoju štúdiu rozšíriť, aby zistil, ako sa budú správať ostatné vozidlá. Automobilová federácia FIA však od výrobcov chce, aby svoje činy odtajnili sami. Vyžaduje zrozumiteľný zoznam všetkých modelov a dát, ktoré o svojich vodičoch zisťujú.

Pre záujemcov o automobil bude čoskoro nemožné zakúpiť si v Európe vozidlo, ktoré nie je pripojené k internetu. Od apríla 2018 musia navyše všetky autá podporovať systém eCall, ktorý v prípade nehody dodá núdzovým službám svoju polohu a najlepšiu cestu k svojej lokácii.

Aby to automobil zvládol, bude musieť byť bez prestávky pripojený k mobilným dátam.

Ak automobiloví výrobcovia do svojich vozidiel nainštalujú podobný hardvér, je nepravdepodobné, že si nechajú ujsť príležitosť zaradiť k nemu zarábajúce služby ako streamovanie hudby, informácie o doprave alebo odporúčania najlepšej cesty s ohľadom na stav dopravy.

FIA v prípade, že výrobcovia takýto krok urobia, bude vyžadovať pre vodičov možnosť vybrať si poskytovateľa týchto služieb.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť 2

Ovplyvnilo Rusko americké prezidentské voľby? Podľa expertov boli niektoré hlasovacie prístroje infikované

06.12.2016 00:16

Podľa kyberbezpečnostnej firmy FireEye ruská vláda počas kampane pred americkými prezidentskými voľbami nielen vykonávala hackerské útoky, ale využívala aj sociálne siete na ovplyvňovanie názorov. Šír ...

Bezpečnosť 1

Ministri dopravy únie schválili prvé celoeurópske bezpečnostné pravidlá pre drony

05.12.2016 00:10

Ministri dopravy krajín Európskej únie schválili úpravu pravidiel v oblasti civilného letectva. Bezpečnosť v doprave bola pritom hlavnou témou zasadnutia, ktorého sa za predsedajúcu krajinu zúčastnil ...

Bezpečnosť 1

FSB: Ruským bankám hrozia kyberútoky zo zahraničia

03.12.2016 00:05

Ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB) varovala, že bližšie nešpecifikované zahraničné tajné služby plánovali sériu kybernetických útokov na ruský bankový systém. FSB údajne identifikovala servery ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá