Image
17.8.2016 0 Comments

Ako pre Bonda. Nová samodeštrukčná batéria sa rozpustí vo vode za 30 minút

Vedci vyvinuli novú samodeštrukčnú batériu, ktorá môže 15 minút napájať jednoduché elektronické zariadenia a potom sa rozpustí vo vode. Mohla by otvoriť cestu k tzv. prechodným napájacím zdrojom pre vedecké prístroje alebo špionážne nástroje.

Prvá takáto lítiovo-iónová batéria je „veľmi podobná bežným Li-Ion batériám“, povedal vedúci výskumného tímu a šéf Laboratória na výskum pokročilých materiálov pri Iowa State University Reza Montazami. Polymérové puzdro batérie je vyrobené z molekúl, ktoré môžu tvoriť dlhé reťazce. Keď je vystavené pôsobeniu vody, molekuly napučia a puzdro i ostatné komponenty sa rozbijú na malé kúsky. Zariadenie napájané takýmto typom batérie by mohlo napríklad slúžiť na prenášanie dát a potom by ho jednoducho odplavil dážď.

Rozpustenie novo vyvinutej batérie trvá asi 30 minút. Iné prechodné batérie sa spoliehajú na rôzne chemické procesy a ich rozpad môže trvať niekoľko hodín či dní. Batéria môže generovať asi 2,7 voltu, čo je elektrický potenciál podobný dvojici bežných ceruzkových batérií.

Pre použitie lítia sa takáto batéria nehodí na biomedicínske aplikácie, napr. na napájanie implantátov, môže sa však využiť v lekárstve na monitorovanie, prípadne nájsť uplatnenie na vojenské a ekologické účely.

Vzhľadom na to, že batéria je schopná napájať zariadenie iba 15 minút, sú možnosti jej využitia zatiaľ obmedzené. Vedci však pracujú na posunutí jej limitov.

Výskum bol publikovaný v magazíne Journal of Polymer Science.  

Zdroj: http://www.livescience.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Architektúra Ice Lake s podporou pre počítačové videnie a rozpoznávanie reči má dostať procesory Intelu do smartfónov

07.12.2016 00:19

Očakáva sa, že na konci roka 2018 Intel uvedie novú rodinu procesorov s kódovým označením Ice Lake. Bude to ďalšia významná architektúra od tohto výrobcu procesorov, nasledujúca po architektúre Skylak ...

Produkty

Video: Koľko prejde Tesla Model S s nulovým ukazovateľom nabitia batérie?

06.12.2016 00:20

Dánsky youtuber MrFirelakeDK uverejnil na svojom YouTube virálne video, v ktorom chcel ukázať, koľko jeho elektromobil Tesla Model S 85D dokáže prejsť od chvíle, keď sa na prístrojovej doske zobrazí v ...

Produkty 1

HP vyrobilo pre študentov najtenší konvertibilný notebook na svete, ktorý zvládne aj pád z lavice

06.12.2016 00:12

Novinka v portfóliu HP reaguje na zmeny, ku ktorým v školských triedach v súčasnosti dochádza. Čoraz častejšie sa upúšťa od tradičných metód výučby, ktoré sú založené na prednáškach. Naopak, väčšia po ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá