Image
13.5.2015 0 Comments

Android M umožní používateľom povoliť aplikáciám len niektoré oprávnenia

android_m.png Jedno zo slabých miest Androidu je bezpečnosť a kontrola súkromia. Zdá sa, že Google si to uvedomuje, a preto sa rozhodol dať používateľom tohto operačného systému väčšiu kontrolu nad tým, kam aplikácie nainštalované do ich smartfónov môžu pristupovať.

Zdroj, ktorý si želal ostať v anonymite, oznámil agentúre Bloomberg, že Google chce ponúknuť používateľom detailnejšie možnosti na rozhodovanie o oprávneniach prideleným aplikáciám. Nové možnosti ovládania súkromia budú zahŕňať aj fotografie, kontakty či lokalizáciu. Bude teda možné zabrániť napríklad aplikácii na počasie pristupovať k vašej lokalizácii. To isté bude platiť aj pre aplikácie, ktoré sa budú snažiť pristupovať k vašim fotografiám či kontaktom.

Vyzerá to tak, že Google ponúkne používateľom Androidu druhú vrstvu zabezpečenia, informujúcu o tom, kam sa aplikácia snaží získať prístup. Hoci spoločnosť už v predchádzajúcich verziách sprehľadnila systém oprávnení, používateľ mal len možnosť akceptovať aplikáciu a povoliť jej všetky oprávnenia, ktoré si žiada, alebo si ju nenainštalovať. Nová funkcia by mala dať používateľom možnosť určiť, kam aplikácia bude môcť pristupovať.

Android M by mal priniesť tieto nové funkcie na ochranu súkromia, ktoré dajú používateľom väčšiu moc nad softvérom, ktorý je spustený na ich smartfónoch. Zatiaľ však nie je jasné, či táto nová možnosť bude k dispozícii len pre Android M alebo bude rozšírená aj do predchádzajúcich verzií tohto operačného systému. Bližšie informácie sa zrejme dozvieme počas vývojárskej konferencie Google I/O, ktorá sa bude konať koncom mája v San Franciscu.

Google sa snaží pridávať do svojich mobilných služieb nové funkcie, aby tak prilákal ďalších používateľov. Hoci Android je celosvetovo najpoužívanejší mobilný operačný systém (podľa Gartneru mu vlani patrilo až 81 % trhu, kým Apple iOS mal podiel len 15 %), v niektorých častiach sveta čelí problémom. V piatich najväčších európskych krajinách klesol v prvom štvrťroku tohto roka jeho podiel na 69 % zo 72 % v predchádzajúcom roku. Naopak, podiel iOS sa zvýšil z 18,6 % na 20,3 %.

Zdroj: bloomberg.com
news.softpedia.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Dohady: Samsung prinesie prvý skladateľný smartfón v druhej polovici tohto roka

17.01.2017 00:28

Podľa zvestí z Číny má Samsung oficiálne predstaviť svoj prvý skladací smartfón v treťom či štvrtom štvrťroku tohto roka, no presný termín ešte nebol odhalený. Správa pochádza z príspevku na webe Weib ...

Produkty

Opera predstavila Neon. Bude takto vyzerať budúcnosť prehliadania webu?

17.01.2017 00:25

Spoločnosť Opera Software ukázala novú koncepciu svojho webového prehliadač a názvom Opera Neon. Podľa vývojárov vraj ponúka „pohľad do budúcnosti desktopových prehliadačov“. Základom je takisto Chro ...

Produkty

Google používa strojové učenie na zníženie dátovej spotreby pri obrázkoch s vysokým rozlíšením

17.01.2017 00:22

Vlani v novembri Google predstavil technológiu RAISR (Rapid and Accurate Image Super-Resolution). Ide o metódu interpolácie, ktorá má zlepšiť zobrazenie fotiek s nízkym rozlíšením a ušetriť dátové pre ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá