SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement

Základy práce so zrkadlovkou, 3. časť

Archív NXT
0

V predchádzajúcich častiach sme sa zaoberali nastavením zrkadlovky, prešli sme si metódu zlatého rezu, ďalej sme nastavovali bielu, používali blesk, zahrali sa so zamrznutím scény a kompenzáciou expozície. V tejto poslednej časti si povieme o šikovných nástrojoch, ktoré nám pomôžu urobiť fotky zaujímavejšími. Niektoré z postupov sa dajú realizovať aj pri fotení kompaktom alebo dokonca mobilom, na iné veci však treba naozaj zrkadlovku.

Polarizačný filter

Filtre, to je veda v oblasti fotografovania. Sú to tenké sklíčka, ktoré sa dajú naskrutkovať na objektív a potom radikálne menia podanie scény. Existujú rôznofarebné filtre, napr. červené, zelené, žlté alebo modré, ktoré dokážu posilniť konkrétnu farbu. Špecialitou je infračervený filter. Často sa používajú sivé filtre, pomocou ktorých zase môžete fotiť za silného svetla a zjemniť tak napr. tok vody vo vodopáde.

Asi najčastejšie používaný je polarizačný filter. Ten je na rozdiel od predchádzajúcich otočný a jeho otáčaním meníte polarizáciu svetla. Tak môžete podľa želania meniť podanie farieb, napr. viac stmavíte oblohu, zlepšíte podanie konkrétnych farieb. A najlepšie je to, že pri otáčaní filtra vidíte jeho prejav v hľadáčiku. Filtre sa dajú použiť aj pri kompaktných fotoaparátoch, vtedy sa na telo fotoaparátu umiestni špeciálna kolíska, ktorá umožňuje použiť kruhový alebo pravouhlý filter pred objektívom.

Na obrázku potom zobrazujeme scénu dosiahnutú pomocou polarizačného filtra a bez neho. Priznávame, že toto bol asi najsilnejší prejav filtra pri našom viac ako hodinovom fotení, ale tento filter obyčajne pomôže, hoci nie tak výrazne. Výkonný program na spracovanie fotografií (Adobe Lightroom, Nikon Capture NX 2, ale aj Zoner Photo Studio) dokáže dobre simulovať použitie filtrov až po odfotení snímky, a to v počítači. Vo veľa prípadoch je to jednoduchšie riešenie ako priame použitie filtra pri fotení. Filtre sa nie celkom ľahko nasadzujú alebo snímajú z objektívu, stoja okolo 50 eur a treba ich neustále čistiť. V niektorých prípadoch však prinesie priame použitie filtra výsledky, aké sa neskoršou softvérovou úpravou nijako nedajú dosiahnuť.

BezFiltra.jpg

PolarizacnyFilter.jpg

Hore je fotografovaná scéna bez použitia polarizačného filtra, dole s maximálnym nastavením polarizácie. Fotoaparát Canon EOS 50D, objektív EF 24 - 70 mm f/2.8L II USM, ISO 100, clona 5,0, expozícia: 1/400 s, kompozícia expozície -1

Makrofotografia

Pomocou priblíženia objektívu na krátku vzdialenosť od objektu dosiahneme fotky, ktoré výrazne zvýšia podanie detailov. Makrofotografia sa s výhodou používa pri fotení hmyzu, lebo tam inak nevidené detaily vyniknú najviac. Na makrofotografiu sa používajú špeciálne makroobjektívy, ktoré sú prispôsobené na fotenie z malej vzdialenosti. Veľká výhodá je aj kruhový blesk, ktorý je nasadený okolo objektívu a rovnomerne osvetľuje fotený objekt. Pri makrofotení pomocou kompaktného fotoaparátu možno využiť špeciálny režim Makro, ale také výsledky ako s markoobjektívom čakať nemôžete. Na makrofotografiu, samozrejme, potrebujete statív s naozaj masívnou konštrukciou, aby sa nehýbal. Vynikajúce sú posuvné sánky na statív, ktoré umožňujú presné polohovanie fotoaparátu.

Makro.jpg

Markofotografia s použitím špeciálneho objektívu. Canon EOS 1D-X, EF 100 mm f/2.8L Macro IS USM, ISO 500, clona: 4,5, expozícia: 1/200 s

Hra svetla a tieňov

Kráľovská kategória fotografovania sú portréty. Určite by každý chcel mať nejaký efektný záber, ktorý by ho charakterizoval, a na kvalitu podania fotografií si potrpia muži aj ženy. Fotografovanie ženských tvárí má svoje čaro, dá sa tu naozaj dobre pohrať. Ak chcete mať skutočne dobré fotografie a budete ich fotiť v uzavretých priestoroch, potrebujete dobré svetlá. Existujú trvalé svetlá, ktoré svietia nepretržite. S nimi sa ľahko fotografuje aj kompaktnými fotoaparátmi, navyše máte možnosť usporiadať si scénu v pokoji a okamžite vidíte, aký je prejav svetla. Ich nevýhoda je v tom, že majú pomerne nízky svetelný výkon a neprežiaria tvár tak dokonale ako zábleskové svetlá.

Tieto svetlá zablysknú podobne ako blesk vo fotoaparáte len v tej pravej chvíli, a to riadne silno. Na rozdiel od blesku na fotoaparáte ich však možno umiestniť do celého priestoru a nasmerovať na objekt. Obyčajne sa používajú dve svetlá - jedno hlavné, ktoré svieti do tváre fotenej osoby, a druhé (tzv. kontrasvetlo), ktoré svieti zozadu. Svetlá sú napojené na fotoaparát najčastejšie bezdrôtovo. Okrem toho sa dá nastaviť ich intenzita, niekedy aj oneskorenie zopnutia. K svetlám ešte patria ďalšie doplnky, ako je tzv. softbox alebo voština, ktoré výrazne menia podanie scény. To však už poriadne prekračujeme zamýšľaný obsah tohto článku. Pri amatérskom použití si vystačíte aj s obyčajným slnkom a napr. listami na strome, ktoré vytvoria na tvári zaujímavé tiene. Aj takto sa dajú urobiť veľmi efektné fotografie.

Na našich fotografiách vidíte, čo všetko sa dá dosiahnuť s dobrou výbavou. Pripájame pár praktických rád. Ak fotografujeme ženy, je dobré venovať sa líčeniu. Tvár sa dá veľmi zlepšiť niekoľkými dotykmi skúsenej osoby. Ideálne sú očné tiene a rúž, púder je samozrejmosť. Na prvom obrázku vidíte fotografiu dievčaťa, ktoré vyzeralo bez líčenia úplne obyčajne, skôr nezaujímavo. Nanesenie výrazného červeného rúžu a zvýraznenie očí urobilo svoje. Všetko doplňuje ešte sieťovka cez polovicu tváre a zaujímavý pohľad. Pripočítajte k tomu svetlá spredu a zozadu a správne nastavenie fotoaparátu (čo sa však nepodarí na prvýkrát) a máte fotku, ktorá môže ísť aj na titulku lifestylového magazínu.

Licenie.jpg

Zaujímavá fotografia zameraná na eleganciu. Canon EOS-1D X, EF 400 mm f/2.8L IS II USM, ISO 2000, clona: 6,3, expozícia: 1/100 s

Ak sa pohráte so svetlom a tieňmi a máte ich v správnom kontraste, pomôže aj naozaj kontrastné líčenie. Na ďalšom obrázku sme to dosť prehnali s líčením, ale nie je to na škodu veci. Pridali sme čierne pozadie, nastavenie fotoaparátu smerom k tmavým farbám a získali sme inú atmosféru - skôr drsnú a kontroverznú. Vcelku prináša táto fotografia nepokoj a je veľa situácií, kde sa dá využiť.

Tiene.jpg

Kontrast v tieňoch a v líčení vytvára dramatickú atmosféru. Canon EOS 7D, EF 70-300 mm f/4-5.6L IS USM, ISO 100, clona: 6,3, expozícia: 1/100 s

Vietor vám pomôže

Ak chcete dať fotografii dynamiku, tá musí byť obsiahnutá vo fotenej scéne. Vskutku dobre vyzerajú fotky, na ktorých bude modelka kráčať smerom k vám, ale niečo také sa dá urobiť buď vo veľkom štúdiu, alebo vonku za pekného svetla. Druhé riešenie je také, aby modelka stála a pohyb bol okolo nej. Jednoduchá pomôcka je v tomto prípade ventilátor, ktorý jej rozvíri vlasy a zvlní časť odevu. Stačí aj obyčajný ventilátor, aký používate v lete, ak nemáte klimatizáciu. Existuje však množstvo fotografických ventilátorov, ktoré sa dajú ovládať na diaľku, sú výkonné a smerové, ale nie sú práve lacné. Toto už takisto presahuje rozsah nášho článku.

Vietor.jpg

Dynamická fotografia s použitím ventilátora. Canon EOS-1D X, EF 24-70 mm f/2.8L II USM, ISO 100, clona: 11, expozícia: 1/125 s

Skúšajte, kedy len môžete

Prešli sme spolu základmi fotografovania, opísali sme rôzne pomôcky a postupy, ktoré vám pomôžu. Ak chcete mať dobrú fotovýbavu, stojí to fakt veľa, počítajte so sumami v tisíckach eur. Takáto profesionálna výbava je určená pre ľudí, ktorí sa fotografovaním živia a fotoaparát podobne ako celá výbava okolo neho je ich pracovným nástrojom. Primárne zameranie nášho seriálu však bolo iné - chceli sme ukázať, čo všetko je možné. Môžete mať fotoaparát len za 100 eur a pritom urobiť zaujímavé fotografie.

Dobre vám radíme - foťte čo najviac a k svojim fotografiám buďte veľmi kritickí. Nechávajte si len tie, ktoré vás zaujmú, tie si potom zlepšite v počítači. Pochváľte sa nimi pred priateľmi, je to účinná motivácia. Existuje aj viacero príležitostí, kde si môžete vyskúšať naozaj drahé aparáty a objektívy. Môžete sa takisto prihlásiť do školy fotografovania, čo je dobrá možnosť, ako si vyskúšať veci v praxi. Niektoré kurzy prebiehajú aj on-line a nemusíte nikam chodiť.

Pri realizácii tohto seriálu sme využili produkty a služby od týchto firiem: Canon Slovakia, www.aqt.sk, www.scart.sk a www.skolafotografie.sk.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať