Image
6.3.2013 0 Comments

Záhadný Apple Lightning Digital AV Adapter za 49 USD

Vývojári z firmy Panic rozobrali a preskúmali adaptér audio-video Lightning Digital AV Adapter od spoločnosti Apple, ktorý slúži na streamovanie audia a videa zo zariadení s iOS (iPod, iPad a iPhone) do externého displeja cez HDMI.

Prvým prekvapením bol fakt, že maximálne rozlíšenie pre video-mirroring pomocou tohto adaptéra je 1600 × 900 pixelov, čo je oveľa menej ako full HD, o ktorom hovorí Apple. Pri testovaní používali tablet iPad mini, ktorý oficiálne definuje rozlíšenie až 1080p na výstupe, ale jediný spôsob, ako ho dosiahnuť, by bol upscaling obrazu adaptérom. V prípade, že sa streamuje full HD video, to sa zobrazí na externom displeji v plnej kvalite. No ak vývojári použili starý Apple 30-pin Digital AV Adapter na staršom iPade, zrkadlený obraz bol prenášaný reálne vo full HD bez problémov.

Ďalšie nepríjemné prekvapenie vývojárov čakalo, keď zistili, že obraz okolo textu obsahuje množstvo obrazových artefaktov. Takýto nekvalitný výstup pri použití staršieho adaptéra a iPadu takisto nebol. Autori blogu si všimli aj to, že podobne nekvalitný obraz získajú aj pri streamovaní videa zo zariadení s iOS do Apple TV. Napadlo ich vysvetlenie, že Lighting Digital AV adaptér je v skutočnosti malý počítač, ktorý sa stará o dekódovanie videa. Po rozobratí adaptéra sa im to aj potvrdilo - bohato osadený plošný spoj, procesor ARM a pamäť RAM.

cip1.jpg

cip2.jpg

Rozobratý adaptér Lightning Digital AV Adapter od Apple

Zdroj: Panic.com

artefakty.jpg

Od „kábla HDMI" za 49 USD by sa čakala lepšia obrazová kvalita

Zdroj: Panic.com

V diskusii pod blogom sa objavil komentár od anonymného autora, ktorý veci sčasti vysvetlil, pričom písal, akoby bol zamestnancom spoločnosti Apple. Funkciu adaptéra vysvetľuje tým, že konektor Lightning nie je schopný prenášať signál HDMI. Uvádza, že Lightning je len vysokorýchlostné sériové rozhranie, ktoré má zabezpečiť nezávislosť zdrojového zariadenia od toho, do akého zariadenia a aký signál bude prenášaný.

Diskutujúci ďalej uvádza, že používateľ tak nemusí kupovať nový iPad v prípade, že by chcel v budúcnosti streamovať video do nejakého nového komunikačného rozhrania, stačiť mu bude len nový adaptér Lightning.

S vtipom preto môžeme povedať, že pomerne vysoká cena za tento adaptér je v podstate primeraná, keďže ide v skutočnosti miniatúrny počítač.

Zdroj: panic.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty 1

iPhone so zaobleným displejom OLED má prísť už na budúci rok

02.12.2016 09:48

Ázijskí dodávatelia Applu hovoria, že cupertinská spoločnosť ich požiadala, aby zvýšili výrobu tenších panelov OLED a predložili jej prototypy obrazoviek s vyšším rozlíšením, ako má Samsung. Keďže Ap ...

Produkty

GPD Win – miniatúrny herný notebook s Windows 10 a hernými ovládačmi

02.12.2016 00:22

Zvykli sme si, že s operačným systémom Windows sa nestretávame len na stolových a prenosných počítačoch, ale aj ďalších zariadeniach, siahajúcich od lacných tabletov typu 2-in-1 až po minipočítače. Je ...

Produkty

Strojové učenie Google TensorFlow bude podporovať Windows

01.12.2016 00:13

V týchto dňoch Google zaviedol podporu operačného systému Windows pre svoje strojové učenie TensorFlow. To bola totiž jedna z prvých požiadaviek, ktoré dostali vývojári po tom, čo z TensorFlow urobili ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá