Image
4.5.2015 0 Comments

Audi začína vyrábať ekologickú naftu zo vzduchu a vody

audi_e-diesel2.jpg Automobilka Audi vyrába nové palivo pre spaľovacie motory, ktoré môže priniesť prelom v ekologickej oblasti. Ide totiž o syntetickú naftu, vyrobenú len z vody a oxidu uhličitého.

Pilotná výroba paliva e-diesel bola spustená v spolupráci s nemeckým startupom Sunfire v Drážďanoch.

Pri výrobe sa používa elektrina z obnoviteľných zdrojov, ako je veterná, solárna alebo vodná energia. Potrebný vodík sa získava z vody reverzibilnou elektrolýzou, pričom kyslík sa vypúšťa späť do ovzdušia. Vodík sa potom mieša s CO2, ktorý sa premení na oxid uhoľnatý (CO) v dvoch chemických procesoch a výsledkom je číra kvapalina vytvorená z uhľovodíkov s dlhým reťazcom. Nazýva sa blue crude a jej rafinovaním vznikne konečný produkt - syntetická ekologická nafta.

audi_e-diesel.jpg

Podľa vyjadrenia Audi sa CO2 získava z bioplynu, ale aby sa procesu pridal ďalší ekologický aspekt, dal by sa získavať aj z okolitého vzduchu , čím by sa z neho odstraňovali skleníkové plyny.

Sunfire tvrdí, že analýza syntetickej nafty ukazuje, že má lepšie vlastnosti ako fosílne palivá. Neobsahuje síru a fosílne oleje a je šetrnejšia k životnému prostrediu. Energetická účinnosť procesu vytvárania paliva s využitím obnoviteľných zdrojov energie sa pohybuje okolo 70 %.

„Motor beží tichšie a vzniká menej znečisťujúcich látok," hovorí technologický šéf Sunfire Christian von Olshausen. Palivo možno kombinovať s bežnou motorovou naftou, ako sa to robí aj v prípade bionafty.

Drážďanská továreň je dimenzovaná na produkciu 42 galónov (160 litrov) syntetickej nafty denne, obe spoločnosti však majú zámer vybudovať väčšiu továreň.

„Ak dostaneme prvé objednávky, budeme pripravení komercializovať naše technológie," hovorí von Olshausen.

Trhová cena syntetickej nafty by sa mala pohybovať v rozmedzí 1 - 1,50 eura za liter, čo by bolo len o málo viac ako súčasné ceny nafty v Európe. Bude však do značnej miery závisieť aj od ceny elektriny.


Zdroj: gizmag.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Koniec dokazovania, že nie sme robot. Google pripravuje systém Neviditeľná reCAPTCHA

07.12.2016 11:38

Pred niekoľkými rokmi Google zjednodušil používateľom webu dokazovanie, že sú ľudia, a nie automatizované roboty, keď nahradil systém CAPTCHA (akronym pre Completely Automated Public Turing test to te ...

Technológie 1

Video: Virtuálna realita ukazuje, čo sa môže stať, ak budete auto šoférovať opití

07.12.2016 00:21

Britská spoločnosť Diaego, ktorej patria značky ako Johnnie Walker, Smirnoff či Guinness použila „taktiku zastrašovania“  a spojila svoje sily so Samsungom pri tvorbe dosť hrôzostrašného videa s virtu ...

Technológie

Telefón nabitý do minúty a batéria poháňaná baktériami? Na alternatívne zdroje energie si ešte počkáme

07.12.2016 00:16

Hoci batériám stále dominujú tie lítiovo-iónové, vedci priebežne hľadajú efektívnejšie alternatívy. Nové prototypy vydržia napríklad 7500 cyklov vybitia a nabitia, majú až osemkrát vyššiu energetickú ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá