Image
26.10.2012 0 Comments

Aká je situácia s informatizáciou verejnej správy na Slovensku?

itapa2012_informatizacia_2610.jpg Medzinárodný kongres ITAPA 2012 ponúkol okrem iného aj informácie týkajúce sa aktuálnej situácie informatizácie verejnej správy na Slovensku. K problematike sa vyjadrilo viacero spíkrov, ktorí pracujú na projektoch, resp. angažujú sa v nich z pozície dodávateľa.

V diskusii okolo okrúhleho stola sa zúčastnili napr. Martin Kubala zo spoločnosti Hewlett-Packard, Juraj Sabaka, prezident IT Asociácie Slovenska (ITAS), Miroslav Strečanský zo SWANu, ale aj zástupcovia vlády. Témou diskusie bolo zhodnotenie uplynulých 12 mesiacov z pohľadu informatizácie verejnej správy a zhodnotenie aktuálneho stavu projektov.

„Koľko projektov je dokončených? Nula. Čo z toho majú ľudia zatiaľ? Nič, iba veľa rozpracovaných projektov," povedal Juraj Sabaka v snahe pozrieť sa na situáciu z pohľadu bežného občana. Počas diskusie najčastejšie rezonovali voľby a zmena vlády, ako hlavný dôvod určitej stagnácie celej informatizácie. Diskutujúci sa však zhodli, že za posledných 6 mesiacov (po nástupe novej vlády) sa podarilo dosiahnuť väčší progres ako za predchádzajúcich 20 mesiacov dokopy.

Z pohľadu občana by mal byť dôležitý najmä rok 2013. Už od januára by mal byť do ostrej prevádzky nasadený projekt Ústredného portálu verejnej správy, čo je jeden z hlavných a kľúčových projektov celej informatizácie verejnej správy. Funkcionalita portálu však bude uvoľňovaná postupne, pričom jednou z prvých služieb bude tzv. služba identity, na ktorú následne budú nadväzovať ďalšie. Bežný občan by mal informatizáciu pocítiť najskôr zavedením tzv. dátových stránok, ako nového prostriedku na komunikáciu s úradmi. Cieľom je digitalizácia administratívnych procesov - napr. rozsudok zo súdu si bude môcť občan prevziať aj elektronicky. Podobný systém funguje v Česku už takmer tri roky.

Prvú veľkú vlnu nových elektronických služieb očakávajú diskutujúci na jar, ku koncu roka by sa mali objaviť aj dlho očakávané elektronické ID karty a s nimi bude súvisieť aj množstvo nových služieb, ktoré budú môcť občania vďaka karte využívať. Momentálne je v realizácii OPIS-u (Operačný program Informatizácia spoločnosti) dovedna 37 projektov v hodnote 507,98 milióna eur, Slovensko si však z hľadiska postavenia v rebríčku pripravenosti eGovernmentu pohoršilo a aktuálne sa nachádza na 71. mieste, čo je najhoršie postavenie v rámci krajín V4.

Zjednodušenie administratívnych procesov by mal priniesť projekt ESO - ide o reformu štátnej správy s cieľom uľahčiť a zefektívniť kontakt občana so štátnymi úradníkmi. Výsledkom reformy by mal byť vznik nových kontaktných miest, kde si bude môcť občan vybaviť všetky potrebné administratívne úkony. Cieľom je aj zníženie nutnosti obyvateľov cestovať, administratívne miesto KAMO sa tak bude nachádzať v každom zo 79 okresných miest, maximálne do vzdialenosti 50 km od ľubovoľného miesta na Slovensku.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá