Image
2.11.2016 0 Comments

Výskum CCV odhalil závažné skladové problémy u výrobných firiem

Zlá alebo neúplná evidencia materiálu a tovaru vo výrobe, zámeny pri ich vyskladnení alebo značná neefektívnosť skladníkov pri manipulácii s materiálmi aj tovarom. To sú najčastejšie problémy, ktoré vyplynuli z kvalitatívneho výskumu medzi zástupcami firiem z oblasti strojárenstva a plastovej výroby.

Výsledky výskumu
Najzávažnejšie problémy strojárenských a plastikárskych výrobných firiem, ktoré výskum priniesol, sa priamo dotýkajú až troch štvrtín z nich. Práve takýto vysoký počet zástupcov spoločností sa v hĺbkových rozhovoroch sťažoval na chybnú alebo dokonca úplne chýbajúcu evidenciu materiálu alebo tovaru vo výrobe. Rovnaké množstvo firiem trápia zámeny materiálu alebo tovaru vo výrobe. Takmer dve tretiny respondentov deklarovali problémy s neefektívnosťou skladníkov, ktorí presne nevedia, kde sa ktorý materiál alebo tovar v sklade nachádza, a pri ich hľadaní tak strávia neúmerné množstvo času.

Časová náročnosť a s tým spojené náklady však predstavujú problém aj v zadávaní pokynov manipulantom a skladníkom. Túto agendu totiž nemá dostatočne vyriešenú plných 50 % firiem. Štvrtina z nich nemá zaistenú zastupiteľnosť pracovníkov skladu, ktorí na úspešné zvládnutie svojich činností musia bezpodmienečne poznať „svoj“ sklad a v ňom umiestené materiály a tovar. Zároveň ich však v rovnako významnom počte trápi prácna evidencia výdaja materiálu a nedostatočný prehľad o činnosti operátorov, manipulantov či skladníkov.

Ako východisko z tohto stavu plánuje 20 percent problémom dotknutých firiem nasadenie plnohodnotného WMS skladového systému, 35 percent je rozhodnuté riešiť najpálčivejšie problémy nasadením on-line skladovej evidencie a zvyšok nie je o spôsobe riešenia doteraz rozhodnutý.

Metodika výskumu
Kvalitatívny výskum bol realizovaný v priebehu mája až júla vo firmách z oblasti strojárenstva a plastovej výroby s ročným obratom od 100 do 499 mil. Kč a 50 - 200 zamestnancami. Išlo o hĺbkové rozhovory s manažérmi logistiky, nákupu, obchodu, výroby či so samotnými majiteľmi analyzovaných firiem. Rozhovory prebiehali na základe vopred pripravenej štruktúry, ktorá sa zameriavala na jednotlivé skladové a výrobné procesy vyskytujúce sa v rámci firemnej prevádzky.

Po hĺbkových rozhovoroch nasledovalo pozorovanie jednotlivých činností v reálnej prevádzke, detailnou analýzou tak prešli jednotlivé sklady - vo všetkých prípadoch bol najväčším sklad hutného materiálu. Nasledovalo podrobné skúmanie výroby, prípadne ďalších výrobných úsekov, ktoré sú nevyhnutné na realizáciu výsledného produktu. Medzi sledované časti patrila samozrejme aj expedícia a jej predchádzajúce činnosti spojené s balením či kontrolou hotových výrobkov.

Autor: Redakcia
CCV

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Tlačové správy

Konferencia PyCon sa po roku vracia na Slovensko

20.01.2017 14:11

Druhý ročník komunitnej konferencie avizuje špeciálny program pre učiteľov informatiky Príležitosť zoznámiť sa s jedným z najpopulárnejších programovacích jazykov súčasnosti, inšpirovať profesionálov ...

Tlačové správy

Desať MFZ Sharp dostalo ocenenie „vysoko odporúčané“ od laboratória BLI

20.01.2017 13:00

Nový rad MFZ Sharp bol ocenený za kvalitu, spoľahlivosť a jednoduchosť používania popredným hodnotiteľom Buyers Laboratory LLC Nový rad produktov MFZ Sharp s názvom Advanced and Essentials získal oce ...

Tlačové správy

Synology predstavuje službu Surveillance Station 8.0

20.01.2017 12:30

Spoločnost Synology® Inc. dnes oficiálne oznámila vydanie služby Surveillance Station 8.0, ktorá obsahuje nového a praktického desktopového klienta, inteligentné technológie viacerých dátových prúdov ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá