Image
7.3.2014 0 Comments

95 % bankomatov má Windows XP. Sú peniaze v ohrození?

money_security.jpg Väčšina peňažných automatov sa spolieha na operačný systém, ktorý čoskoro pôjde do dôchodku.

O tom, že podpora jedného z najobľúbenejších operačných systémov všetkých čias Windows XP skončí 8. apríla, ste pravdepodobne už počuli. Rovnako tak vám asi netreba pripomínať, že prechod na novšiu verziu je dobrý nápad nielen z bezpečnostných dôvodov.

Napriek tomu Windows XP stále používa mnoho ľudí. Medzi týchto nenapraviteľných používateľov pritom patria aj bankové inštitúcie, ktoré zastaranú platformu používajú pre svoje bankomaty. Akonáhle skončí podpora, hrozí teda, že sa o tieto automaty pripojené k internetu začne zaujímať čoraz viac heckerov.

Aktualizovať všetky peňažné automaty na novšiu verziu Windows by však rozhodne nebolo lacné ani jednoduché. Len v USA existuje asi 200 tisíc bankomatov bežiacich na Windows XP a ako vo svojej správe nedávno napísala CNN, zmena operačného systému v jednom bankomate by stála 1 až 3,5 tisíc dolárov. Niet divu, že banky sa do aktualizácie nehrnú.

Čo to však znamená pre nás? Ak bude väčšina bankomatov zraniteľná voči útokom, skutočne v sebe nájdeme tú odvahu bankomaty aj naďalej používať? A ako vôbec spoznáme, či vybraný bankomat používa podporovaný operačný systém?

Podľa CNN je tu našťastie jedno riešenie. Veľké banky vraj s Microsoftom rokujú o možnosti predĺženej podpory pre svoje systémy v bankomatoch. Banky tak získajú viac času na aktualizáciu, ktorej sa v budúcnosti aj tak nevyhnú. Napríklad spoločnosť JPMorgan už údajne získala špeciálnu predĺženú podporu na dobu jedného roka a v júli plánuje spustiť hromadný prechod na Windows 7. Naplánovanú aktualizáciu potvrdili aj ďalšie bankové inštitúcie.

O svoje peniaze sa teda pravdepodobne báť nemusíte. A ak aj napriek tomu bankomatom neveríte, stále je tu stará dobrá banková priehradka.

Zdroj: ComputerWorld


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Dizajnér navrhol nábytok, ktorý sa poskladá sám

20.01.2017 00:05

Máte problém s dopravou či montážou novozakúpeného nábytku? Mladému dizajnérovi sa podarilo tento problém vyriešiť. Plocho balený nábytok uľahčuje prepravu, keď však príde na jeho montáž, zostávajú m ...

Produkty

Rozmery Samsung Galaxy S8 a S8 Plus naznačujú, že pôjde o takmer bezrámčekové telefóny s veľkými displejmi

20.01.2017 00:30

Väčšia verzia nového vlajkového modelu Samsungu Galaxy S8 Plus bude mať rozmery 152,38 × 78,51 × 7,94 mm. Tvrdí to web  GSM Arena na základe 3D renderov, ktoré získal od výrobcu krytov. Bude teda vyšš ...

Produkty

Začína sa nová séria rýchlostných pretekov elektromobilov. Upravená Tesla vraj zrýchli z 0 na 100 km/h za 2,1 s

20.01.2017 00:20

Vlani usporiadatelia ohlásili popri Formule E, najznámejších pretekoch elektromobilov, aj novú sériu Electric GT Championship. Ako pretekárske auto sa v nej použije Tesla Model S P100D. Ide o uprave ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ShowIT

Najnovšie videá