Image
13.8.2015 0 Comments

Windows 10 IoT Core je už dostupný pre Raspberry Pi 2 a MinnowBoard Max

Microsoft sprístupnil odľahčenú verziu Windows 10 s nízkymi nárokmi na energiu, určenú pre zariadenia z oblasti internetu vecí (IoT).

Windows 10 IoT Core je navrhnutý inak ako desktopový Windows 10, na ktorom môže bežať Office, Photoshop či Steam. Je určený pre robotické systémy či domáce automatizačné systémy a ďalšie produkty, ktoré môžu, ale nemusia disponovať displejom.

V tejto chvíli je dostupný Windows 10 IoT Core pre Raspberry Pi 2 a MinnowBoard Max. V oboch prípadoch ide o malé počítače na doske s nízkou spotrebou energie. Rozdiel je v tom, že Raspberry Pi 2 je vybavený procesorom ARM, zatiaľ čo MinnowBoard Max má čip x86 od Intelu. Ide o počítače určené pre vývojárov, nadšencov a učiteľov. Microsoft sa tak snaží povzbudiť ľudí, aby vytvárali zaujímavé veci s Windows 10 IoT Core.

Tento operačný systém je do istej miery nástupcom starších systémov Windows CE či Embedded, ktoré sa používali napr. v bankomatoch, predajných automatoch a iných špecializovaných zariadeniach. Ibaže nový systém je optimalizovaný skôr na domáce než komerčné využitie (napr. pre domáce bezpečnostné systémy riadené zo smartfónu).

Microsoft ponúkol aj náhľadovú verziu Windows 10 IoT Core, v porovnaní s ňou však finálna verzia pridáva podporu pre Wi-Fi a bluetooth, zvýšenie výkonu GPIO pre Raspberry Pi (8 až 10-násobné zrýchlenie), zlepšenie podpory pre Python a Node.js a nové Universal Windows Platform API.

Systém Windows 10 IoT Core si môžete stiahnuť zadarmo pomocou jednoduchého sprievodcu zo stránok Microsoftu.

Pamätajte však, že nejde o softvér, ktorý by vám na minipočítači Raspberry Pi za 35 dolárov umožnil desktopovú prácu. Vlastne mu chýba aj prostredie Windows. Vývojári však vedia vytvárať vlastné aplikácie s grafickým používateľským rozhraním i bez neho.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Modulárna stavebnica CellRobot umožní zhotoviť robota z gúľ

16.01.2017 00:20

Čínska spoločnosť KEY predvádzala na CES 2017 unikátnu stavebnicu, ktorá umožní postaviť robota pozostávajúceho z gúľ. Jadrom systému CellRobot je jednotka, v ktorej sídli CPU a batéria. Okrem toho o ...

Produkty

Nové procesory Intelu možno napadnúť cez port USB. Netreba špeciálne vybavenie a útok nemožno ani detegovať

16.01.2017 00:35

Výskumníci zo spoločnosti Positive Technologies odhalili, že niektoré nové procesory Intelu obsahujú rozhranie JTAG (Joint Test Action Group) na ladenie a konfiguráciu, prístupné cez porty USB 3.0, kt ...

Produkty

Roj bojových mikrodronov Perdix sa správa ako inteligentný kolektívny organizmus

13.01.2017 00:20

Americká armáda používa drony už dlhé roky. Teraz ministerstvo obrany predstavilo vo videu najnovší pokrok v technológii bezpilotných lietadiel. Ide o úspešné nasadenie celej letky dronov Perdix. Tes ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá