Image
7.3.2014 0 Comments

95 % bankomatov má Windows XP. Sú peniaze v ohrození?

money_security.jpg Väčšina peňažných automatov sa spolieha na operačný systém, ktorý čoskoro pôjde do dôchodku.

O tom, že podpora jedného z najobľúbenejších operačných systémov všetkých čias Windows XP skončí 8. apríla, ste pravdepodobne už počuli. Rovnako tak vám asi netreba pripomínať, že prechod na novšiu verziu je dobrý nápad nielen z bezpečnostných dôvodov.

Napriek tomu Windows XP stále používa mnoho ľudí. Medzi týchto nenapraviteľných používateľov pritom patria aj bankové inštitúcie, ktoré zastaranú platformu používajú pre svoje bankomaty. Akonáhle skončí podpora, hrozí teda, že sa o tieto automaty pripojené k internetu začne zaujímať čoraz viac heckerov.

Aktualizovať všetky peňažné automaty na novšiu verziu Windows by však rozhodne nebolo lacné ani jednoduché. Len v USA existuje asi 200 tisíc bankomatov bežiacich na Windows XP a ako vo svojej správe nedávno napísala CNN, zmena operačného systému v jednom bankomate by stála 1 až 3,5 tisíc dolárov. Niet divu, že banky sa do aktualizácie nehrnú.

Čo to však znamená pre nás? Ak bude väčšina bankomatov zraniteľná voči útokom, skutočne v sebe nájdeme tú odvahu bankomaty aj naďalej používať? A ako vôbec spoznáme, či vybraný bankomat používa podporovaný operačný systém?

Podľa CNN je tu našťastie jedno riešenie. Veľké banky vraj s Microsoftom rokujú o možnosti predĺženej podpory pre svoje systémy v bankomatoch. Banky tak získajú viac času na aktualizáciu, ktorej sa v budúcnosti aj tak nevyhnú. Napríklad spoločnosť JPMorgan už údajne získala špeciálnu predĺženú podporu na dobu jedného roka a v júli plánuje spustiť hromadný prechod na Windows 7. Naplánovanú aktualizáciu potvrdili aj ďalšie bankové inštitúcie.

O svoje peniaze sa teda pravdepodobne báť nemusíte. A ak aj napriek tomu bankomatom neveríte, stále je tu stará dobrá banková priehradka.

Zdroj: ComputerWorld


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Architektúra Ice Lake s podporou pre počítačové videnie a rozpoznávanie reči má dostať procesory Intelu do smartfónov

07.12.2016 00:19

Očakáva sa, že na konci roka 2018 Intel uvedie novú rodinu procesorov s kódovým označením Ice Lake. Bude to ďalšia významná architektúra od tohto výrobcu procesorov, nasledujúca po architektúre Skylak ...

Produkty

Video: Koľko prejde Tesla Model S s nulovým ukazovateľom nabitia batérie?

06.12.2016 00:20

Dánsky youtuber MrFirelakeDK uverejnil na svojom YouTube virálne video, v ktorom chcel ukázať, koľko jeho elektromobil Tesla Model S 85D dokáže prejsť od chvíle, keď sa na prístrojovej doske zobrazí v ...

Produkty 1

HP vyrobilo pre študentov najtenší konvertibilný notebook na svete, ktorý zvládne aj pád z lavice

06.12.2016 00:12

Novinka v portfóliu HP reaguje na zmeny, ku ktorým v školských triedach v súčasnosti dochádza. Čoraz častejšie sa upúšťa od tradičných metód výučby, ktoré sú založené na prednáškach. Naopak, väčšia po ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá