Image
17.8.2016 0 Comments

Ako pre Bonda. Nová samodeštrukčná batéria sa rozpustí vo vode za 30 minút

Vedci vyvinuli novú samodeštrukčnú batériu, ktorá môže 15 minút napájať jednoduché elektronické zariadenia a potom sa rozpustí vo vode. Mohla by otvoriť cestu k tzv. prechodným napájacím zdrojom pre vedecké prístroje alebo špionážne nástroje.

Prvá takáto lítiovo-iónová batéria je „veľmi podobná bežným Li-Ion batériám“, povedal vedúci výskumného tímu a šéf Laboratória na výskum pokročilých materiálov pri Iowa State University Reza Montazami. Polymérové puzdro batérie je vyrobené z molekúl, ktoré môžu tvoriť dlhé reťazce. Keď je vystavené pôsobeniu vody, molekuly napučia a puzdro i ostatné komponenty sa rozbijú na malé kúsky. Zariadenie napájané takýmto typom batérie by mohlo napríklad slúžiť na prenášanie dát a potom by ho jednoducho odplavil dážď.

Rozpustenie novo vyvinutej batérie trvá asi 30 minút. Iné prechodné batérie sa spoliehajú na rôzne chemické procesy a ich rozpad môže trvať niekoľko hodín či dní. Batéria môže generovať asi 2,7 voltu, čo je elektrický potenciál podobný dvojici bežných ceruzkových batérií.

Pre použitie lítia sa takáto batéria nehodí na biomedicínske aplikácie, napr. na napájanie implantátov, môže sa však využiť v lekárstve na monitorovanie, prípadne nájsť uplatnenie na vojenské a ekologické účely.

Vzhľadom na to, že batéria je schopná napájať zariadenie iba 15 minút, sú možnosti jej využitia zatiaľ obmedzené. Vedci však pracujú na posunutí jej limitov.

Výskum bol publikovaný v magazíne Journal of Polymer Science.  

Zdroj: http://www.livescience.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Dizajnér navrhol nábytok, ktorý sa poskladá sám

20.01.2017 00:05

Máte problém s dopravou či montážou novozakúpeného nábytku? Mladému dizajnérovi sa podarilo tento problém vyriešiť. Plocho balený nábytok uľahčuje prepravu, keď však príde na jeho montáž, zostávajú m ...

Produkty

Rozmery Samsung Galaxy S8 a S8 Plus naznačujú, že pôjde o takmer bezrámčekové telefóny s veľkými displejmi

20.01.2017 00:30

Väčšia verzia nového vlajkového modelu Samsungu Galaxy S8 Plus bude mať rozmery 152,38 × 78,51 × 7,94 mm. Tvrdí to web  GSM Arena na základe 3D renderov, ktoré získal od výrobcu krytov. Bude teda vyšš ...

Produkty

Začína sa nová séria rýchlostných pretekov elektromobilov. Upravená Tesla vraj zrýchli z 0 na 100 km/h za 2,1 s

20.01.2017 00:20

Vlani usporiadatelia ohlásili popri Formule E, najznámejších pretekoch elektromobilov, aj novú sériu Electric GT Championship. Ako pretekárske auto sa v nej použije Tesla Model S P100D. Ide o uprave ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá