Image
13.5.2015 0 Comments

Android M umožní používateľom povoliť aplikáciám len niektoré oprávnenia

android_m.png Jedno zo slabých miest Androidu je bezpečnosť a kontrola súkromia. Zdá sa, že Google si to uvedomuje, a preto sa rozhodol dať používateľom tohto operačného systému väčšiu kontrolu nad tým, kam aplikácie nainštalované do ich smartfónov môžu pristupovať.

Zdroj, ktorý si želal ostať v anonymite, oznámil agentúre Bloomberg, že Google chce ponúknuť používateľom detailnejšie možnosti na rozhodovanie o oprávneniach prideleným aplikáciám. Nové možnosti ovládania súkromia budú zahŕňať aj fotografie, kontakty či lokalizáciu. Bude teda možné zabrániť napríklad aplikácii na počasie pristupovať k vašej lokalizácii. To isté bude platiť aj pre aplikácie, ktoré sa budú snažiť pristupovať k vašim fotografiám či kontaktom.

Vyzerá to tak, že Google ponúkne používateľom Androidu druhú vrstvu zabezpečenia, informujúcu o tom, kam sa aplikácia snaží získať prístup. Hoci spoločnosť už v predchádzajúcich verziách sprehľadnila systém oprávnení, používateľ mal len možnosť akceptovať aplikáciu a povoliť jej všetky oprávnenia, ktoré si žiada, alebo si ju nenainštalovať. Nová funkcia by mala dať používateľom možnosť určiť, kam aplikácia bude môcť pristupovať.

Android M by mal priniesť tieto nové funkcie na ochranu súkromia, ktoré dajú používateľom väčšiu moc nad softvérom, ktorý je spustený na ich smartfónoch. Zatiaľ však nie je jasné, či táto nová možnosť bude k dispozícii len pre Android M alebo bude rozšírená aj do predchádzajúcich verzií tohto operačného systému. Bližšie informácie sa zrejme dozvieme počas vývojárskej konferencie Google I/O, ktorá sa bude konať koncom mája v San Franciscu.

Google sa snaží pridávať do svojich mobilných služieb nové funkcie, aby tak prilákal ďalších používateľov. Hoci Android je celosvetovo najpoužívanejší mobilný operačný systém (podľa Gartneru mu vlani patrilo až 81 % trhu, kým Apple iOS mal podiel len 15 %), v niektorých častiach sveta čelí problémom. V piatich najväčších európskych krajinách klesol v prvom štvrťroku tohto roka jeho podiel na 69 % zo 72 % v predchádzajúcom roku. Naopak, podiel iOS sa zvýšil z 18,6 % na 20,3 %.

Zdroj: bloomberg.com
news.softpedia.com


Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Video: V Monaku vyskúšali naozaj funkčný a dobre ovládateľný jetpack

21.10.2016 10:01

Na začiatku októbra 2016 JetPack Aviation, výrobca batohov s prúdovým motorom, ukázal najnovšiu verziu svojho Jetpacku JB-9 v Monaku. JetPack JB-9 je schopný zvislého vzletu a pristátia. Mal by byť d ...

Produkty

Google chce pomôcť odhaliť na webe články obsahujúce dezinformácie, bludy, hoaxy a nezmysly

21.10.2016 00:22

Web je skvelý zdroj informácií, no nie všetky z nich sú hodnoverné. Možno sa tu stretnúť aj s množstvom falošných a zavádzajúcich správ, dezinformujúcich článkov, senzáciechtivých  titulkov, chybných ...

Produkty

Apple už o týždeň predstaví nové počítače Mac. Podľa parametrov to vyzerá zaujímavo

21.10.2016 00:19

Po uvedení nových telefónov iPhone a Apple Watch minulý mesiac Apple rozposlal pozvánky aj na ďalšie svoje podujatie, ktoré sa uskutoční 27. Októbra. Podľa očakávania na ňom majú debutovať nové počíta ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá