Image
26.10.2012 0 Comments

Apple do svojich počítačov nasadzuje hybridné disky

apple-event.jpg Kombinácia klasického disku s diskom SSD ponúka zrýchlenie prístupovej doby, väčšiu kapacitu a dlhšiu životnosť. Apple je so 128 GB pevnej pamäte NAND v hybridných diskoch však o rád vyššie nad ostatnými výrobcami.

Apple v rámci utorkovej tlačovej konferencie okrem spotrebiteľsky zaujímavých iPadov alebo supertenkých iMacov predstavil aj jednu technickú novinku - disk Fusion Drive, ktorý kombinuje vysoký výkon pamätí NAND flash s vysokou úložnou kapacitou rotačných diskov.

Fusion Drive bude inštalovaný v nových stolových počítačoch iMac a Mac Mini. Operačný systém a predinštalované aplikácie budú uložené v pevnej pamäti a dokumenty a ďalší obsah bude využívať rotačný disk. Celková kapacita hybridného disku je 1 alebo 3 TB. Apple tvrdí, že Fusion Drive ponúka výkon porovnateľný s diskami SSD (ktoré sú vyrobené iba z pevných pamätí) a kapacitu porovnateľnú s rotačnými pevnými diskami. Cena by sa mala pohybovať niekde medzi týmito dvoma technológiami.

Analytici trochu váhajú nad označením hybridný disk, pretože 128 GB pevnej pamäte je podstatne viac, než je k dispozícii v podobných diskoch ostatných výrobcov. Napríklad Seagate Momentus je osadený 8 GB pevnej pamäte a rotačným diskom s kapacitou 750 GB. Western Digital už tiež predstavil hybridný disk, maximálne však ponúka kapacitu „len" 500 GB.

Podľa Fang Čanga, analytika z agentúry IHS iSuppli, musí 128 GB pevnej pamäte zaberať priveľa miesta na to, aby sa spolu s rotačným diskom zmestila do štandardného 3,5-palcového disku. „Dalo by sa tomu hovoriť hybridné riešenie," konštatoval Čang. „V skutočnosti máte dva disky, jeden SSD a jeden rotačný, ktoré používajú spoločný radič a softvér na distribúciu dát na konkrétne zariadenie," myslí si. Potom sa môže toto riešenie navonok tváriť ako jeden pevný disk. „SSD majú od Anobitu a rotačný disk nakupujú od spoločnosti SEGA," doplnil Čang. „Radič by mohli mať od Marvellu."

Apple zakúpil izraelského výrobcu pamätí NAND Anobit vlani v decembri, keď už bol najväčším odberateľom diskov SSD. Anobit sa zameriaval na pamäťové disky pre dátové centrá, vyrobené pomocou technológií pre spotrebnú elektroniku. Najväčšou devízou Anobitu je špeciálny firmvér Memory Signal Processing, ktorý priebežne zisťuje poruchy pamäťových blokov a vyraďuje ich z prevádzky, aby nespôsobili nestabilitu celého úložiska. Nebezpečenstvo výskytu chýb rastie s tým, ako sa pamäťové moduly neustále zmenšujú. Čím menšia súčiastka, tým je väčšie riziko prieniku elektrónov mimo plánovanej trasy.

Zdroj: computerworld.cz


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Drony bude možné napájať bezdrôtovým prenosom energie za letu

25.10.2016 00:28

Vzhľadom na obmedzenú výdrž batérie väčšina dronov nedokáže lietať dlhšie ako 30 minút na jedno nabitie. Napájanie káblom zo siete sa môže aplikovať len v prípade, že sa dron bude vznášať na jednom mi ...

Technológie

Klasická telefónna dvojlinka s prenosovou rýchlosťou až 10 Gb/s? Áno, odpoveďou je XG.fast

25.10.2016 00:25

Nokia sa nedávno pochválila tým, že dosiahla rýchlosť pripojenia 5 Gb/s na vzdialenosť 70 metrov na konvenčnej medenej krútenej dvojlinke a v laboratórnych podmienkach dokonca 8 Gb/s na vzdialenosť 30 ...

Technológie

Japonci predstavili technológiu projekcie na dynamicky sa meniaci povrch napríklad na vlajúcu plachtu

25.10.2016 00:22

Inžinieri z Tokijskej univerzity predstavili technológiu pokročilého dynamického mapovania projekcie. Ide o deformáciu projekcie na netuhý povrch, napríklad na nerovný list papiera či na tričko. Použi ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá