Image
26.10.2012 0 Comments

Apple do svojich počítačov nasadzuje hybridné disky

apple-event.jpg Kombinácia klasického disku s diskom SSD ponúka zrýchlenie prístupovej doby, väčšiu kapacitu a dlhšiu životnosť. Apple je so 128 GB pevnej pamäte NAND v hybridných diskoch však o rád vyššie nad ostatnými výrobcami.

Apple v rámci utorkovej tlačovej konferencie okrem spotrebiteľsky zaujímavých iPadov alebo supertenkých iMacov predstavil aj jednu technickú novinku - disk Fusion Drive, ktorý kombinuje vysoký výkon pamätí NAND flash s vysokou úložnou kapacitou rotačných diskov.

Fusion Drive bude inštalovaný v nových stolových počítačoch iMac a Mac Mini. Operačný systém a predinštalované aplikácie budú uložené v pevnej pamäti a dokumenty a ďalší obsah bude využívať rotačný disk. Celková kapacita hybridného disku je 1 alebo 3 TB. Apple tvrdí, že Fusion Drive ponúka výkon porovnateľný s diskami SSD (ktoré sú vyrobené iba z pevných pamätí) a kapacitu porovnateľnú s rotačnými pevnými diskami. Cena by sa mala pohybovať niekde medzi týmito dvoma technológiami.

Analytici trochu váhajú nad označením hybridný disk, pretože 128 GB pevnej pamäte je podstatne viac, než je k dispozícii v podobných diskoch ostatných výrobcov. Napríklad Seagate Momentus je osadený 8 GB pevnej pamäte a rotačným diskom s kapacitou 750 GB. Western Digital už tiež predstavil hybridný disk, maximálne však ponúka kapacitu „len" 500 GB.

Podľa Fang Čanga, analytika z agentúry IHS iSuppli, musí 128 GB pevnej pamäte zaberať priveľa miesta na to, aby sa spolu s rotačným diskom zmestila do štandardného 3,5-palcového disku. „Dalo by sa tomu hovoriť hybridné riešenie," konštatoval Čang. „V skutočnosti máte dva disky, jeden SSD a jeden rotačný, ktoré používajú spoločný radič a softvér na distribúciu dát na konkrétne zariadenie," myslí si. Potom sa môže toto riešenie navonok tváriť ako jeden pevný disk. „SSD majú od Anobitu a rotačný disk nakupujú od spoločnosti SEGA," doplnil Čang. „Radič by mohli mať od Marvellu."

Apple zakúpil izraelského výrobcu pamätí NAND Anobit vlani v decembri, keď už bol najväčším odberateľom diskov SSD. Anobit sa zameriaval na pamäťové disky pre dátové centrá, vyrobené pomocou technológií pre spotrebnú elektroniku. Najväčšou devízou Anobitu je špeciálny firmvér Memory Signal Processing, ktorý priebežne zisťuje poruchy pamäťových blokov a vyraďuje ich z prevádzky, aby nespôsobili nestabilitu celého úložiska. Nebezpečenstvo výskytu chýb rastie s tým, ako sa pamäťové moduly neustále zmenšujú. Čím menšia súčiastka, tým je väčšie riziko prieniku elektrónov mimo plánovanej trasy.

Zdroj: computerworld.cz


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 1

Spreje na vypínanie génov umožnia geneticky zlepšovať rastliny bez zmeny DNA

18.01.2017 00:40

Ak sa vám nepáči farba niektorých kvetov v záhrade, možno ju jedného dňa budete môcť zmeniť jednoduchým postriekaním sprejom, ktorý vypne ich určité gény. Poľnohospodári môžu takéto postreky na vypín ...

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

Technológie

Hardvérová divízia Facebooku pracuje na technológii, ktorá vyzerá ako čítanie myšlienok

16.01.2017 00:30

Pred istým časom sa Mark Zuckerberg v jednom rozhovore vyjadril, že je presvedčený o tom, že jedného dňa si ľudia budú navzájom posielať myšlienky s využitím digitálnych technológií. Teraz sa jeho sen ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá