SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement

Výborné riešenie pre mestá z plastového odpadu vyrába stavebné tehly

Technológie
0

Startup z Los Angeles vytvára tehly z recyklovaného plastu, ktoré sú dostatočne pevné na to, aby sa dali použiť v stavebníctve. Spoločnosť ByFusion berie všetko od plastových fliaš až po nákupné tašky, tie potom prechádzajú procesom, ktorý to všetko spája, aby sa vytvoril jeden veľký plastový kváder nazývaný ByBlock. Je to pôsobivé využitie inak znečisťujúceho materiálu, ktorý často končí na skládkach alebo vo vodných zdrojoch, ovplyvňuje krehké ekosystémy a rozkladá sa na škodlivé mikroplasty. Po mimoriadne úspešnom pilotnom projekte sa do systému ByBlocks zapojil aj Tucson v Arizone.

Po zistení, že kontaminovaný plastový odpad sa nedá odovzdať na recykláciu a riešenie tohto problému stojí mesto ročne približne 300 000 dolárov na poplatkoch za verejné služby, sa predstavitelia mesta pozreli na inú možnosť. Požiadali obyvateľov, aby priniesli plastový odpad na určené zberné miesto. Po zozbieraní dostatočného množstva ho poslali do zariadenia spoločnosti ByFusion v Los Angeles, kde sa plast premenil na tehly. Tie sa potom použili na výstavbu vyvýšených kvetinových záhonov a lavičiek v parku a tento systém zaujal obyvateľov mesta.

Bol tu však jeden problém. Odvoz všetkého odpadu do Kalifornie a privezenie tehiel vozidlami späť nebol z hľadiska znečisťovania životného prostredia najšetrnejší proces. Preto spoločnosť ByFusion prináša svoju technológiu do Tucsonu, kde sa na miestnej skládke vybuduje zariadenie za 2,4 milióna dolárov na výrobu blokov ByBlocks priamo na mieste.

SAMSUNG 042024 Advertisement

Nejde však vyslovene o recykláciu, odpad sa nespaľuje, netaví a ani neskvapalňuje. Doslova sa spája. Ide o opätovné použitie, materiál, ktorý ide do stroja, sa nemení. V rámci projektu v Tucsone sa doteraz vyzbieralo viac ako 100 ton plastov a ByBlocks sa možno čoskoro začne používať pri výstavbe miestnych budov. Spoločnosť ByFusion používa na výrobu tehál prevažne plne elektrické spracovateľské jednotky, ktoré pri výrobe produkujú o 83 % menej uhlíka v porovnaní s výrobou betónových kvádrov, uvádza sa na webovej stránke spoločnosti. Cieľom firmy je do roku 2030 opätovne použiť 100 miliónov ton plastu.

Zdroj: thecooldown.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať