Image
7.3.2014 0 Comments

95 % bankomatov má Windows XP. Sú peniaze v ohrození?

money_security.jpg Väčšina peňažných automatov sa spolieha na operačný systém, ktorý čoskoro pôjde do dôchodku.

O tom, že podpora jedného z najobľúbenejších operačných systémov všetkých čias Windows XP skončí 8. apríla, ste pravdepodobne už počuli. Rovnako tak vám asi netreba pripomínať, že prechod na novšiu verziu je dobrý nápad nielen z bezpečnostných dôvodov.

Napriek tomu Windows XP stále používa mnoho ľudí. Medzi týchto nenapraviteľných používateľov pritom patria aj bankové inštitúcie, ktoré zastaranú platformu používajú pre svoje bankomaty. Akonáhle skončí podpora, hrozí teda, že sa o tieto automaty pripojené k internetu začne zaujímať čoraz viac heckerov.

Aktualizovať všetky peňažné automaty na novšiu verziu Windows by však rozhodne nebolo lacné ani jednoduché. Len v USA existuje asi 200 tisíc bankomatov bežiacich na Windows XP a ako vo svojej správe nedávno napísala CNN, zmena operačného systému v jednom bankomate by stála 1 až 3,5 tisíc dolárov. Niet divu, že banky sa do aktualizácie nehrnú.

Čo to však znamená pre nás? Ak bude väčšina bankomatov zraniteľná voči útokom, skutočne v sebe nájdeme tú odvahu bankomaty aj naďalej používať? A ako vôbec spoznáme, či vybraný bankomat používa podporovaný operačný systém?

Podľa CNN je tu našťastie jedno riešenie. Veľké banky vraj s Microsoftom rokujú o možnosti predĺženej podpory pre svoje systémy v bankomatoch. Banky tak získajú viac času na aktualizáciu, ktorej sa v budúcnosti aj tak nevyhnú. Napríklad spoločnosť JPMorgan už údajne získala špeciálnu predĺženú podporu na dobu jedného roka a v júli plánuje spustiť hromadný prechod na Windows 7. Naplánovanú aktualizáciu potvrdili aj ďalšie bankové inštitúcie.

O svoje peniaze sa teda pravdepodobne báť nemusíte. A ak aj napriek tomu bankomatom neveríte, stále je tu stará dobrá banková priehradka.

Zdroj: ComputerWorld


Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Slovenská premiéra: ASUS ZenBook 3 a ASUS ZenFone 3

25.10.2016 23:00

Vlajkové lode spoločnosti ASUS vplávali na slovenský trh naozaj symbolicky a štýlovo. Boli predstavené na tlačovej konferencii v Rivers club na lodi zakotvenej na petržalskej strane Dunaja ZenBook3 j ...

Produkty

Ako funguje štvorfarebná tlačiareň od PRUSA 3D

26.10.2016 00:00

Pred niekoľkými mesiacmi sme predstavili novú verziu 3D tlačiarne Original Prusa i3 MK2, s väčšou tlačovou plochou, automatickou kalibráciou a niekoľkými ďalšími vylepšeniami. Vývojári PRUSA 3D naprie ...

Produkty

Pripravte sa na smartfóny s 8 GB RAM. Samsung uviedol prvý mobilný pamäťový modul 8 GB LPDDR4 DRAM

25.10.2016 00:19

Samsung oznámil, že uviedol prvé mobilné 8 GB riešenie pamätí LPDDR4 DRAM, ktoré má výrazne zlepšiť používateľský zážitok najmä pre tých, ktorí používajú zariadenia s Ultra HD a veľkou obrazovkou. 8 G ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá