Image
13.8.2015 0 Comments

Windows 10 IoT Core je už dostupný pre Raspberry Pi 2 a MinnowBoard Max

Microsoft sprístupnil odľahčenú verziu Windows 10 s nízkymi nárokmi na energiu, určenú pre zariadenia z oblasti internetu vecí (IoT).

Windows 10 IoT Core je navrhnutý inak ako desktopový Windows 10, na ktorom môže bežať Office, Photoshop či Steam. Je určený pre robotické systémy či domáce automatizačné systémy a ďalšie produkty, ktoré môžu, ale nemusia disponovať displejom.

V tejto chvíli je dostupný Windows 10 IoT Core pre Raspberry Pi 2 a MinnowBoard Max. V oboch prípadoch ide o malé počítače na doske s nízkou spotrebou energie. Rozdiel je v tom, že Raspberry Pi 2 je vybavený procesorom ARM, zatiaľ čo MinnowBoard Max má čip x86 od Intelu. Ide o počítače určené pre vývojárov, nadšencov a učiteľov. Microsoft sa tak snaží povzbudiť ľudí, aby vytvárali zaujímavé veci s Windows 10 IoT Core.

Tento operačný systém je do istej miery nástupcom starších systémov Windows CE či Embedded, ktoré sa používali napr. v bankomatoch, predajných automatoch a iných špecializovaných zariadeniach. Ibaže nový systém je optimalizovaný skôr na domáce než komerčné využitie (napr. pre domáce bezpečnostné systémy riadené zo smartfónu).

Microsoft ponúkol aj náhľadovú verziu Windows 10 IoT Core, v porovnaní s ňou však finálna verzia pridáva podporu pre Wi-Fi a bluetooth, zvýšenie výkonu GPIO pre Raspberry Pi (8 až 10-násobné zrýchlenie), zlepšenie podpory pre Python a Node.js a nové Universal Windows Platform API.

Systém Windows 10 IoT Core si môžete stiahnuť zadarmo pomocou jednoduchého sprievodcu zo stránok Microsoftu.

Pamätajte však, že nejde o softvér, ktorý by vám na minipočítači Raspberry Pi za 35 dolárov umožnil desktopovú prácu. Vlastne mu chýba aj prostredie Windows. Vývojári však vedia vytvárať vlastné aplikácie s grafickým používateľským rozhraním i bez neho.


Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Video: V Monaku vyskúšali naozaj funkčný a dobre ovládateľný jetpack

21.10.2016 10:01

Na začiatku októbra 2016 JetPack Aviation, výrobca batohov s prúdovým motorom, ukázal najnovšiu verziu svojho Jetpacku JB-9 v Monaku. JetPack JB-9 je schopný zvislého vzletu a pristátia. Mal by byť d ...

Produkty

Google chce pomôcť odhaliť na webe články obsahujúce dezinformácie, bludy, hoaxy a nezmysly

21.10.2016 00:22

Web je skvelý zdroj informácií, no nie všetky z nich sú hodnoverné. Možno sa tu stretnúť aj s množstvom falošných a zavádzajúcich správ, dezinformujúcich článkov, senzáciechtivých  titulkov, chybných ...

Produkty

Apple už o týždeň predstaví nové počítače Mac. Podľa parametrov to vyzerá zaujímavo

21.10.2016 00:19

Po uvedení nových telefónov iPhone a Apple Watch minulý mesiac Apple rozposlal pozvánky aj na ďalšie svoje podujatie, ktoré sa uskutoční 27. Októbra. Podľa očakávania na ňom majú debutovať nové počíta ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá