Image
13.5.2015 0 Comments

Android M umožní používateľom povoliť aplikáciám len niektoré oprávnenia

android_m.png Jedno zo slabých miest Androidu je bezpečnosť a kontrola súkromia. Zdá sa, že Google si to uvedomuje, a preto sa rozhodol dať používateľom tohto operačného systému väčšiu kontrolu nad tým, kam aplikácie nainštalované do ich smartfónov môžu pristupovať.

Zdroj, ktorý si želal ostať v anonymite, oznámil agentúre Bloomberg, že Google chce ponúknuť používateľom detailnejšie možnosti na rozhodovanie o oprávneniach prideleným aplikáciám. Nové možnosti ovládania súkromia budú zahŕňať aj fotografie, kontakty či lokalizáciu. Bude teda možné zabrániť napríklad aplikácii na počasie pristupovať k vašej lokalizácii. To isté bude platiť aj pre aplikácie, ktoré sa budú snažiť pristupovať k vašim fotografiám či kontaktom.

Vyzerá to tak, že Google ponúkne používateľom Androidu druhú vrstvu zabezpečenia, informujúcu o tom, kam sa aplikácia snaží získať prístup. Hoci spoločnosť už v predchádzajúcich verziách sprehľadnila systém oprávnení, používateľ mal len možnosť akceptovať aplikáciu a povoliť jej všetky oprávnenia, ktoré si žiada, alebo si ju nenainštalovať. Nová funkcia by mala dať používateľom možnosť určiť, kam aplikácia bude môcť pristupovať.

Android M by mal priniesť tieto nové funkcie na ochranu súkromia, ktoré dajú používateľom väčšiu moc nad softvérom, ktorý je spustený na ich smartfónoch. Zatiaľ však nie je jasné, či táto nová možnosť bude k dispozícii len pre Android M alebo bude rozšírená aj do predchádzajúcich verzií tohto operačného systému. Bližšie informácie sa zrejme dozvieme počas vývojárskej konferencie Google I/O, ktorá sa bude konať koncom mája v San Franciscu.

Google sa snaží pridávať do svojich mobilných služieb nové funkcie, aby tak prilákal ďalších používateľov. Hoci Android je celosvetovo najpoužívanejší mobilný operačný systém (podľa Gartneru mu vlani patrilo až 81 % trhu, kým Apple iOS mal podiel len 15 %), v niektorých častiach sveta čelí problémom. V piatich najväčších európskych krajinách klesol v prvom štvrťroku tohto roka jeho podiel na 69 % zo 72 % v predchádzajúcom roku. Naopak, podiel iOS sa zvýšil z 18,6 % na 20,3 %.

Zdroj: bloomberg.com
news.softpedia.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Video: Koľko prejde Tesla Model S s nulovým ukazovateľom nabitia batérie?

06.12.2016 00:20

Dánsky youtuber MrFirelakeDK uverejnil na svojom YouTube virálne video, v ktorom chcel ukázať, koľko jeho elektromobil Tesla Model S 85D dokáže prejsť od chvíle, keď sa na prístrojovej doske zobrazí v ...

Produkty 1

HP vyrobilo pre študentov najtenší konvertibilný notebook na svete, ktorý zvládne aj pád z lavice

06.12.2016 00:12

Novinka v portfóliu HP reaguje na zmeny, ku ktorým v školských triedach v súčasnosti dochádza. Čoraz častejšie sa upúšťa od tradičných metód výučby, ktoré sú založené na prednáškach. Naopak, väčšia po ...

Produkty

Nový LCD panel IPS od Panasonicu prináša kontrast na úrovni OLED

06.12.2016 10:50

Vysoký kontrast je jedna z hlavných predností displejov OLED. No teraz Panasonic vyvinul panel LCD typu IPS (In-Plane Switching), ktorý dosahuje porovnateľný kontrastný pomer, konkrétne na úrovni 1 00 ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá