Image
17.8.2016 0 Comments

Ako pre Bonda. Nová samodeštrukčná batéria sa rozpustí vo vode za 30 minút

Vedci vyvinuli novú samodeštrukčnú batériu, ktorá môže 15 minút napájať jednoduché elektronické zariadenia a potom sa rozpustí vo vode. Mohla by otvoriť cestu k tzv. prechodným napájacím zdrojom pre vedecké prístroje alebo špionážne nástroje.

Prvá takáto lítiovo-iónová batéria je „veľmi podobná bežným Li-Ion batériám“, povedal vedúci výskumného tímu a šéf Laboratória na výskum pokročilých materiálov pri Iowa State University Reza Montazami. Polymérové puzdro batérie je vyrobené z molekúl, ktoré môžu tvoriť dlhé reťazce. Keď je vystavené pôsobeniu vody, molekuly napučia a puzdro i ostatné komponenty sa rozbijú na malé kúsky. Zariadenie napájané takýmto typom batérie by mohlo napríklad slúžiť na prenášanie dát a potom by ho jednoducho odplavil dážď.

Rozpustenie novo vyvinutej batérie trvá asi 30 minút. Iné prechodné batérie sa spoliehajú na rôzne chemické procesy a ich rozpad môže trvať niekoľko hodín či dní. Batéria môže generovať asi 2,7 voltu, čo je elektrický potenciál podobný dvojici bežných ceruzkových batérií.

Pre použitie lítia sa takáto batéria nehodí na biomedicínske aplikácie, napr. na napájanie implantátov, môže sa však využiť v lekárstve na monitorovanie, prípadne nájsť uplatnenie na vojenské a ekologické účely.

Vzhľadom na to, že batéria je schopná napájať zariadenie iba 15 minút, sú možnosti jej využitia zatiaľ obmedzené. Vedci však pracujú na posunutí jej limitov.

Výskum bol publikovaný v magazíne Journal of Polymer Science.  

Zdroj: http://www.livescience.com


Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Microsoft predstavil svoju 3D víziu a Surface Book, ktorý by mal výkonom knokautovať konkurenciu

27.10.2016 11:23

V stredu 26. októbra Microsoft predstavil novú zásadnú aktualizáciu Windows 10 s názvom Creators Update (CU), novinky z oblasti gamingu a profesionálny desktop z rodiny Surface. Prezentoval aj inovova ...

Produkty

Luxusný Xiaomi Mi Mix má 6,4“ displej bez rámčeka a so zaoblenými rohmi. Cena vás prekvapí

27.10.2016 00:25

Na nedávnom tlačovom podujatí, kde Xiaomi uviedlo smartfón Mi Note 2, bol predvedený aj ďalší telefón – Mi Mix. Hoci ho spoločnosť predstavila ako „koncept telefónu“, ukázalo sa, že si ho bude možné a ...

Produkty

Xiaomi Mi Note 2 sa veľmi nápadne podobá na Galaxy Note 7. Prichádza s globálnou podporou pásiem LTE

27.10.2016 00:13

Xiaomi v týchto dňoch predstavilo nový smartfón Mi Note 2, ktorý sa nápadne podobá na Samsung Note 7 (dúfajme, že riziko požiaru je menšie). Jeho špecifikácie sú vcelku impozantné: - 5,7-palcový zaob ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá