Image
6.3.2013 0 Comments

Záhadný Apple Lightning Digital AV Adapter za 49 USD

Vývojári z firmy Panic rozobrali a preskúmali adaptér audio-video Lightning Digital AV Adapter od spoločnosti Apple, ktorý slúži na streamovanie audia a videa zo zariadení s iOS (iPod, iPad a iPhone) do externého displeja cez HDMI.

Prvým prekvapením bol fakt, že maximálne rozlíšenie pre video-mirroring pomocou tohto adaptéra je 1600 × 900 pixelov, čo je oveľa menej ako full HD, o ktorom hovorí Apple. Pri testovaní používali tablet iPad mini, ktorý oficiálne definuje rozlíšenie až 1080p na výstupe, ale jediný spôsob, ako ho dosiahnuť, by bol upscaling obrazu adaptérom. V prípade, že sa streamuje full HD video, to sa zobrazí na externom displeji v plnej kvalite. No ak vývojári použili starý Apple 30-pin Digital AV Adapter na staršom iPade, zrkadlený obraz bol prenášaný reálne vo full HD bez problémov.

Ďalšie nepríjemné prekvapenie vývojárov čakalo, keď zistili, že obraz okolo textu obsahuje množstvo obrazových artefaktov. Takýto nekvalitný výstup pri použití staršieho adaptéra a iPadu takisto nebol. Autori blogu si všimli aj to, že podobne nekvalitný obraz získajú aj pri streamovaní videa zo zariadení s iOS do Apple TV. Napadlo ich vysvetlenie, že Lighting Digital AV adaptér je v skutočnosti malý počítač, ktorý sa stará o dekódovanie videa. Po rozobratí adaptéra sa im to aj potvrdilo - bohato osadený plošný spoj, procesor ARM a pamäť RAM.

cip1.jpg

cip2.jpg

Rozobratý adaptér Lightning Digital AV Adapter od Apple

Zdroj: Panic.com

artefakty.jpg

Od „kábla HDMI" za 49 USD by sa čakala lepšia obrazová kvalita

Zdroj: Panic.com

V diskusii pod blogom sa objavil komentár od anonymného autora, ktorý veci sčasti vysvetlil, pričom písal, akoby bol zamestnancom spoločnosti Apple. Funkciu adaptéra vysvetľuje tým, že konektor Lightning nie je schopný prenášať signál HDMI. Uvádza, že Lightning je len vysokorýchlostné sériové rozhranie, ktoré má zabezpečiť nezávislosť zdrojového zariadenia od toho, do akého zariadenia a aký signál bude prenášaný.

Diskutujúci ďalej uvádza, že používateľ tak nemusí kupovať nový iPad v prípade, že by chcel v budúcnosti streamovať video do nejakého nového komunikačného rozhrania, stačiť mu bude len nový adaptér Lightning.

S vtipom preto môžeme povedať, že pomerne vysoká cena za tento adaptér je v podstate primeraná, keďže ide v skutočnosti miniatúrny počítač.

Zdroj: panic.com


Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Slovenská premiéra: ASUS ZenBook 3 a ASUS ZenFone 3

25.10.2016 23:00

Vlajkové lode spoločnosti ASUS vplávali na slovenský trh naozaj symbolicky a štýlovo. Boli predstavené na tlačovej konferencii v Rivers club na lodi zakotvenej na petržalskej strane Dunaja ZenBook3 j ...

Produkty

Pripravte sa na smartfóny s 8 GB RAM. Samsung uviedol prvý mobilný pamäťový modul 8 GB LPDDR4 DRAM

25.10.2016 00:19

Samsung oznámil, že uviedol prvé mobilné 8 GB riešenie pamätí LPDDR4 DRAM, ktoré má výrazne zlepšiť používateľský zážitok najmä pre tých, ktorí používajú zariadenia s Ultra HD a veľkou obrazovkou. 8 G ...

Produkty

Tesla ukázala futuristický dron. Pomôže najmä filmárom

24.10.2016 00:16

Elon Musk nechystá len úplne autonómne jazdiace auto a kolonizáciu Marsu, ale jeho Tesla nedávno predstavila aj dron s novým dizajnom, ktorý bude užitočný najmä pre filmárov. Navrhol ho londýnsky diza ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá