Image
13.5.2015 0 Comments

Dramatické zníženie cien za cloudové úložisko sľubuje IBM

ibm_cloud2.jpg IBM využilo v cloudovom úložisku popri SSD a pevných diskoch vôbec prvýkrát aj páskové jednotky - všetko pod jedným adresným menom. Výrazne to vraj znižuje cenu za ukladanie bez toho, aby používateľ musel voliť výkonnostný kompromis.

Ako sa zdá, v novom svete cloudového ukladania je miesto aj pre páskové úložiská. Dokonca môžu tieto „archaické" prostriedky v určitých ohľadoch hrať kľúčovú úlohu. V kombinácii s ďalšími technológiami totiž môžu priniesť nižšie náklady - a na to dnes počúva veľa firiem.

Na svojej konferencii Edge, konanej tento týždeň v Las Vegas, IBM prezentuje preview archivačnej technológie, ktorá zahŕňa všetky úložné vrstvy - počnúc serverovými flash cache systémami až po pásky, pričom dáta sa presúvajú podľa aktuálnej potreby na tú najlepšiu a cenovo najefektívnejšiu vrstvu.

Systém Project Big Storage tak vytvára jednotný pool úložných prostriedkov dostupných pod jedným menom, v rámci ktorého môžu používatelia administrovať svoje dáta napríklad až na úroveň jednotlivých adresárov bez toho, aby sa zaujímali, kde sú vlastne fyzicky umiestnené. Novinka zahŕňa tak súborové, ako aj objektové úložisko.

Big Storage si firmy môžu nainštalovať u seba vo vlastnej infraštruktúre, ale môžu ho využiť aj ako cloudovú službu, prípadne môžu oba prístupy kombinovať (teda ako hybridné riešenie). IBM tvrdí, že dokáže ponúknuť vyššiu úroveň úložných služieb, než majú zavedení provideri, ako je napríklad Amazon alebo Google, a to za nižšiu cenu.

Kľúčom k cenovej výhodnosti má podľa prevádzkovateľa byť použitie páskových jednotiek, na ktoré sa IBM dlhodobo zameriava a ktoré budú na viacvrstvové cloudové úložisko použité vôbec po prvýkrát. Zaujímavé je, že aj pásky budú mať rôznu úroveň - z niektorých sa budú dať získať dáta v rádoch minút, pri iných to budú hodiny.

Project Big Storage okrem iného sľubuje, že sa znížia ceny, za ktoré sa využívajú cloudové úložiská, navyše vraj ceny budú lepšie predikovateľné. Hoci nie sú k dispozícii žiadne jednoduché vzorce na výpočet nákladov na úložisko vzhľadom na to, že dáta sa budú premiestňovať naprieč rôznymi vrstvami storageu, používatelia budú vidieť aktuálnu cenu za využité služby.

V súčasnosti ide novinka do takzvaného pilotného preverovania, ktoré bude trvať niekoľko mesiacov. Potom by sa mal Big Storage stať súčasťou cloudovej ponuky IBM Cloud Marketplace a BlueMix.

Zdroj: ComputerWorld


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty 1

iPhone so zaobleným displejom OLED má prísť už na budúci rok

02.12.2016 09:48

Ázijskí dodávatelia Applu hovoria, že cupertinská spoločnosť ich požiadala, aby zvýšili výrobu tenších panelov OLED a predložili jej prototypy obrazoviek s vyšším rozlíšením, ako má Samsung. Keďže Ap ...

Produkty

GPD Win – miniatúrny herný notebook s Windows 10 a hernými ovládačmi

02.12.2016 00:22

Zvykli sme si, že s operačným systémom Windows sa nestretávame len na stolových a prenosných počítačoch, ale aj ďalších zariadeniach, siahajúcich od lacných tabletov typu 2-in-1 až po minipočítače. Je ...

Produkty

Strojové učenie Google TensorFlow bude podporovať Windows

01.12.2016 00:13

V týchto dňoch Google zaviedol podporu operačného systému Windows pre svoje strojové učenie TensorFlow. To bola totiž jedna z prvých požiadaviek, ktoré dostali vývojári po tom, čo z TensorFlow urobili ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá