15.11.2012 0 Comments

Vodíkové palivo sa dostalo o krok ďalej

Výroba plynného vodíku vo vode sa stala o niečo jednoduchšou. Tento objav môže eventuálne viesť k lacnému a praktickému spôsobu zachytávania slnečnej energie na tvorbu čisto horiaceho vodíku, ktorý môže byť palivom pre autá alebo na výrobu elektrickej energie.

Vedci by chceli napodobniť fotosyntézu rastlín, pri ktorej rastliny zberajú slnečnú energiu a rozkladajú vodu, aby získali vodík. Znie to jednoducho, no aj u rastlín je tento proces zložitým spojením viacerých reakcií, pri ktorých pôsobia rôzne faktory na rôznych miestach. Preto vedci často skúmajú naraz len polovicu tohto procesu. 

Nová štúdia sa zameriava na časť zodpovednú za zhromažďovanie svetelnej energie. Vedci z Rochesterskej univerzity vytvorili malinké častice kadmia a selénu, ktoré uvoľňujú elektróny, keď na ne svieti svetlo. Tím takisto potreboval katalyzátor, ktorý by tieto elektróny doviedol k iónom vodíku. Toto by malo za následok vytvorenie užitočného plynu H2. 

Do svojho hrnca vedci napustili vodu, nanočastice (spolu s chemikáliami, ktoré mali zaistiť ich rozpustnosť vo vode), niklový katalyzátor a niekoľko ďalších prísad. Keď svetlo dopadlo na nanokryštály, systém sa spustil a začal vyrábať plynný vodík. A neprestal s tým. Doteraz často pri podobných systémoch časť zodpovedná za zachytávanie svetla začala degradovať a keď sa úplne rozpadla, celý systém sa zastavil. 

Člen tímu Todd Krauss povedal, že aj po dvoch týždňoch systém stále bez problémov fungoval. Zastavili ho až vtedy, keď sa im už viac nechcelo čakať. 

Vo fotosyntéze vodík, ktorý dostane elektróny, pochádza z vody. To má za následok tvorbu kyslíku. Doterajší spôsob nemal schopnosť deliť vodu, takže namiesto nej používal kyselinu L-askorbovú. 

Nový systém podľa standfordskej chemičky Hemamaly Karunadasy vyriešil viacero problémov doteraz brzdiacich snahy o vytvorenie umelej fotosyntézy. Tento systém vydrží dlho a je kompatibilný s vodou. Takisto jeho chemické zložky dokážu vykonávať viac ako len jednu úlohu. 

Dodáva, že molekuly zbierajúce svetlo takisto dokážu byť nastavené na zachytávanie viacerých vlnových dĺžok tohto svetla. To je užitočné, pretože slnečné svetlo má veľa vlnových dĺžok.

Zdroj: eQuark


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

Automobilky sa dohodli o výstavbe siete ultrarýchlych nabíjacích staníc pre elektromobily po celej Európe

01.12.2016 00:15

Automobilky BMW Group, Daimler, Ford Motor Company a skupina Volkswagen s Audi a Porsche uzavreli dohodu o spolupráci pri výstavbe siete vysokovýkonných nabíjacích staníc pre elektrické vozidlá, pokrý ...

Biznis

V Prahe má vo februári odštartovať škola pre youtuberov. Školáci zaplatia 5000 korún...

28.11.2016 00:18

V Prahe sa vo februári otvorí škola pre U2berov. Ako sa píše na stránke projektu, za ktorým stojí firma Books and Cards S.G.J.Š., s.r.o., chlapci a dievčatá sa tu v bloku workshopov naučia bezpečne a  ...

Biznis

4 mýty o USB - nabíjajú všetky nabíjačky rovnako rýchlo a môžu spôsobiť poškodenie telefónu?

28.11.2016 00:12

Technológie USB zjednotili takmer celý svet nabíjania a prenosu dát. Vďaka nim môžeme pomocou jednej nabíjačky dodávať energiu rôznym druhom telefónov aj tabletov. Stále však o nich panujú mýty – nap ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá