Image
21.3.2016 0 Comments

eShopy hlásia smartfónový boom, ktorý dvíha predaje do rekordných výšok. Éra tabletov sa zrejme končí

Slováci minulý rok nakupovali on-line najviac elektroniku a IT príslušenstvo. Rebríčkom predajnosti kraľujú smartfóny - na Slovensku sa ich v minulom roku predalo on-line viac ako 175-tisíc. Vyplýva to z dát od najväčších slovenských e-shopov spracovaných agentúrou GfK. Úhrnne tak medziročne rástli slovenským e-shopom predaje o 8 percent. Naopak, zrejme sa končí éra tabletov. Tých sa medziročne predalo až o 28 % menej.

Slovensko čaká smartfónové eldorádo

Smartfóny idú na slovenskom internete na dračku a postupne vytláčajú a nahradzujú tablety. Súvisí to aj s rastúcou veľkosťou displeja „múdrych“ telefónov, ktorá sa približuje ich mladšiemu súrodencovi. Smartfónové eldorádo Slovensko ešte len čaká. Kým Slováci nakúpili v e-shopoch 175 000 smartfónov, v ČR sa počty predaných telefónov hýbu už v sedemciferných číslach. Slováci si pritom on-line kupujú čoraz drahšie telefóny – priemerná cena predaného smartfónu bola v roku 2015 už 158 €, čo je 9-percentný medziročný nárast.

Na Slovensku notebooková klasika, v Čechách renesancia PC myší

Druhým najpredávanejším artiklom boli prenosné počítače, v porovnaní so smartfónmi sa ich však predalo takmer trojnásobne menej. Predaj bol takmer identický s rokom 2014, rástla však priemerná cena predaného notebooku (o 30 eur). V susedných Čechách sa na druhom mieste predajnosti umiestnili netradične počítačové myši. V minulom roku sa ich predalo viac ako 320-tisíc kusov.

eShopy hlásia ústup éry tabletov a elektronických čítačiek

Čoraz menej sa cez internet nakupujú tablety a elektronické čítačky kníh. Na Slovensku sa ich predalo približne o 30 % menej, v Čechách o 26 %. Tento trend môže súvisieť tak s rastom displejov smartfónov, ako i s dlhším životným cyklom tabletov oproti mobilným telefónom – telefón meníme častejšie. Trpia i digitálne fotoaparáty, ktoré postupne nahradzujú čoraz kvalitnejšie fotoaparáty v smartfónoch. Medziročne klesli ich predaje o 12 %.

Najviac investujeme do notebookov

Najdrahším zariadením v slovenskej domácnosti je prenosný počítač, v priemere naň utratíme 441 €. Viac ako 400 € obetujeme aj na sušičku bielizne a stolový počítač. V susedných Čechách míňajú najviac na rovnaké veci ako my, za sušičku zaplatia v priemere 450 €.

Vedeli ste, že....

 - priemerný Slovák investuje v e-shopoch do notebooku viac ako do televízora (441 € vs. 354 €)
 - Slováci už nakupujú cez internet viac laserových ako atramentových tlačiarní
 - po rokoch recesie sa (zrejme aj vďaka lepšej cene) predáva viac LED a LCD televízorov (takmer 63 000 ks)


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis 1

ASUS? ACER? HP? DELL? APPLE? LENOVO? SONY? SAMSUNG? Poznáme výsledky súťaže NOTEBOOK ROKA

09.12.2016 00:13

„Karty“ sú rozdané, ocenenia odovzdané, poznáme názvy nositeľov TOP TITULOV. V tomto roku hlasovalo až 22 557 ľudí. Hlasy dokonca prichádzali aj po ukončení hlasovania, tie sme však do konečných vý ...

Biznis

Šiesty ročník STARTUP AWARDS pozná víťazov a obsahom aj návštevnosťou prekonal všetky predchádzajúce

06.12.2016 00:15

Tohtoročné Startup Awards, ktoré sa konali v piatok 2. decembra v bratislavskom Istropolise, už majú svojich víťazov. V súťaži vyberala zahraničná odborná porota spomedzi dvanástich nápadov celkom v š ...

Biznis

Amazon bude prevážať dáta v kamiónoch. Chce tak ušetriť čas

05.12.2016 10:02

Na svojej používateľskej konferencii re:Invent predstavil Amazon nový spôsob, ako môžu zákazníci presúvať veľké objemy dát do jeho cloudovej služby Amazon Web Services (AWS). Pre veľké firmy, ktoré c ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá