Image
7.3.2014 0 Comments

Dôvodov prečo kupovať nové PC je čoraz menej

prieskum.jpg Predaje nových počítačov majú v tomto roku podľa analýzy IDC oproti vlaňajšku naďalej a hlbšie klesať.

Kým ešte pred tromi mesiacmi IDC počítalo s globálnym poklesom predaja o 4 %, v novej analýze už jeho analytici predpokladajú medziročný pokles až o 6 % na celkových 292 miliónov predaných kusov. V roku 2013 bol medziročný prepad desaťpercentný oproti roku 2012, v ktorom sa už začal pokles tiež prejavovať. Rekordným bol pritom rok 2011, kedy sa predalo po celom svete 364 miliónov nových počítačov (pozri graf pod článkom).

Rajani Singhová, analytička IDC, hovorí, že odhad bol zrevidovaný kvôli zmene podmienok na trhu a tieto korekcie nie sú neobvyklé. Dôvodom korekcie je hlavne situácia na rozvíjajúcich sa trhoch, ktoré nie sú v dobrej kondícii a stretávajú sa s ekonomickými problémami. Tieto trhy pritom boli v posledných rokoch veľkými ťahúňmi predajov počítačov.

K ďalším faktorom, ktoré negatívne ovplyvnili predchádzajúcu predikciu IDC, patrí skutočnosť, že pôvodne glorifikovaná kategória počítačov s dotykovými displejmi neoslavuje zďaleka taký úspech, ako sa očakávalo. A tiež nákupy nových počítačov zo strany firiem, vynútených ukončením podpory Windows XP, nie sú až také silné. Korporácie totiž majú pre nákup počítačov čoraz menej dôvodov a najmä mobilných pracovníkov vybavujú častejšie tabletmi a smartfónmi. Je paradoxom, že hoci počítače prešli takmer víťazne globálnou finančnou krízou, k zlomu došlo paradoxne v čase, keď sa všeobecne očakáva postupné oživovanie ekonomiky.

Nejde len o samotné PC

Aj napriek tomu, že sú počítače vytláčané novými typmi zariadení, je Singhová presvedčená, že trh sa postupne stabilizuje ak ďalším hlbším prepadom v nasledujúcich rokoch už nebude dochádzať. Hoci s nejakým rastom tiež nemožno počítať a až do roku 2018 pôjde podľa IDC skôr o stagnáciu či mierne poklesy. Aj napriek aktuálnemu stavu je podľa Singhovej stále dôležité uvedomovať si, že trh s PC je obrovský a že ide o stámilióny predaných zariadení s miliardovými obratmi. A o takýto trh stojí stále za to bojovať. Navyše sa jedná o širší ekosystém, kde nejde len o hardvér, ale aj o softvér a ďalšie služby, ktorých poskytovatelia sú na predajoch počítačoch závislí.

Najviac na predaji počítačov profituje Microsoft, ktorému plynú konštantné zisky z predaja licencií Windows výrobcom počítačov. Vďaka poklesu záujmu pre neho ale bude takmer nemožné v tejto oblasti ďalej rásť. To potvrdzuje aj finančná riaditeľka Microsoftu Amy Hoodová, podľa ktorej v tohtoročnom štvrťroku klesne obrat z predaných Windows OEM partnerom až o 6 % v porovnaní s rokom 2013. Napriek tomu ale Microsoft utŕži sumu medzi 4,1 až 4,3 miliardami dolárov. Pre Microsoft sú ale predaje operačného systému Windows len jedným z mnohých pilierov, ktoré ho živia.

Vízia IDC je len jednou z mnohých...

Nie všetci sú ale tak optimistickí ako analytici IDC a napríklad Ben Bajarin z agentúry Creative Strategies je z hľadiska dlhodobého výhľadu značne skeptickejší. Podľa neho k stabilizácii nedôjde a do roku 2018, s ktorým operuje vo svojej prognóze IDC, sa predaje ďalej výrazne prepadnú. Dôvodom je podľa neho fakt, že trh s počítačmi je vysoko saturovaný a dochádza tu v posledných rokoch už k minimálnym inováciám, takže nie je príliš dôvod nové počítače vyrábať. Dokonca už nie je ani nutné dokupovať napríklad operačné pamäte, pretože aj nároky aplikácií po veľkej pamäti RAM pominul a ak firma používa počítače s dvojjadrovými procesormi a s 2 alebo 4 GB RAM, príliš by si nákupom nových počítačov nepomohla. Podobne je to aj s monitormi, ktoré sa už vyvíjajú len veľmi pomaly a nie je v tejto oblasti veľa dôvodov prečo kupovať nový, ak starý stále ešte slúži.

PC-shipments-2014-18.jpg

Predpokladaný vývoj na trhu s PC v rokoch 2007 až 2018. Zdroj: IDC, marec 2014

Zdroj: ICT manažer


Mohlo by Vás zaujímať

Prieskumy trhu

Hybridné zariadenia predstavujú nový štandard. Čaká nás budúcnosť bez notebookov?

12.09.2016 00:22

Vo svete, kde každý rok stále rýchlejšie vznikajú nové technológie, je zaujímavé čítať o tom, ktoré technológie sú údajne na zostupe. Minulý mesiac napríklad ukázala štúdia spoločnosti comScore, že su ...

Prieskumy trhu 2

Vo Švédsku končí na skládkach len 1 % komunálneho odpadu

12.09.2016 00:10

Švédsko je lídrom v ochrane životného prostredia. Svedčí o tom okrem iného  aj projekt elektrických ciest, určených pre vozidlá, ktoré sú priťažké na to, aby boli poháňané iba elektrinou. Prvý dvojkil ...

Prieskumy trhu

PRIESKUM: Bankovú mobilnú aplikáciu využíva týždenne 22 % Slovákov

31.08.2016 00:07

Raz za týždeň využíva mobilnú aplikáciu svojej banky 22 % Slovákov. Takmer každý deň aplikáciu využije 14 % oslovených respondentov. V ČR je situácia obdobná, keď v oboch prípadoch sú výsledky len o p ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá