Image
13.5.2015 0 Comments

Dramatické zníženie cien za cloudové úložisko sľubuje IBM

ibm_cloud2.jpg IBM využilo v cloudovom úložisku popri SSD a pevných diskoch vôbec prvýkrát aj páskové jednotky - všetko pod jedným adresným menom. Výrazne to vraj znižuje cenu za ukladanie bez toho, aby používateľ musel voliť výkonnostný kompromis.

Ako sa zdá, v novom svete cloudového ukladania je miesto aj pre páskové úložiská. Dokonca môžu tieto „archaické" prostriedky v určitých ohľadoch hrať kľúčovú úlohu. V kombinácii s ďalšími technológiami totiž môžu priniesť nižšie náklady - a na to dnes počúva veľa firiem.

Na svojej konferencii Edge, konanej tento týždeň v Las Vegas, IBM prezentuje preview archivačnej technológie, ktorá zahŕňa všetky úložné vrstvy - počnúc serverovými flash cache systémami až po pásky, pričom dáta sa presúvajú podľa aktuálnej potreby na tú najlepšiu a cenovo najefektívnejšiu vrstvu.

Systém Project Big Storage tak vytvára jednotný pool úložných prostriedkov dostupných pod jedným menom, v rámci ktorého môžu používatelia administrovať svoje dáta napríklad až na úroveň jednotlivých adresárov bez toho, aby sa zaujímali, kde sú vlastne fyzicky umiestnené. Novinka zahŕňa tak súborové, ako aj objektové úložisko.

Big Storage si firmy môžu nainštalovať u seba vo vlastnej infraštruktúre, ale môžu ho využiť aj ako cloudovú službu, prípadne môžu oba prístupy kombinovať (teda ako hybridné riešenie). IBM tvrdí, že dokáže ponúknuť vyššiu úroveň úložných služieb, než majú zavedení provideri, ako je napríklad Amazon alebo Google, a to za nižšiu cenu.

Kľúčom k cenovej výhodnosti má podľa prevádzkovateľa byť použitie páskových jednotiek, na ktoré sa IBM dlhodobo zameriava a ktoré budú na viacvrstvové cloudové úložisko použité vôbec po prvýkrát. Zaujímavé je, že aj pásky budú mať rôznu úroveň - z niektorých sa budú dať získať dáta v rádoch minút, pri iných to budú hodiny.

Project Big Storage okrem iného sľubuje, že sa znížia ceny, za ktoré sa využívajú cloudové úložiská, navyše vraj ceny budú lepšie predikovateľné. Hoci nie sú k dispozícii žiadne jednoduché vzorce na výpočet nákladov na úložisko vzhľadom na to, že dáta sa budú premiestňovať naprieč rôznymi vrstvami storageu, používatelia budú vidieť aktuálnu cenu za využité služby.

V súčasnosti ide novinka do takzvaného pilotného preverovania, ktoré bude trvať niekoľko mesiacov. Potom by sa mal Big Storage stať súčasťou cloudovej ponuky IBM Cloud Marketplace a BlueMix.

Zdroj: ComputerWorld


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Dohady: Samsung prinesie prvý skladateľný smartfón v druhej polovici tohto roka

17.01.2017 00:28

Podľa zvestí z Číny má Samsung oficiálne predstaviť svoj prvý skladací smartfón v treťom či štvrtom štvrťroku tohto roka, no presný termín ešte nebol odhalený. Správa pochádza z príspevku na webe Weib ...

Produkty

Opera predstavila Neon. Bude takto vyzerať budúcnosť prehliadania webu?

17.01.2017 00:25

Spoločnosť Opera Software ukázala novú koncepciu svojho webového prehliadač a názvom Opera Neon. Podľa vývojárov vraj ponúka „pohľad do budúcnosti desktopových prehliadačov“. Základom je takisto Chro ...

Produkty

Google používa strojové učenie na zníženie dátovej spotreby pri obrázkoch s vysokým rozlíšením

17.01.2017 00:22

Vlani v novembri Google predstavil technológiu RAISR (Rapid and Accurate Image Super-Resolution). Ide o metódu interpolácie, ktorá má zlepšiť zobrazenie fotiek s nízkym rozlíšením a ušetriť dátové pre ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá