Image
13.8.2015 0 Comments

Windows 10 IoT Core je už dostupný pre Raspberry Pi 2 a MinnowBoard Max

Microsoft sprístupnil odľahčenú verziu Windows 10 s nízkymi nárokmi na energiu, určenú pre zariadenia z oblasti internetu vecí (IoT).

Windows 10 IoT Core je navrhnutý inak ako desktopový Windows 10, na ktorom môže bežať Office, Photoshop či Steam. Je určený pre robotické systémy či domáce automatizačné systémy a ďalšie produkty, ktoré môžu, ale nemusia disponovať displejom.

V tejto chvíli je dostupný Windows 10 IoT Core pre Raspberry Pi 2 a MinnowBoard Max. V oboch prípadoch ide o malé počítače na doske s nízkou spotrebou energie. Rozdiel je v tom, že Raspberry Pi 2 je vybavený procesorom ARM, zatiaľ čo MinnowBoard Max má čip x86 od Intelu. Ide o počítače určené pre vývojárov, nadšencov a učiteľov. Microsoft sa tak snaží povzbudiť ľudí, aby vytvárali zaujímavé veci s Windows 10 IoT Core.

Tento operačný systém je do istej miery nástupcom starších systémov Windows CE či Embedded, ktoré sa používali napr. v bankomatoch, predajných automatoch a iných špecializovaných zariadeniach. Ibaže nový systém je optimalizovaný skôr na domáce než komerčné využitie (napr. pre domáce bezpečnostné systémy riadené zo smartfónu).

Microsoft ponúkol aj náhľadovú verziu Windows 10 IoT Core, v porovnaní s ňou však finálna verzia pridáva podporu pre Wi-Fi a bluetooth, zvýšenie výkonu GPIO pre Raspberry Pi (8 až 10-násobné zrýchlenie), zlepšenie podpory pre Python a Node.js a nové Universal Windows Platform API.

Systém Windows 10 IoT Core si môžete stiahnuť zadarmo pomocou jednoduchého sprievodcu zo stránok Microsoftu.

Pamätajte však, že nejde o softvér, ktorý by vám na minipočítači Raspberry Pi za 35 dolárov umožnil desktopovú prácu. Vlastne mu chýba aj prostredie Windows. Vývojári však vedia vytvárať vlastné aplikácie s grafickým používateľským rozhraním i bez neho.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty 1

iPhone so zaobleným displejom OLED má prísť už na budúci rok

02.12.2016 09:48

Ázijskí dodávatelia Applu hovoria, že cupertinská spoločnosť ich požiadala, aby zvýšili výrobu tenších panelov OLED a predložili jej prototypy obrazoviek s vyšším rozlíšením, ako má Samsung. Keďže Ap ...

Produkty

GPD Win – miniatúrny herný notebook s Windows 10 a hernými ovládačmi

02.12.2016 00:22

Zvykli sme si, že s operačným systémom Windows sa nestretávame len na stolových a prenosných počítačoch, ale aj ďalších zariadeniach, siahajúcich od lacných tabletov typu 2-in-1 až po minipočítače. Je ...

Produkty

Strojové učenie Google TensorFlow bude podporovať Windows

01.12.2016 00:13

V týchto dňoch Google zaviedol podporu operačného systému Windows pre svoje strojové učenie TensorFlow. To bola totiž jedna z prvých požiadaviek, ktoré dostali vývojári po tom, čo z TensorFlow urobili ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá