Image
4.5.2015 0 Comments

Audi začína vyrábať ekologickú naftu zo vzduchu a vody

audi_e-diesel2.jpg Automobilka Audi vyrába nové palivo pre spaľovacie motory, ktoré môže priniesť prelom v ekologickej oblasti. Ide totiž o syntetickú naftu, vyrobenú len z vody a oxidu uhličitého.

Pilotná výroba paliva e-diesel bola spustená v spolupráci s nemeckým startupom Sunfire v Drážďanoch.

Pri výrobe sa používa elektrina z obnoviteľných zdrojov, ako je veterná, solárna alebo vodná energia. Potrebný vodík sa získava z vody reverzibilnou elektrolýzou, pričom kyslík sa vypúšťa späť do ovzdušia. Vodík sa potom mieša s CO2, ktorý sa premení na oxid uhoľnatý (CO) v dvoch chemických procesoch a výsledkom je číra kvapalina vytvorená z uhľovodíkov s dlhým reťazcom. Nazýva sa blue crude a jej rafinovaním vznikne konečný produkt - syntetická ekologická nafta.

audi_e-diesel.jpg

Podľa vyjadrenia Audi sa CO2 získava z bioplynu, ale aby sa procesu pridal ďalší ekologický aspekt, dal by sa získavať aj z okolitého vzduchu , čím by sa z neho odstraňovali skleníkové plyny.

Sunfire tvrdí, že analýza syntetickej nafty ukazuje, že má lepšie vlastnosti ako fosílne palivá. Neobsahuje síru a fosílne oleje a je šetrnejšia k životnému prostrediu. Energetická účinnosť procesu vytvárania paliva s využitím obnoviteľných zdrojov energie sa pohybuje okolo 70 %.

„Motor beží tichšie a vzniká menej znečisťujúcich látok," hovorí technologický šéf Sunfire Christian von Olshausen. Palivo možno kombinovať s bežnou motorovou naftou, ako sa to robí aj v prípade bionafty.

Drážďanská továreň je dimenzovaná na produkciu 42 galónov (160 litrov) syntetickej nafty denne, obe spoločnosti však majú zámer vybudovať väčšiu továreň.

„Ak dostaneme prvé objednávky, budeme pripravení komercializovať naše technológie," hovorí von Olshausen.

Trhová cena syntetickej nafty by sa mala pohybovať v rozmedzí 1 - 1,50 eura za liter, čo by bolo len o málo viac ako súčasné ceny nafty v Európe. Bude však do značnej miery závisieť aj od ceny elektriny.


Zdroj: gizmag.com


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 4

V Južnej Kórei už možno surfovať rýchlosťou 52,5 Gb/s. Aj na existujúcom vedení

21.10.2016 00:25

Nová éra gigabitového internetu, UHD videa a služieb s virtuálnou a rozšírenou realitou vyžaduje zavádzanie novej sieťovej infraštruktúry. Juhokórejský operátor SK Broadband preto nasadil do používani ...

Technológie

Google naučil umelú inteligenciu narábať s vlastnou pamäťou

20.10.2016 00:22

Londýnska dcérska spoločnosť Googlu Deep Mind urobila prielom vo vývoji „myslenia“ počítačov vytvorením strojového učenia, ktoré kombinuje neurónové siete s konvenčnou počítačovou pamäťou. Neurónová ...

Technológie 1

Japonský robot Kengoro sa dokáže ochladzovať potením. Funguje to trikrát lepšie ako chladenie vzduchom

19.10.2016 00:16

Rovnako ako ľudské svaly aj motory, ktoré poháňajú roboty, generujú veľké množstvo tepla. Ale na rozdiel od ľudí roboty doteraz nemohli ochladzovať svoje mechanizmy potením. Robot zhotovený na Toki ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá